Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kabardey Balkar’da COVID-19 Enfeksiyonu Vakalarının Sayısı 170'e Yükseldi!
23 Nisan 2020 Perşembe Saat 00:06
Kafkas Düğümü'n yazdığına göre , Kabardey Balkar’da COVID-19 enfeksiyonu vakalarının sayısı 170'e yükseldi.

Kabardey-Balkar’da koronavirüsünden ölen kişinin cesedi çinko tabutla sevk edildi. Koronavirüs pnömonisinden ölen yaşlı bir Şegem sakini, akrabaları tarafından açma izni olmayan çinko tabutla birlikte defnedildi.

 

Kafkas Düğümü'n yazdığına göre , Kabardey Balkar’da COVID-19 enfeksiyonu vakalarının sayısı 170'e yükseldi. Tüm uzmanlık alanlarındaki doktorlar yoğun bakım için yeniden eğitime gönderilecek. 20 Nisan'da bölge operasyon merkezi, hastaneye başvuran yaşlı bir kadının zatürre teşhisiyle öldüğünü , koronavirüs testin de pozitif sonuç verdiğini bildirdi .

30 Mart'ta, Kabardey Balkar'da perakende satış mağazaları kapandı, sadece marketler ve eczaneler çalışıyor, toplu taşıma Nalçik uzun aralıklarla çalışmaya başladı. Kafkas Düğümü’n " Koronavirus Kafkasya'ya ulaştı ." başlıklı güncel haberine göre, 31 Mart'ta Cumhuriyetin Başkanı yaşlı insanların ve risk altında olan diğer yerel sakinlerin zorunlu kendi izolasyonu hakkında bir kararname yayınladı. Kafkas Düğümü’nün ana sayfasında günde en az altı kez güncellenen harita, Güney Rusya ve Güney Kafkasya'da enfekte olanların sayısını gösteriyor.

 

Cumhuriyetteki operasyon merkezine göre, 79 yaşındaki bir Şegem sakini 18 Nisan'da hastaneye kaldırıldı. Merkezin, Kafkas Düğümü muhabirine verdiği demeçte, "hasta, en son metodolojik önerilere uygun olarak özel tedavi kullanımı da dahil olmak üzere aktif olarak tedavi edilmeye başlandı, ancak kurtarılamadı. " Dendi.

 

Kadının ölümünden sonra, koronavirüs pnömonisi tanısı onaylandı. Personele göre, kadın hastaneye kaldırılmadan önce cumhuriyetin dışına çıkmadı, ilgili hizmetler onunla temas halinde olan kişileri takibe aldı.

 

18 Nisan’da yaşlı bir kadın Nalçik Şehir Klinik Hastanesi'ne ( GKB No:2) nefes darlığı, balgamla birlikte öksürük, halsizlik, 39 dereceye kadar ateş, kas ağrısı şikayeti ile başvurdu . İlk semptomların başlamasından beş gün sonra doktor çağrıldı. Hastanın kronik hastalıkları vardı.

 

Kabardey-Balkar Müslümanların Dini Yönetimi’nde (DUM) bir kaynak Kafkas düğümü muhabirine ölen kadın çinko tabutla gömüldüğünü söyledi. Bölgesel DUM'a göre, ölen kişinin cesedi, açma izni olmadan bir çinko tabutta akrabalarına teslim edildi ve bu şekilde gömüldü.

 

Daha önce, Rusya Müslümanların Dini Yönetimi istisnai durumlarda ölülerin bedenlerinin yakılmasını kabul ettikten sonra, "Kafkas Düğümü" tarafından Kabardey-Balkar sakinleriyle yapılan röportajda, bir Müslümanın yakılmasının koronavirüsten ölmesi durumunda bile kabul edilemez olduğunu belirtildiğini bildirildi.

 

"Kafkas düğümü" tarafından görüşülen oryantalist çelişkiyi yerel müftülük yorumladı.

 

Yerel müftülük, bu konuyu henüz dikkate alma gereğini görmediklerini söyledi. Kuran'da, kremasyonun (ölen kişinin cesedinin yakılması) doğrudan bir yasağı yoktur ve insanların sağlığını ve yaşamını koruma ihtiyacı, mevcut İslami gelenekleri değiştirilebilir, açıklamasını yaptı.

 

Daha önce müftülük kararıyla, Kabardey-Balkar'da cenaze törenleri düzenlenirken, bağış yapan başsağlığı listelerinin düzenlenmesi yanı sıra sadakaların bu listelere göre dağılımını yasakladı. Ayrıca, vefat edenin akrabaları tarafından üç yas günü boyunca taziyede bulunanları yedirilip içirilmesi yasaklandı. 

 

Cenaze töreni sonrası başsağlığı için gelenler 10-20 dakikadan daha uzun süre bulunmamalı, sıradan dünyevi konuşmalar yapılmaması gerektiği belirtiliyor. Bunlara ek olarak, dini yönetim ölümden sonra üçüncü, yedinci, kırkıncı, elli ikinci günlerde, altı ay sonra ve ölüm yıldönümünde anmayı yasakladı. Kabardey-Balkar Müslümanlarının Dini Yönetimi 2004'te geri döndü vefat edenlerin mali açıdan külfetini yasakladı. Ancak inananlar bunları uygulamaya devam ediyor.

 

Kaynak: https://www.kavkaz-uzel.eu/articles/348619/?fbclid=IwAR2TooVtS-aJsFgS1O6cnqYWeL9zuDPCf27E22OGwn3uFXiP1M6ES8fDhng

 

Çeviri: Beşto Yılmaz Beştepe

Cherkessia.net, 23 Nisan 2020


Bu haber toplam 2265 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net