Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya Nüfus Sayımına Doğru Çerkesler: Tek Millet, Tek İsim
09 Temmuz 2020 Perşembe Saat 19:07
4 Temmuz 2020'de, Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti Adıge Khase (Çerkes Parlamentosu) Başkanı, yaklaşan nüfus sayımı sırasında Çerkes (Adıge) olarak kayıt yaptırmaları için tüm Çerkeslere çağrıda bulundu.


Kavkaz Uzel, 9 Temmuz 2020

4 Temmuz 2020'de, Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti Adıge Khase (Çerkes Parlamentosu) Başkanı, yaklaşan nüfus sayımı sırasında Çerkes (Adıge) olarak kayıt yaptırmaları için Çerkeslere çağrıda bulundu. "Kafkas Düğümü" bu haberle ilgili bir SMS mesajı aldı.

 

Ali Aslanov, "tek millet - tek isim" başlıklı çağrısında Rusya Federasyonu'nda yaşayan Çerkeslere hitap ediyor. Hükümet'in kararıyla 1 -30 Nisan 2021 arasında Tüm Rusya nüfus sayımının yapılacağını bildirdi. Rusya vatandaşlarının, ulusal kimlik sorusu da dahil olmak üzere 23 soruya cevap vermeleri istenecektir.

 

Aslanov, Çerkesler için tüm soruların içinde üç sorunun siyasi açıdan büyük öneme sahip olacağına dikkat çekiyor. Hangi dilleri konuşuyorsunuz, ana diliniz, milliyetiniz. Ayrıca, anketi doldururken Çerkeslerin “politik koşullardan arınmış” olduğunu, Çerkes (Adıge) dilini konuştuklarını, Çerkes (Adıge) dilinin kendi anadilleri olduğunu ve uyruklarının Çerkes (Adıge) olduğunu kayıt ettirmeleri gerektiğini belirtmektedir.

 

Ali Aslanov, ''Çerkesler'' ismi, bir ulus olmamıza rağmen yapay olarak bölündüğümüzü hatırlıyor. 

 

Çağrısında, Çerkesleri Kuzey-Batı Kafkasya'da yaşayan en büyük ulus olarak yazıyor. Rus-Çerkes savaşının bir sonucu olarak, çoğu Türkiye'ye yerleşmeye zorlandı ve Sovyet döneminde Kafkasya'da kalan Çerkeslerin bir kısmı toprak birimlerine ayrıldı. Böylece, Kabardey-Balkar Çerkesleri Kabardey, Adıgey Çerkesleri Adıge ve Karaçay-Çerkesya’de Çerkes olarak kaydedildi.

 

Bir etnik grubun bölünmesi için nesnel bilimsel gerekçelerin olup olmadığını anlamak için, tarihçi Hüseyin Kushkhov (tarihsel bilimler doçenti), 2011 gibi erken bir tarihte "Bir milletin bir adı var, biz Çerkesiz (Adıgeyiz) " başlıklı bir makale yazdı:

 

"Ülkemizde veya dünyanın herhangi bir yerinde, başka bir dilde tek bir etnik ismin aynı anda üç farklı etnik tanımla gösterileceği ve böylece üç bağımsız halkın varlığına ilişkin bir sonuç çıkarılacağı hiçbir vaka yoktur… Bilimde kabul edilen temel etnodifferentasyon (etnik olarak farklılaştırıcı) özelliklerinin analizi, kendilerini Adıge olarak adlandıran insan topluluğunun, Kabardeyler, Adıgeyler ve Çerkesler tarafından tanımlanan Rusça'daki resmi literatürde, tek bir etnik organizma olduğunu, yani tek bir halk olduğunu ikna edici bir şekilde kanıtlamaktadır. Bu nedenle, bir halk tek bir isim olarak adlandırılmalıdır. "

 

Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Yerli Diller Yılı olarak ilan edilen 2019 yılında Madina Hakuasheva (felsefe bilimi doktoru) "Çerkes Etnik isim sorunu hakkında " yazdı. İçeriğinde, Çerkes halkının Sovyet iktidarının şafağında, tek bir halkın "üç ayrı yeni halk" olarak adlandırılmaya başlandığı ve o zamandan beri Sovyet etnik adlandırma sisteminin korunduğuna işaret ediyor.

 

"Çerkes halkının yeterli özdeşleşmesini, kültürel entegrasyonunu, bilimsel ve genel gelişimini engelleyen eski Sovyet etnik isimlerin anti-bilimsel sistemini değiştirme ihtiyacıyla karşı karşıyayız. 

 

Bu arada, doğru sınıflandırma uzun zamandır var oldu: Çerkes ulusal isim (ekzonim), Adıge Çerkeslerin kendi yerel ismi (endonim).Çerkesler (yaşam yerlerine göre) doğu ve batı olarak ayrılmıştır. 

 

Doğuda,Kabardeyler ve Besleneyler (KBC, KÇC. sakinleri) Krasnodar Bölgesi'nde yaşayan etnik gruplar, Karadeniz Çerkesleri olarak adlandırılır: Bjeduğ, Shapsug, Abazin, Abadzekh, Natuhay, Kemırguey, Hatukay, Jane ve diğerleri Batı'ya aittir. 

 

Çerkesler ulusal isimleriyle (ekzonim) uzun zamandır dünyada biliniyor, Çerkes diasporası yaygın olarak biliniyor, bu yüzden sadece resmi olarak tek bir ortak etnik isim olarak düzeltmek kalıyor. Bu nedenle, alt etnik kökene bakılmaksızın her erkeğe Çerkes, kadına, Çerkeşenka (Rusca ifade) denilmelidir ''

 

Kaynak: https://www.kavkaz-uzel.eu/blogs/83787/posts/44019?fbclid=IwAR2__GFaLnqRXhD8R97h6-gTpSWD6v0x3nW1OBHA0uA9fUA9rxv1t1-KdU4

 

Çeviri: Beşto Yılmaz Beştepe

Cherkessia.net, 9 Temmuz 2020


Bu haber toplam 2442 defa okundu.


hapi cevdet yıldız

Ortak Çerkes ismi yazılmalı deniyor. Tek millet deniyor. Ancak bunu asıl Kafkasya'da yaşayan Çerkeslerin istemesi gerekiyor?

Örneğin, Kabardeyler ya da diğerleri tek ismi kabul edecekler mi? Moskova kabul edecek mi? Tek millet nasıl gerçekleşecek, Moskova olur diyecek mi? Şimdilerde devletçe tanınmış 4 Adıge etnik statü var. Şimdiye değin, statülerden biri şişiriliyor- KÇC'deki 'Çerkes', diğerleri, örneğin en kritik durumdaki Şapsığ statüsü görünmez hale getiriliyordu.

Bu konuda Moskova'nın işbirlikçiler eliyle koyduğu manipülasyonlara kapılmamak, oyuna gelmemek de gerekiyor. İşin aslını, ayrıntıları bilmeyen kişiler sorumsuz isteklerde bulunuyor, yarar yerine zarar da verebiliyorlar. Bu bakımdan dikkat derim.

20 Temmuz 2020 Pazartesi Saat 09:48
ХАРУН-DÜZCE

ÇERKES İSMİ AYNI ZAMANDA BİRLİĞİN İSMİDİR.

RUSYA NÜFUS SAYIMINDA TABİ Kİ ÇERKES YAZDIRILMALIDIR.

13 Temmuz 2020 Pazartesi Saat 14:42
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net