Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye Çerkesleri BM'yi Çerkes Soykırımının Tanınması Meselesini Dikkate Almaya Çağırdı!
26 Mart 2020 Perşembe Saat 22:36
Türkiye'den sivil toplum örgütü 'Çerkesya Yurtseverleri' BM'yi Adıge (Çerkes) soykırımının tanınması meselesini dikkate almaya çağırıyor.

Kavkaz Realii, 26 Mart 2020

 

Türkiye'den sivil toplum örgütü "Çerkesya Yurtseverleri" BM'yi Adıge (Çerkes) soykırımının tanınması meselesini dikkate almaya çağırıyor.

"Kavkaz.Realii"ye ''Çerkesya Yurtseverleri'' sivil toplum sözcüsü Dr. Karden Murat;

 "Rusya, Çerkesleri yerli halk olarak görmüyor, tarihi gerçeği dikkate almıyor, Çerkesler onun için mevcut değil. Çerkes meselesi birçok farklı ülkede yaşayan Çerkesler nedeniyle uluslararası bir meseledir. BM'yi kendi tarihsel anavatanların da ve diasporada yaşayan Çerkeslerin tüm çabalarını tanımaya çağırıyoruz."  dedi 

 

İfadede belirtildiği gibi, Çerkeslerin "gerçek haklar"ının eksikliğine ek olarak, Kuzey Kafkasya'daki tarihi anavatanlarından daha fazla yurt dışında yaşamalarından dolayı, Adıgeler (Çerkesler) için özellikle önemli olan dış politika ilişkileri hakkından da mahrum bırakıldılar.

 

Belgede, "Kabardey-Balkar, Adıgey ve Karaçay-Çerkesya, ne yatırım çekmek için ne de yurttaşlarının ülkelerine geri dönmesi açısından dış ülkelerdeki diasporasının potansiyelini kullanamıyor" diye belirtiliyor.

 

Gürcistan'ın şu anda, Rus Çarlığı tarafından yapılmış Çerkes soykırımını tanıyan tek ülke olduğunu hatırlayın: 20 Mayıs 2011 tarihinde 95 Gürcü parlamenter oybirliğiyle karar lehine oy kullandı.

 

Not: BM başvuru metinleri için linki tıklayınız: http://www.cherkessia.net/bakisacimiz.php?id=3429

 

Kaynak: https://www.kavkazr.com/a/30510833.html?fbclid=IwAR1SKpvkAlZ0i_0u9j2CKV6-x43QeyyideRubd7wvsx-diktsVBE6GI18eQ

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 26 Mart 2020


Bu haber toplam 2029 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net