Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Putin Yeniden Aday Olabilecek
10 Mart 2020 Salı Saat 19:23
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e iki dönem daha, toplamda 12 yıl devlet başkanlığı yolu açıldı. Buna yasal zemin hazırlayan anayasa maddesi değişkliği Duma'da kabul edildi.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e iki dönem daha, toplamda 12 yıl devlet başkanlığı yolu açıldı. Buna yasal zemin hazırlayan anayasa maddesi değişkliği Duma'da kabul edildi. "2 kezden fazla seçilememe" şartı, anayasa değişikliği referandumda kabul edildiği tarihe kadar görev yapan başkanları, yani Putin'i kapsamayacak.

Moskova'da salı günü birkaç saate sığan hızlı gelişmeler gündeme bu soruyu getirdi. Putin, bu teklif gündeme alınır alınmaz Duma'ya gelerek konuştu ve yeni dönemde hukuki imkan olursa, Anayasa Mahkemesi engel görmezse başkanlık seçimine katılacağının sinyalini verdi.

 

Rus lider, şu anki görev süresinin uzatılmasına karşı çıktı, yapılacak anayasa değişkliği nasıl olursa olsun Anayasa Mahkemesi'ne götürüleceğini vurguladı. "Yeni anayasa ile yeniden başkan olması" teklifine açıkça yanıt vermeyen Putin, böylece "yeni dönemde aday olup olamayacağına Anayasa Mahkemesi'nin karar vermesi gerektiği" manasına gelen bir mesaj yollamış oldu.

 

Gözlemciler, "Eğer Kremlin'in önerdiği şekliyle anayasa değişkliği kabul edilir, Anayasa Mahkemesi'nin yorumu 'yeni anayasa ile yeniden aday olup seçime katılması mümkün' kararı çıkarsa Putin yeniden aday olacak" yorumunu yaptı.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, devlet başkanlarının görev yaptığı dönem sayısına ilişkin kısıtlamanın kaldırılmasına karşı çıktı.

 

Vladimir Putin, iktidar partisi Birleşik Rusya'dan bir milletvekilinin 22 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği halk oylamasından sonra Rus liderin hizmet dönem sayısının sıfırlanması yönünde teklif sunması üzerine parlamentonun alt kanadı Duma'da vekillere hitap etti.

 

Sputnik'in aktardığına göre, devlet başkanlarının görev yaptığı dönem sayısına ilişkin kısıtlamayı kaldırmanın resmiyette mümkün olduğunu kaydeden Putin, ancak devlet başkanlığı sisteminin sürdürülebilirliğinin ve olgunluğunun temini için iktidarın değişebilir olması gerektiğini vurguladı.

 

Putin, 'mevcut devlet başkanı da dahil olmak üzere herhangi bir kişi, herhangi bir vatandaş için kısıtlamayı kaldırma ve bunun halk oylamasında kabulü halinde gelecekte seçimlere katılmasına izin verme teklifi' hakkındaysa "Bu seçenek, ilkesel olarak mümkün. Ancak bu, Rusya Anayasa Mahkemesi'nin bu düzenlemenin anayasanın ilkeleri ve ana hükümleriyle çelişmeyeceğine dair olumlu görüş belirtmesi koşuluyla uygulanabilir" ifadelerini kullandı.

 

Duma'dan jet kabul

Henüz parlamentonun alt kanadı Duma’da onay sürecinden geçen değişiklikler içine, Putin’e yeniden devlet başkanlığı yolunu açacak “sürpriz” bir öneri eklendi.

 

SSCB devrinde uzaya giden ilk kadın kozmonot olan, iktidar partisi Birleşik Rusya’nın milletvekili Valentina Tereşkova, anayasa değişikliği yapıldıktan sonra Putin’in başkanlığının” sıfırlanmasını” ve yeni anaysa ile yeniden iki dönem başkanlık yapmasını önerdi.

 

Kamuoyunda da büyük yankı yaratan bu teklif kabul edilirse, 2024’te görev süresi sona erecek olan ve “iki kezden fazla başkan seçilmeyi yasaklayan” yeni anayasa yüzünden Kremlin’den ayrılması gereken Putin için 8 yıllık yeni başkanlık döneminin kapısı açılacak.

 

Putin'in yaptığı konuşmanın ardından Duma Tereşkova'nın önerisini hızla onayladı. Öneri 43 hayır oyuna karşı 380 evet oyu ile kabul edilip anaya değişkliğine eklendi.

 

Buna göre, referandumda da kabul edilirse, "iki kezden fazla başkan olmama şartı, yeni anayasa değişikliği yürürlüğe girdikten sonra geçerli olacak". Yani Putin'in aday olmasının önünde engel kalmayacak.

 

Kaynak: http://turkrus.com/1065558-putin-yeniden-aday-olabilecek-xh.aspx

Cherkessia.net, 10 Mart 2020


Bu haber toplam 1339 defa okundu.


Kguash Nefyn

Olmaz diyebilecek çıkmaz. Derse de Duma'dan sağlıklı çıkamaz.

11 Mart 2020 Çarşamba Saat 20:30
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net