Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Modern DÇB ve Çerkes Halkı ile İlişkisi:
13 Mart 2020 Cuma Saat 00:24
Son günlerde medya tarafından, DÇB başkanı ve aynı zamanda Rusya Federasyonu Anayasası değişiklikleri için oluşturulan çalışma grubunun üyesi olan Hauti Sohrokov’un, Başkan Putinin sunduğu, ''Rus halkının devletin kurucu halkı'' rolüyle (statüsü) tanımlanmasını da içeren anayasa değişikliğine koşulsuz desteği aktarıldı.

 

Son günlerde medya tarafından, DÇB başkanı ve aynı zamanda Rusya Federasyonu Anayasası değişiklikleri için oluşturulan çalışma grubunun üyesi olan Hauti Sohrokov’un, Başkan Putinin sunduğu, ''Rus halkının devletin kurucu halkı'' rolüyle (statüsü) tanımlanmasını da içeren anayasa değişikliğine koşulsuz desteği aktarıldı.

Valeri Hatajuko: Kabardey-Balkar Bölgesel İnsan Hakları Merkezi Başkanı.

Bazı gözlemciler ve uzmanlar Sohrokov'un bu eylemlerini, dünyadaki hemen hemen tüm Çerkeslerin, Anayasa'da yapılan yeni değişiklikler için tam destek eylemi olarak görme eğilimindedir. Onların görüşüne göre, açıkça, DÇB başkanı Çerkes halkıyla özdeşleşiyor.

 

Bu fikri reddetmek zorundayız, bu nedenle şunu ilan ediyoruz: kendisini DÇB olarak adlandıran bu örgütün, bugün ne ideolojisi ne de faaliyeti açısından, 90lı yıllarda Yuri Kalmukov, Abu Shalaxo, Zaur Naloev ve diğer birçok figür gibi Çerkes halkının önde gelen temsilcileri tarafından yönetilen ve sadece Çerkes dünyasında değil, Rusya genelinde de tanınan organizasyonla bir ilgisi yoktur.O, ülkede meydana gelen sosyo-politik süreçlerde aktif rol alan etkili bir bağımsız ulusal demokratik hareketti.

 

Çerkeslerin çıkarlarını Rusya Federasyonu federal makamlarının önünde, milyonlarca diaspora Çerkesinin ikamet ettiği ülkelerde ve uluslararası örgütlerde sürekli olarak savundu. Gerçek DÇB, liderlerinin Kabardey- Balkar yetkilileri tarafından şantaj, rüşvet ve fiziksel zulüm yöntemleri kullanarak örgütün kontrolünü ele geçirme çabalarını kategorik olarak reddettiği 2000 yılında yok edildi.

 

Bunun sonucu, Rus yetkililerin Çerkes diasporası olarak potansiyel Rus vatandaşlarının statüsünün tanınmasıyla ilgili vatandaşlık, oturma izni vb. sorunlarını gündeme getirmeyi ve çözmeyi reddeden DÇB'nin demoralize edilmiş hali oldu.

 

Ana sıkıntı, yıllardır savaşın yaşandığı Suriye'de yaşayan Çerkeslerin neredeyse çözümsüz sorunlarından kaynaklanıyor; Sonuç olarak, yüzlerce yurttaşımız düşmanlıklar sırasında ölmeye devam ediyor.

 

Aynı zamanda, DÇB vatanlarına geri dönenlerin yasadışı haksız sınır dışı edilmesine ilişkin sayısız gerçeklere yanıt vermemektedir. Örgüt, federal makamların önünde, anadilini öğretme saatlerinin felaket düzeyinde azaltılması, hızla yok edilmesi vb. sorunları dile getirmemektedir.

 

Demokratik değerleri paylaşan, medeni ve yasal yöntemlerle halkının çıkarlarını savunmaya çalışan bağımsız Çerkes sivil toplum figürleri bu örgütün faaliyetlerini tanımamakta, DÇB'nin Rusya devlet organlarının ve istihbaratının tam kontrolü altında olduğuna inanmaktadırlar.

 

Valeri Hatajuko  

Kabardey-Balkar Bölgesel İnsan Hakları Merkezi Başkanı.

 

Kaynak: http://zapravakbr.com/index.php/30-uncategorised/1434-sovremennaya-mcha-i-ee-svyaz-s-cherkesskim-narodom?

 

Çeviri: Kip İmdat

Cherkessia.net, 13 Mart 2020


Bu haber toplam 2151 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net