Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rus Basınında Ankara Zirvesi: 'Putin, Erdoğan'la Medvedev ile Görüştüğünden Daha Sık Buluşuyor'
17 Eylül 2019 Salı Saat 23:48
Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin Ankara’daki Suriye zirvesi Rus medyasında da geniş yankı buldu.

Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin Ankara’daki Suriye zirvesi Rus medyasında da geniş yankı buldu. 

 

Geziden izlenimlerini kaleme alan Kommersant gazetesi muhabiri Andrey Kolesnikov, “Başkan Putin’in mevkidaşları, özellikle de İran Cumhurbaşkanı, İdlib’deki çabaların sonuçları konusunda çok iyimser değil” diye yazdı. 

Putin ile Erdoğan’ın son dönemde çok sık bir araya geldiklerinin altını çizen Rus gazeteci, “Putin, Erdoğan’ı 5 Ekimde Moskova’da düzenlenecek Enerji Haftası’na davet etti. 

 

İki liderin görüşme sayısındaki tüm rekorlar kırıldı ve yeni rekorlar kırılmaya devam ediyor. Herhalde Rusya Devlet Başkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı ile kendi başbakanıyla görüştüğünden daha fazla görüşüyor” yorumunu yaptı.

 

Nation News sitesinin zirveyle ilgili görüşlerine başvurduğu Şarkiyatçı Andrey Ontikov, “Suriye’de savaş alanında Rusya, Türkiye ve İran’ın koordinasyonlarını güçlendirmeleri önemli. 

 

Özellikle Han Şeyhun’un kurtarılması yönündeki operasyonla ilgili başarıların perçinlenmesi ve M4 ve M5 kara yollarında ulaşımın yeniden tesis edilmesi konusunda Türklerle anlaşmaya varılacağını umuyorum. İdlib’in tamamının kontrolünün Suriye yönetimine geçmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

Moskovski Komsomolets gazetesi, “Rusya, Türkiye ve İran, Suriye’deki İsrail saldırılarını görüştü” başlığını kullandı.

 

Nezavisimaya Gazeta, Rusya, İran ve Türkiye’nin İdlib’de gerginliği azaltma yönündeki ortak çabalarını sürdürme yönünde aldıkları kararı başlığa taşıdı.

 

Rossiyskaya Gazeta, “Putin, Suriye’yi etki alanlarına göre paylaşmama çağrısı yaptı” başlığını attı. Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Suriye’de barışı sağlamak adına daha fazla çaba sarfedilmesi gerektiğini ve Türkiye’nin milyonlarca Suriyeli mülteciyi ağırladığını söylediğini aktardı.

 

Kaynak: http://turkrus.com/883631-rus-basininda-ankara-zirvesi--xh.aspx

Cherkessia.net, 17 Eylül 2019


Bu haber toplam 1931 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net