Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkes Meselesi BM'de Ele Alınacak!
28 Mart 2020 Cumartesi Saat 21:39
Türkiye'de bulunan Çerkes sivil toplum örgütlerinden biri olan 'Çerkesya Yurtseverleri' BM Genel Sekreteri Anthony Guterres ve Kültürel Haklar Özel Raportörü Bayan Karima Bennuni'ye Çerkes soykırımının tanınmasını dikkate alma çağrısında bulundu.


Larisa Tuptsokova,circassiancenter.org,26 Mart 2020

Türkiye'de bulunan Çerkes sivil toplum örgütlerinden biri olan 'Çerkesya Yurtseverleri' BM Genel Sekreteri Anthony Guterres ve Kültürel Haklar Özel Raportörü Bayan Karima Bennuni'ye Çerkes soykırımının tanınmasını dikkate alma çağrısında bulundu. http://cherkessia.net/bakisacimiz.php?id=3429

Çerkes aktivistler, BM'i 19. yüzyılda Rus - Kafkas savaşı sırasında ve sonrasında Rus İmparatorluğu tarafından işlenen Adıge (Çerkes) soykırımının tanınması konusunu dikkate alan koşulların oluşturulması için gerekli tüm önlemleri almaya çağırıyorlar.

 

Gürcistan'ın 20 Mayıs 2011'de Çerkes soykırımını tanıyan tek bağımsız ülke olduğunu hatırlayın.

 

İsveç'te, 5-6 Aralık 2018 tarihlerinde düzenlenen "Uluslararası Diyaloğun Geliştirilmesi ve Kafkaslarda Kültürel Mirasın Korunması Konferansı" çerçevesinde BM Kültürel Miras Özel Raportörü Karima Bennuni tarafından "Risk Altındaki Kültürel Haklar" başlıklı bir konuşma yapıldığı belirtilmelidir.

 

Çerkes Kültür Merkezi Müdürü Profesör Merab Chuhua'nın Karima Bennuni ile yaptığı bir polemikte, BM'in soykırıma maruz kalan Kafkas halklarının kültürel mirasının korunması hakkındaki ana hükümler konusunda, özel raportörün özel bir bilgi sahibi olmadığını söylediği Çerkes soykırımını göz önünde bulundurma ihtiyacı konusu da tartışıldı. Bennuni ise ilgili konu hakkında resmi bir talepte bulunulmasını teklif etti ve elbette konunun dikkate alınacağını da belirtti. Buna yanıt olarak Kafkasya heyeti, materyalin bilgi için eksiksiz seçileceğini ve bu konuda kendisinin özel verilerle tanışma fırsatı olacağını söyledi.

 

Böylece Çerkes sosyal aktivistlerinin son zamanlarda Çerkes halkı için en önemli olan bu konuda BM'e yakınlaştığı hakkında çok mutlu bir haber aldık. Ve bölgedeki diğer örgütlerin Çerkesya Yurtseverlerinin BM'e müracatını onaylayacağı ve destekleyeceğini düşünüyoruz.

 

Kaynak: http://circassiancenter.org/permalink/104551.html?fbclid=IwAR0oqjUn5qT1-AT6XnZ3uO0RPXhUGhLqH4DJPSfB1RqNTkqbb_2w0Ju2Ocs

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 28 Mart 2020


Bu haber toplam 2033 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net