Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İland Abreg: Sevdiklerinizi Polisin Keyfi Hareketlerinden Nasıl Korursunuz.
11 Nisan 2020 Cumartesi Saat 20:39
Sevdiklerinizin (akraba, arkadaş vb.) gözaltına alınması, sorgulamak veya görüşmek için kolluk kuvvetleri tarafından götürülmesi durumunda nasıl davranacağınız konusunda tavsiyede bulunacağım. Örneğin, evden, işten veya sokaktan aldılar.

Natpress, 8 Nisan 2020

 

Sevdiklerinizin (akraba, arkadaş vb.) gözaltına alınması, sorgulamak veya görüşmek için kolluk kuvvetleri tarafından götürülmesi durumunda nasıl davranacağınız konusunda tavsiyede bulunacağım. Örneğin, evden, işten veya sokaktan aldılar.

 

İlk olarak, görevlilerden kimlik bilgilerini sunmalarını ve kendilerini tanıtmalarını isteyin. Hile yapabilirsiniz, onlara sakince, daha sonra departmana eksik belgeleri, onunla ilgili bir referansı, kıyafetleri ve yiyecekleri getireceğinizi söyleyebilirsiniz. O zaman, örneğin onu nereye götürdüklerini, hangi departmana götürdüklerini söylemeye daha istekli olacaklar.

 

Görevliler kendilerini tanıtmayı reddederse, resmi araç plakasını not edin veya hafızanıza kaydedin.

İland Abreg: Avukat- Moskova

İkincisi, herhangi bir sonuç için (kendilerini tanıttılar mı, tanıtmadılar mı, onu nereye götürüp götürmediklerini, hangi departmanla görüştüklerini yada sessiz kaldıklarını), tekrar ediyorum herhangi bir sonuç için, herhangi bir cep telefonundan 112'yi arayınız.

Bu, en yakın polis karakolunun telefonudur, tüm telefon görüşmeleri kaydedilir ve saklanır (Amerika'daki 911 gibi), ancak kendinizi tanıtmanız, adresinizi vermeniz gereklidir (herhangi bir iş yeri bile olabilir). Ve ne bırakmak istediğinizi bildirin, başvuruyu KUSP'a kaydedin (Suçlarla ilgili mesajların ve genel olarak tüm olayların kaydedildiği kayıt yeri). Görevli her şeyi yazdıktan sonra, adını soyadını isteyin ve en önemlisi, kelimenin tam anlamıyla şunu sorun: "mesajınıza verilen KUSP numarası nedir?". Numarayı ve ad-soyadını yazın. Görüşmeyi serbest olan diğer elinizle bir ses kayıt cihazına veya telefona kaydedin.

Kısa bir süre önce, akrabanızın (tanıdık, arkadaş) kendilerini görevli olarak tanıtan kişiler tarafından alındığını bildirin. Kendinizi görevlilere tanıtırsanız, onlar hakkındaki ayrıntıları elde edin, aksi takdirde arabanın plakasını söyleyin veya birinin bilinmeyen bir yöne götürüldüğünü söyleyin. Akrabanız alındığında yaralı olmadığını (yani bedensel bütünlüğünün sağlam olduğunu ç. n.) ve bunu gördüğünüzü bildirin.

Daha sonra internette departmanın (alındığı yerin) veya bölge polis merkezinin verilerini hızlı bir şekilde bulun, çağrı merkezinin şehir telefon numaraları olacak, 112 değil, tam numara.

 

Benzer şekilde, bu numaraları arayın ve aynı ifadeyi sözlü anlamda bırakın ve KUSP'daki mesajınıza hangi numaranın verildiğini söylemelerini isteyin. Adımları tekrarlayın. Ayrıca, Soruşturma Komitesi'nin telefon numarasını aynı şekilde arayın ve aynı şeyi bildirin.

Neden bunların hepsi? Kişinin gerçek gözetim zamanını aramalarla kaydedeceksiniz. Ayrıca onun yanınızdan alındığını ve bedensel zarar verilmediğini de kaydediyorsunuz. Dahası, onu götürdüler ve kıyafetleri üzerinde, kişisel bir arama yapmadılar (ve bunu yaptılarsa da hiçbir şey bulamadılar). Departmana vardıklarında, onu dövecekleri ve daha önce de cebine, mermi, uyuşturucu ve benzerine koyduktan sonra, yasaklanmış öğenin ele geçirilmesini ayarlayacak görevli tanıkları çağıracakları seçeneğini belirteceksiniz.

Ve sonra garip bir şey ortaya çıktığını, önce gözaltına alındığını, bir arabanın içine tıkıldığını (küçük bir cebe bir şey koyabileceklerini) ve sonra departmanda üzerindeyken el konulduğunu. Tekrarlıyorum, yasa dışı katılım ve görevlilerin yasa dışı eylemleri hakkında birçok seçeneğin olabileceğini düşünüp belirteceksiniz.

Sonra hemen ve acilen bir avukat bulun. Bu avukatın davayı sonuna kadar ilerletmesi gerekli değildir. Hızlı, yetkin ve bilgili bir avukata ihtiyacınız var.

Fren yapan ve "hareket halindeyken uyuyan" değil, kendinden kuşku duymayan biri olmalı. Zaman kaybetmeyen ve şu anda departmana gideceğini söyleyen, çok fazla konuşmayan biri bunu çözecek.

Size hemen 112'yi aramanızı ve bulunduğunuz şehirdeki nöbetçi polis karakolunun numarasını söyleyecek hızlı bir "işe alınmış delil avcısı ve ön soruşturma" gereklidir. Böylesi, bir vekalet ile sertifikasının numarasını, sicil numarasıyla derhal bu tür bir avukat olduğunu bildirir. Ve hemen departmana gider ve tutuklu ile onsuz herhangi bir işlem yapılmamasını ister. Ayrıca talebi üzerine KUSP numarasını da sorar.

 

Ayrıca, asistanı ya da siz acilen polis memuruna telegram bir belge ve belge taraması göndermelisiniz. Bir avukata doğrudan sürecin ne kadar sürmesi gerektiğini ve yoldayken ne yapacağını sorabilirsiniz. Eğer avukat gideceğini söylerse, ama çağrı numaralarını bilmiyorsa, seçimde yanılıyorsunuz.

 

Bundan birkaç ay önce, Moskova'da bir arkadaşım beni aradı. Nalçik'ten bir tanıdığı, Tula'dan gelen içişleri organlarının operasyonel arama departmanı görevlileri tarafından Moskova'da gözaltına alındı. Ve bazı soygunlar yüzünden oraya gittiler. İddiaya göre, o bir taksi şoförü olarak, arkadaşlarını soygun yapmak için oraya getirdi.

 

Gerekli tüm çağrıları ve başvuruları yaptık, Tula'daki görevli polis karakoluna telefon ettik ve böyle bir şeyin olamayacağını ve avukatla anlaşma olmadan sorgulanmayacağını söyledik.

 

Asistanım, vekaleti ve kimliğin taramasını onlara gönderdi. Moskova ve Moskova Çevre Yolu'nun sadece ilk yarısında bir saat araç sürdük. Tula'ya ulaşmak birkaç saat daha aldı.

Oraya vardığımızda temiz bir vatandaş teslim aldık ve görevliler avlarını ağızlarından aldığımızı söylediler.

 

 
 
Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer
 
Cherkessia.net, 11 Nisan 2020

Bu haber toplam 2228 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net