Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aktivistlerin Bildirdiğine Göre, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti, Kabardeyler Aleyhinde, Ulusların Orantısal Temsili İlkesini İhlal Ediyor!
17 Kasım 2019 Pazar Saat 12:59
Mektup, federal güç yapıları içerisindeki 12 en büyük makamın etnik dağılımlarını da örnek olarak vermektedir: Cumhuriyet içerisindeki toplam nüfusa göre oranları % 22 olmasına rağmen bu oranın iki katından daha fazla olacak şekilde yedi kişi etnik Rus, toplam nüfusa göre oranları % 8 olmasına rağmen % 25’den daha fazla olacak şekilde dört kişi etnik Balkar; fakat toplam nüfusa göre oranları % 57 olmasına rağmen sadece bir kişi etnik Kaberdeydir.

 

Paul Goble, 16 Kasım 2019

Herhangi bir çok uluslu cumhuriyette, barışı muhafaza etmenin en etkili yollarından bir tanesi de, toplam nüfus içerisinde yer alan farklı etnik grupların toplam nüfusa oranlarını yansıtan özel formüllere göre makamların tahsis edilmesidir. Bu kuralın ihlal edilmesi neredeyse daima sorunlara sebebiyet verir.

Kabardino-Balkar Cumhuriyeti’nde, Uluslararası Uyum ve Barış Komitesi, Cumhuriyet’in başı olan Kazbek Kokov’a, otoritelerin mezkûr kuralı, federal güç yapılarında Rus ve Balkarların nüfuslarına oranla daha fazla temsil edilmesini ve Kabardeylerin (Çerkeslerin), ciddi bir şekilde nüfus oranlarının altında temsil edilmesini sağlayarak “çok kaba bir şekilde ihlal ettiği” ni belirten açık bir mektup gönderdi.

 

Daha da kötüsü, mektup, daha yüksek makamlar bakımından bu kuralın, cumhuriyet dışındaki dışarıdan halkların enjekte edilmesiyle  daha fazla ihlal edildiğini ve Kabardeylerin en büyük kaybeden olduklarını söylemektedir (caucasustimes.com/ru/v-kabardino-balkarii-narushaetsja-princip-nacionalnogo-pariteta-vo-vlasti/).

 

Mektup, federal güç yapıları içerisindeki 12 en büyük makamın etnik dağılımlarını da örnek olarak vermektedir: Cumhuriyet içerisindeki toplam nüfusa göre oranları % 22 olmasına rağmen bu oranın iki katından daha fazla olacak şekilde yedi kişi etnik Rus, toplam nüfusa göre oranları % 8 olmasına rağmen % 25’den daha fazla olacak şekilde dört kişi etnik Balkar; fakat toplam nüfusa göre oranları % 57 olmasına rağmen sadece bir kişi etnik Kabardeydir.

 

Makamlara ilişkin söz konusu oranlar değişmesine rağmen, üç şey neredeyse kaçınılmazdır; 

 

Birincisi, Kabardeyler, Cumhuriyet’in lideri olarak değerlendirilmektedir ve Moskova bu nedenle anti-Kabardey bir çizgi hedeflemekte ve daha da düşmanca bir tavır takınmaktadır. 

 

İkincisi, Kabardeyler, önümüzdeki yıl yapılacak nüfus sayımında kendilerini Çerkesler olarak yazdırma çağrısına büyük ihtimalle olumlu cevap vereceklerdir ve Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin dışında yer alan Çerkeslerle bağlantı tesis edeceklerdir.

 

Ve üçüncüsü, Moskova’nın bakış açısına göre, son derece kaygı verici bir şekilde, mektubun dile getirdiği söz konusu makamların dağılışı, sadece Kabardeylerin, Çerkes olarak kendilerini isimlendirmesine değil, aynı zamanda Moskova’nın uyguladığı şu anda mevcut etnik ve bölgesel bölünmüşlüğü reddetmesine ve tek bir Çerkes Cumhuriyeti kurulması çağrılarını desteklemesine sonsuza dek sebebiyet verecektir.

 

Benzeri bir hareketin büyümesi, Kuzey Kafkasya’nın batı yarısındaki mevcut bölünmüşlüğü alaşağı edecek ve mevcut durumu, İnguşetya ve Dağıstan’daki protestolara benzeyen bir hale dönüştürecek, Moskova’nın bölgeyi kontrol etmesini oldukça karmaşık bir hale sokacaktır.

 

Bu risk nedeniyle, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti liderliği, durumu düzeltmek için bir miktar baskı altında olacaktır. Eğer bu gerçekleşmezse, sonuçlar konusunda, sadece Moskova’nın ve kendilerinin, itham edilmesi vaziyeti ile baş başa kalacaklardır.

 

Kaynak: http://windowoneurasia2.blogspot.com/2019/11/kbr-violates-proportional.html

Çeviri: Dr.Karden Murat

Cherkessia.net, 17 Kasım 2019

***

KBR Violates Proportional Representation of Nationalities, Openly Discriminating Against Kabardins, Activists Say

Paul Goble

One of the most effective ways of keeping the peace in any multi-national republics is to allocate positions according to a specific formula reflecting the proportions of different ethnic groups in the population. Violation of that principle almost always leads to trouble.

In Kabardino-Balkaria, the Committee for Peace and International Accord has sent an open letter to republic head Kazbek Kokov saying that the authorities have “crudely violated” that principle, with ethnic Russians and Balkars overrepresented and Kabardins (Circassians) seriously underrepresented in the federal force structures there.

Still worse, the letter says, the more senior the position, the more likely is the violation of this principle to occur and along with the injection of people from the outside, the Kabardins are the biggest losers (caucasustimes.com/ru/v-kabardino-balkarii-narushaetsja-princip-nacionalnogo-pariteta-vo-vlasti/).

The letter gives the ethnic composition of the 12 most senior positions in the federal force structures as an example.  Seven are ethnic Russians, more than twice the 22 percent they form of the population; four are Balkars, eight percent more than the 25 percent their numbers in the population; but only one is a Kabardin, despite that nation having 57 percent of the population.

Unless this is rectified, three things are almost inevitable. First, the Kabardins are likely to view the republic leadership and Moscow as pursuing an anti-Kabardin line and respond with growing hostility. Second, they are ever more likely to respond positively to calls for them to identify as Circassians in next year’s census and link up with other Circassians beyond the KBR.

And third, and from Moscow’s point of view, most ominously, the discrimination that the figures the letter provides are certain to cause ever more Kabardins not only to identify as Circassians but to reject the current divisions ethnic and territorial Moscow has imposed and support calls for the formation of a single Circassian republic.

The growth of such a movement would overturn the existing divisions in the western half of the North Caucasus and transform the largely peaceful situation there into something resembling the protests in Ingushetia and Daghestan, significantly complicating Moscow’s control of the region.

Because of that risk, the leadership of the KBR will be under some pressure to correct the situation. If it doesn’t, it will have only itself and Moscow to blame for the consequences. 


Bu haber toplam 2579 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net