Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kabardey-Balkar'da, Anayasa Değişikliklerini Protesto Eden İki Aktivist Gözaltına Alındı!
13 Mart 2020 Cuma Saat 12:43
Kabardey-Balkar'da güvenlik güçleri, Rusya Federasyonu Anayasası'nda yapılan değişikliklere karşı çıkan iki protestocuyu gözaltına aldı.

 

Kabardey-Balkar'da güvenlik güçleri, Rusya Federasyonu Anayasası'nda yapılan değişikliklere karşı çıkan iki protestocuyu gözaltına aldı.

Sosyal aktivist Şaşe Alek KBC Parlamento Binası önünde tek kişilik protestoda.

 

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti parlamento binasının önünde, 12 Mart'ta Devlet Duması ve Federasyon Konseyi tarafından onaylanan anayasa değişikliklerini kabul ettiklerine dair yapılan bir toplantı sırasında tek kişilik protestolar yapıldı.

 

Xabze sivil toplum örgütünün bir üyesi olan ve gözaltına alınan Azamat Şorman Kavkaz Realiy'e verdiği demeçte, gözaltındakilerin sorgulanmakta olduğunu ve bir açıklama beklediklerini söyledi.

Xabze Sivil Toplum Örgütü üyesi Şorman Azamet, KBC Parlamento binası önünde tek kişilik protestoda.

 

İnsan hakları aktivisti Valeri Hatajuko, gözaltındakiler hakkında kamu düzeninin ihlaline ilişkin idari bir tutanak hazırlandığını söyledi: "Yerel yasaların 94. maddesi uyarınca gözaltına alındılar, buna göre resmi binalarının yakınında kamusal eylemler yürütmek imkansız." dedi.

 

12 Mart'ta Kabardey-Balkar Cumhuriyeti parlamentosuna, cumhurbaşkanına ve hükümet temsilcilerine bunu kabul etmemeleri talebi ile itiraz eden aktivistlerin, sosyal aktivistlerin, insan hakları savunucularının ve kültür temsilcilerinin taleplerine rağmen, Rusya Federasyonu Anayasası'nda önerilen değişiklikleri tam olarak destekledikleri unutulmamalıdır.

 

Kaynak: https://www.kavkazr.com/a/30483911.html?fbclid=IwAR3CFb31FHeeydL0uvSCgv5cOF0zeO7lv3CYT-UCk1YVFcdhfW5Zp5ELAmM

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 13 Mart 2020


Bu haber toplam 1831 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net