Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkesler, 1864 Soykırımının Bu Yıldönümünde Her Zamankinden Daha Büyük Bir Birlik Gösteriyor!
24 Mayıs 2020 Pazar Saat 23:02
Bugün, şimdiye kadar Moskova'nın kabul etmeyi veya muhatap olmayı reddettiği, üç milyondan fazla kişinin ölümüne ve sürgün edilmesine neden olan bir soykırım eylemini tamamladığı, 101 yıl boyunca Rus İmparatorluğu'nun güçlerine direndikten sonra çoğu Çerkes'in Kuzey Kafkasya'dan sürülmesinin 156. yıldönümü.


Paul Goble, 22 Mayıs 2020

Bugün, şimdiye kadar Moskova'nın kabul etmeyi veya muhatap olmayı reddettiği, üç milyondan fazla kişinin ölümüne ve sürgün edilmesine neden olan bir soykırım eylemini tamamladığı, 101 yıl boyunca Rus İmparatorluğu'nun güçlerine direndikten sonra çoğu Çerkes'in Kuzey Kafkasya'dan sürülmesinin 156. yıldönümü.

21 Mayıs , Tığujıko kızbeç anıtı, Afepsıp köyü.

Çünkü bu yılki anma günü Rusların "kesirsiz" dediği bir tarih değil - bu tarih beş, on veya 100 yıl olarak bölünebilir bir tarih değil- ve salgın nedeniyle, Çerkeslerin katıldığı neredeyse tüm faaliyetlerin geçmiş yıllarda olduğu gibi sokaklarda değil, çevrimiçi olduğu anlamına geliyor olması, geçtiğimiz yıllardan daha az dikkat çekti

 

Ancak bu yıldönümünü görmezden gelmek üç nedenden dolayı yanlıştır. 

 

Birincisi, tam olarak Çerkeslerin yüzde 90'ı Rusya Federasyonu'nun şimdiki sınırlarının ötesinde yaşadıkları ve içerdeki Çerkesler de resmi olarak bölünmüş oldukları için, bu yıl internet, herhangi bir anma gününden daha büyük bir rol oynayabildi.

 

İkincisi ve bundan kaynaklı olarak Çerkesler, "Çerkesler" olarak 150 yıldan uzun bir süre önce Rus soykırımından bu yana bir çok noktada olduğundan daha fazla birleşmiş durumdalar. İnternet, mevcut ulus-devlet sınırlarını, Sovyetlerin ve Rus devletinin dayattığı bölünmeleri aşmalarına izin verdi.

 

Üçüncüsü, bu birlik, ortak bir kimliğin doğrulanmasıyla sınırlı olmayıp, Çerkeslerin özellikle Orta Doğu'daki savaşın parçaladığı ülkelerden anavatana dönüşü ve bu ulusa uğrayan suç ile ilgili daha açık tartışmalar ve daha büyük talepler de dahil olmak üzere giderek daha yaygın bir gündemi içermektedir.

 

Basın, Çerkeslerin öldürüldüğü ve sürgün edildiği yerde yapılan Putin Olimpiyatları ile çakışan soykırımın 150. yıldönümünde Çerkeslere daha az ilgi göstermişse de, hem akademisyenler ve hem de analistler Çerkesler hakkında daha önce olmadığı kadar çalışma yayınladılar.

 

Ve Çerkesler için her yerde sanal bir dünya yaratan Çerkes aktivistler sayesinde bu çalışma ve araştırma yazıları çok daha fazla insana ulaşıyor. Onlar hem internet hem de kişiler arası doğrudan iletişimde daha aktif hale gelerek, Çerkeslerin anavatanına dönmelerine yardımcı olacak ve yaklaşan Rusya nüfus sayımında Çerkes kimliğini destekleyecekler.

 

Fakat, büyümeleri ve güçlenmelerinin en önemli delili, Moskova’nın, Çerkes konularını yazanlara saldırma reaksiyonudur ki bunlar içerisinde en fazla göze çarpanı, Amerika Birleşik Devletleri’nde merkezi bulunan Jamestown Vakfı’nın, Çerkesler hakkındaki makaleleri sebebiyle hasmane bir kaynak olarak ilan edilmesi ve Moskova’nın dönüş ya da e-kimlik için çaba harcayanlara karşı çalışmasıdır.

 

Bu seneki yıldönümünü, “Yüzyıllar Boyunca Kuzey Kafkasya” isimli blogunda yazan, Çerkes Naima Neflyasheva, parlak Çerkes roman yazarı ve bilim insanı Madina Khakuasheva’nın, “Eve Giden Yolda” isimli kitabından alıntı yapmıştır (https://www.kavkaz-uzel.eu/blogs/1927/posts/43347).

 

Söz konusu alıntıya göre, Madina Khakuasheva, “O En Yüce” ye, “yeniden uçmasına muktedir olacak şekilde halkının kanatlarını muhafaza etmesi” için yakarışta bulunmaktadır. 

 

Bu seneki anma günü, Çerkeslerin kendi kanatlarına sahip olduğunu ve kaslarını esnettiklerini ve Büyük Çerkesya’da hür ve mağrur olarak yeniden yaşayacakları günün her zamankinden daha yakın olduğunu göstermiştir.

 

Kaynak:https://windowoneurasia2.blogspot.com/2020/05/circassians-show-greater-unity-on-this.html?fbclid=IwAR2IvaNwuFpp8v4tBey7x2Vz3uaeH9GXLz4IRYOlwT_ZJlYnNqWKzaiNvvI

 

Çeviri:Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 23 Mayıs 2020


Bu haber toplam 2764 defa okundu.


Abdullah Keskin

Tek temennimiz rus ayyaşlarının bir gün geldikleri yere geri dönmeleridir dikey yada yatay nasıl dönerlerse dönsünler ki Kafkas halkları hür ve huzurlu olsun.

27 Mayıs 2020 Çarşamba Saat 07:38
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net