Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rus Aktivistler, Adıgey Cumhuriyeti'nin Krasnodar Kray Tarafından Yutulmasını İstiyor!
27 Mayıs 2020 Çarşamba Saat 19:40
Adıgey Slavlar Birliği, Adıgey (Çerkes) Cumhuriyetinin uzun süredir yutulmasını istiyorlardı. Şimdi Moskova ve Arkhangelsk Oblastı ile Nenets Öze rk Bölgesi liderleri tarafından bütçe darlığı sırasında verimlilik adıyla buna karar vermeleri ile bunu gerçekleştirme şansları olduğunu gördüler.

 

Paul Goble,25 Mayıs 2020

Adıgey Slavlar Birliği, Adıgey (Çerkes) Cumhuriyetinin uzun süredir yutulmasını istiyorlardı. Şimdi Moskova ve Arkhangelsk Oblastı ile Nenets Özerk Bölgesi liderleri tarafından bütçe darlığı sırasında verimlilik adıyla buna karar vermeleri ile bunu gerçekleştirme şansları olduğunu gördüler.

Adıgey, tamamen Krasnodar Kray ile çevrili olması nedeniyle gerçek "matruşka bebek" cumhuriyetlerinin sonuncusu. İki federal bölgeyi birleştirme çağrıları 1990'larda duyulmaya başlandı ve o zamandan beri devam ediyor. Slavlar Birliği, Moskova'nın şimdi bu hareketi desteklemesi gerektiğini söylüyor (https://www.facebook.com/groups/123063457892372/permalink/1286030351595671/).         

 

Gruba göre, cumhuriyeti ağırlıklı olarak etnik Rus olan krayla birleştirme mantığı, Kuzey'deki birleşme planlarının arkasındaki ile aynı; ve sadece "Adıgey bürokratları, küçük işletmeler ... ve milliyetçi görüşlere sahip az sayıda etnik Adıge ve Çerkes" de dahil olmak üzere "bu konunun muhalifleri çok fazla değil" diye ısrar ediyorlar.

 

"İkincisi, Kuban'ın Rus nüfusu ile olacak bir birliğin yerel kimliğin kaybına yol açmasından korkuyorlar. Ancak ulusal düzeyde gerilimlerin olası büyümesine rağmen" diyen grup, "tüm bu kategorik durumların özel bir önemi yok" da diyor, en azından yönetimin getireceği tasarruflara göre.

 

Grup devam ediyor, 2014 yılında o zaman kray başkanlığı görevini yürüten Dmitri Kozak, iki federal birimin birleşmesini örgütlemeye çalıştı. "Ancak her açıdan güçlü olan Kozak bile, kategorik olarak Kuban'la birleşmeye karşı olan Çerkes seçkinlerinin direncini kıramadı".

 

Adıgey Slavları Birliği, petrol gelirlerindeki düşüşler ve koronavirüs salgınının Rusya Federasyonu'na getirdiği ek yükler için olmasa dahi, günü hâlâ taşıyabilirlerdi. Şimdi, birleşmeyle devam etmek için ise her neden var ve beklemek için ise hiç bir neden yok.

 

Ancak Rusya kuzeyindeki her iki olay ve Kuzey Kafkasya'daki durumun bu iki bölgeyi yakın gelecekte birleştirmek için yapılacak herhangi bir hamleye karşı çalışması olasıdır. Nenetsler ve Komiler ezici bir çoğunlukla orada birleşmeye karşı çıkıyorlar (https://windowoneurasia2.blogspot.com/2020/05/most-in-working-group-that-called-for.html).     

                            

Ve Adıgey'in Adıgeleri muhtemelen Krasnodar Kray ile birleşme konusundaki her görüşmeye eşit olarak katılıp karşı çıkacaklar. Çok sayıda değiller, 440.000 olan Adıgey sakinlerinin sadece yüzde 26'sı Adıge ve Krasnodar Kray'ında neredeyse hepsi etnik Rus olan 5.6 milyon kişi tarafından boğulacaklar.

 

Ancak Adıgeler, şüphesiz Adıgey'e karşı yapılacak bu tür bir hareketin paradan tasarruf etmekten daha ziyade, sadece son 15 yılda yoğunlaşan beklentilerine dayalı ulusal isteklerine doğrudan bir saldırı olarak görüp Kuzey Kafkasya ve yurtdışındaki Çerkeslerin desteğine de sahip olacaklar (https://windowoneurasia2.blogspot.com/2020/05/circassians-show-greater-unity-on-this.html).                          

 

Bölgedeki Ruslar ve Moskova'daki yetkililer, Kuzey Kafkasya'daki birleşmeyi iyi yapılmış bir oda temizliğinden başka bir şey olarak görmezler; ancak bu yöne doğru hareket ederlerse, hem yerel Rusların hem de Moskova yöneticilerinin, başka bir yerde karşılaştıklarından çok daha büyük bir muhalefetle karşılaşacaklarını, tüm bölgenin kolayca istikrarsızlaşmasına yol açabilecek bir muhalefetle karşılaşacaklarını çok hızlı bir şekilde keşfedecekler.

 

Kaynak:https://windowoneurasia2.blogspot.com/2020/05/russian-activists-want-adygey-republic.html?fbclid=IwAR3wnmiCE66PExuIh4KIDUiiKLrs_8Bgn2zmxwx_X3kTf-tpK6hWIt_tcDA

 

Çeviri:Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 27 Mayıs 2020


Bu haber toplam 2988 defa okundu.


Hapi Cevdet Yıldız

Bir il yönetimi olan Krasnodar Kray, bir federal devleti nasıl yutacakmış? Uluslararası hukuka ve Rusya Federasyonu Federasyon Sözleşmesine aykırı bir durum olur. Sonucu iyi olmaz.

10 Haziran 2020 Çarşamba Saat 22:53
Anapa Adyge

Kuzey Kafkasya kime ve hangi dünya ülkelerine göre anılan bir ad oluyor.!,kafkasya kafkasyadir ,Rus devletine göre Güney Kafkasya denilmesi gerekir.Türkiye ve Arabistan İsrail,Afrika'ya göre Kuzey yönünde oluyor,benim şahsen sanki kafkasyadan sürülen,atılan,hiç bir tek kişi ulus yok izlenimi veren bir ifade niçin kullanılıyor anlamak mümkün değildir! bizler kafkasyaliyiz,kuzeyde Rusya ve kuzey topraklari vardir

28 Mayıs 2020 Perşembe Saat 00:26
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net