Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Khakuasheva, ‘Adyge Habze’ Ahlak Kodu’nun Çerkes Ajandası’nın Temeli Olması Gerektiğini Söylüyor!
02 Nisan 2020 Perşembe Saat 12:50
Önceki asırlarda Rus ilerleyişine karşı Çerkes mücadelesinin ölmekte olduğunu bildiren emperyal merkezin, buna inanma umutlarından daha az gerçeği tarif eden benzeri Rus önermelerine, ancak bir süre geçtikten sonra inanmak için iyi nedenler bulunmaktadır. Şu anda, Çerkes bilim insanı Khakuasheva’nın çalışmaları sayesinde Rusların, yukarıdaki paragrafta belirtilen iddialarını ortadan kaldıran daha fazla zecri gerekçeler mevcuttur.

 

Paul Goble, 28 Mart 2020

Nalçik’teki Kabardey-Balkar Beşerî Bilimler Enstitüsü’nden bir bilim insanı olan Madina Khakuasheva, geçmişte milletin hayatta kalmasının temeli olan ve Çerkeslerin adyghe habze olarak bilinen ahlak kodunun, gelecekteki Çerkes Milli ajandasının oluşmasında merkezi bir yer işgal etmesi gerektiğini söylemektedir.

Dr. Madina Hakuasheva: Dilbilimci, Filoloji doktoru.

Hakuasheva, bu beyanlarını, uluslararası online “Çerkes Dairesi”nde serdetmiştir (aheku.net/news/society/cherkesskij-krug).Bu makale, söz konusu faaliyete ilişkin bir zincirin ikinci makalesidir. İlki dün yayınlanmıştı (windowoneurasia2.blogspot.com/2020/03/online-circassian-circle-brings.html).    

 

Khakuasheva, diğer milletlerin, belirli bir yerde toplu halde yaşama ya da ortak bir dil gibi özelliklerinden Çerkeslerin yoksun olduklarını ve şu anda “tek bir milli ajanda” nın da bulunmadığını ifade etmektedir. Fakat Çerkesler, kendi kimlikleri temelinde asırlardır mevcut olan adgye habze ismi verilen ortak bir ahlaki koda sahiptirler. 

 

“Çerkes Kültürü’nün gerçekten eşsiz ve belirgin özelliği, bizim, yeknesak ve ilkeler bakımından ahlâk koduna benzeyen zorlayıcı bir norma sahip olmamızdan müteşekkildir” diğer milletlerin de böyle kuralları vardır fakat onların kuralları farklıdır, zira “diğer halkların kuralları sadece tavsiyelerden ibaret iken, adygey habze bütün kurallarının yerine getirilmesinde zorlayıcı olmasına dayanmaktadır”

 

Buna ilaveten Khakuasheva, bu kod “hayatın bütün yönlerini: fiziksel, sosyal, ahlâki-etik ve manevi, yönetmektedir. Bu özel nitelikler, bizim etik kurallarımızı, hiç kimsenin karşı gelemeyeceği, halkın önemli ve karakter teşkil eden bir gücüne dönüştürmektedir” diyerek sözlerini sürdürmektedir.

Dışarıdaki birçok analistin ve bazı Çerkeslerin dahi aldırmadığı bir fikir olarak, 2012 yılına kadar birçok Rus yorumcu, küreselleşmenin ve Rus ve Sovyet hükümetlerinin politikalarının bir sonucu olarak, adyge habze nin ölmekte olduğunu ileri sürmüşlerdi (windowoneurasia2.blogspot.com/2013/01/window-on-eurasia-circassians-caught.html).

 

Önceki asırlarda Rus ilerleyişine karşı Çerkes mücadelesinin ölmekte olduğunu bildiren emperyal merkezin, buna inanma umutlarından daha az gerçeği tarif eden benzeri Rus önermelerine, ancak bir süre geçtikten sonra inanmak için iyi nedenler bulunmaktadır. Şu anda, Çerkes bilim insanı Khakuasheva’nın çalışmaları sayesinde Rusların, yukarıdaki paragrafta belirtilen iddialarını ortadan kaldıran daha fazla zecri gerekçeler mevcuttur.   

 

Yeni tespitler, politik açıdan önemlidir, çünkü Moskova’nın Çerkesleri Adige, Kabardin, Çerkes ve Şapsuğ olarak çeşitli “milliyetlere” bölmeye ilişkin uzun süreli çabası başarısızlığa uğramıştır ve Çerkeslerin, Ruslar henüz gelmeden evvelki paylaştıkları değerlerin önemi, birliğin kaynağı olarak yeniden hayat bulmaktadır.

 

Geçenlerde yayınlanan 5.000 kelimelik makalede Khakuasheva, bu kodun cinsiyetlere olan etkisini , kodun sadece halkın yaptığı şeyi tanımlamadığını, halkın da onu nasıl tanımladığını açıklamakta ve Çerkes tarihinin diğer konuları hakkında tartışma modeli sunmakta, daha sonra bazı iddialarda bulunmakta ve mezkur iddialarını ise şu anda geliştirerek ayrıntılara değinmektedir (natpressru.info/index.php?newsid=11707).

 

Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2020/03/adyge-habze-moral-code-must-be.html

 

Çeviri: Dr. Karden Murat

Cherkessia.net, 02 Nisan 2020 


Bu haber toplam 2165 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net