Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkes Maksudiye Sakinleri Köylerinde Geçen Yıl Başlanan İnşaatın Ne Olduğunu Merak Ediyor!
05 Nisan 2020 Pazar Saat 22:48
Adapazarı-Söğütlü, Maksudiye ve Kurudil mahallesi arasında Büyükova olarak adlandırılan verimli tarım arazilerinin ortasında adeta bir kaleyi andıran inşaat mahalle sakinlerini isyan ettirdi.

 

Adapazarı-Söğütlü, Maksudiye ve Kurudil mahallesi arasında Büyükova olarak adlandırılan verimli tarım arazilerinin ortasında adeta bir kaleyi andıran inşaat mahalle sakinlerini isyan ettirdi.

Maksudiye sakinleri köylerinde inşa edilen yapının ne olduğunu ve hangi izinle yapıldığını anlamak için söğütlü belediyesine başvurdu .

 

150 imza ile Söğütlü Belediyesine başvuran Maksudiyeliler:

 

''Bildiğimiz kadarıyla tarım arazileri üzerinde inşaat yapılması mümkün değildir ve ilgili yasalar ile korunmaktadır. Dolayısıyla bu binalar ve inşaatların hangi yasal düzenleme ve izinlere dayalı olarak yapıldığını öğrenmek istiyoruz.

 

Yine öğrendiğimiz kadarıyla, bu bölgede inşaatın yakınlarında başka tarım arazilerinin sahipleri de bu tarz inşaatlar yapmak istemektedir.

 

Bizler Maksudiye mahallesi sakinleri olarak, Sakarya Söğütlü ovasının bir parçası olan ve koruma altında bulunan son derece değerli tarım arazilerinin geleceğindeni bu inşaatın başkalarına örnek olacağından ve mahallemiz tarım arazilerinde yapılaşmanın yolunun açılacağından endişe duymaktayız.

 

Tüm bu nedenlerle Maksudiye ve Kurudil mahallesi arasında yapılan inşaatın bir izin yada ruhsatının olup olmadığı, hangi imar düzenlemesine dayalı olarak yapıldığı hususlarının bilgi edinme kanunu hükümlerine göre bildirilmesini talep ederiz.''

 

Söğütlü belediyesi 125 imzalı dilekçeye cevap vermek yerine Maksudiye muhtarlığı'na bir yazı yazarak Maksudiye ve Kurudil mahallesi sakinlerinin 36 ve 237 nolu parsellerde inşaat faaliyeti bulunduğu ve bir takım yapıların inşa edildiğini söyleyerek belediyeye başvurduğunu belirtti ve muhtardan bu konuda belediyeye bilgi vermesi istendi.

 

Maksudiye mahallesi muhtarı  Jade Ömer Deniz Söğütlü belediyesinden gelen bu kısa yazıya uzunca bir yazıyla cevap verdi.

 

Muhtar Deniz yazısında şunları belirtti;

 

Bu konuyla ilgili durum şudur: Ben Maksudiye mahallesi muhtarlığına 2019 yılı itibarıyla seçildim. Göreve geldiğimde bu inşaat devam etmekteydi. Bu konuyla ilgili olarak sayın başkanı bu yılın Ocak ayında telefonla sözlü olarak bilgilendirdim ve mahalle sakinlerinin benden bilgi talep ettiğini ifade ettim. Sayın başkan'da bu telefon görüşmesinde konudan haberdar olduğunu ve bilgi talep edenleri kendisine ve belediyeye yönlendirebileceğimi söyledi. Ben de konuyla ilgili başvuran kişilere durumu anlattım.

 

Takdir edileceği üzere benim muhtar olarak bunun dışında ne imar nede tapu kayıtlarına ulaşma imkanım bulunmamaktadır. Ayrıca Maksudiye bir mahalle olduğu için yapılan herhangi bir inşaata muhtar olarak müdahale etme yetkim ve görevim bulunmamaktadır. Ancak mahalle halkının merak ettiği ve bilgi edinmek istediği bir konuyu karşılıklı güven ve iyi niyet çerçevesinde sözlü olarak Sayın Başkan'a ilettim.

 

Bunun dışında anılan inşaatın ben göreve gelmeden başladığı ve devam etmekte olduğu, ayrıca mahalle halkının bu durumdan son derece rahatsız olduğu, tarım arazilerinin nasıl yapılaşmaya açılabildiği hususunda bilgi edinmek istediği haricinde başkanlığınıza verebileceğim herhandi bir bilgi bulunmaktadır.

 

Bu yazışmalarının ardından Maksudiye sakinleri, Söğütlü Belediyesi'nin söz konusu inşaatla ilgili hem kendilerini hem kamuoyunu bilgilendirmesini istiyor.

 

Maksudiye sakinleri ayrıca verimli tarım arazisi üzerinde inşaatı yapan ayrıcalıklı kişinin de açıklanması gerektiği belirtiyor.

 

Kaynak: https://t54.com.tr/haber/4131182/ovanin-ortasina-yapilan-saray-isyan-ettirdi?fbclid=IwAR28W39HJETaHEgRUYYcjBjcr0-g3TvNlNymtMW6B_DcsXxjVnqRbo50KXw#

Cherkessia.net, 5 Nisan 2020


Bu haber toplam 2310 defa okundu.


Aydin Açin

Resimden belli, kim bilir hangi yandaşın villaları.

08 Nisan 2020 Çarşamba Saat 17:45
Abdullah BAĞ

Burası mahalle ve 1/25000 çevre düzeni planlarında tarım arazisi geçiyor ise konut imarı yapılamaz. Köy ise ve yerleşik alan içinde ise konut planlama sı yapılabilir, planlama yoksa yerleşik alan içindeyse tarımdan görüş almak şartıyla parsele tek bir konut yapılabilir

06 Nisan 2020 Pazartesi Saat 23:19
Kguash Nefyn

Dam başında saksağan!
Uğursuz doğa özlemi biçimi. Özledinse köyü gir tarlada çalış hayırsız.
Şimdi bunların her ağzı açık kalan köy tarla bostan özleyen misafiri çullanır gelir betonla asfaltla plastik çimle bile 😨kaplar canına okur. Bilgiye eko-düzene saygısız çarpık cetvelli kentli bozuntuları.

06 Nisan 2020 Pazartesi Saat 12:16
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net