Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zarema Tseeva: Dikilen Anıtlar Emperyal Sömürgeciliğin Nüksetmesidir!
01 Ağustos 2020 Cumartesi Saat 21:54
Rus İmparatorluğu'nun askeri makinesi ile olan kanlı karşılaşmanın kitlesel travma deneyimi hafızayı koruyor


zapravakbr.com, 29 Temmuz 2020

Zarema TSEEVA: "... Rus İmparatorluğu'nun askeri makinesi ile olan kanlı karşılaşmanın kitlesel travma deneyimi hafızayı koruyor"

Zarema Tseeva: Adıgey Devlet Üniversitesi Filoloji ve Kültür Fakültesi Adıge Tarih ve Kültür Bölümü, Tarih Doçenti.

 

Anıtların dikilmesi ile ilgili bu tür gerçekler, emperyal sömürgeci bilincin büyük ölçekte nüksetmesinden başka bir şekilde yorumlanamaz, çünkü bu, Kafkasya'nın Rus İmparatorluğu tarafından fethedilmesi sırasında ciddi bir şekilde etkilenen Kuzey Kafkas halklarının kitlesel hafızasının aralıksız acısını gözardı ediyor. 


Bu eylemler, bölgesel makamların kendilerini, en acımasız yöntemlerle fethedilen Kafkasyalılara sürekli olarak hatırlatma ve Kafkas halklarının tarihi hafızasının iyileşmemiş yaralarına kesin bir ilgisizlik gösterme konusunda tamamen bilinçli bir tercih gibi görünüyor.

 

Rus İmparatorluğu'nun kanlı askeri makinesi ile karşılaşma sonucu oluşan kitlesel travma deneyimi bu hafızayı koruyor. Hemen hemen her Kafkas ailesinin bu zamanla ilgili trajik efsaneleri var ve benim ailem de bir istisna değil. Annem'in dedesi, büyük büyükbabam bir çocuktu, ama çarlık birliklerinin onları Maykop yakınlarındaki dağ köylerinden nasıl çıkardıklarını hatırlıyordu (oralar Adıge-Abzakhların yerleşim yerleriydi). Onların hafızaları, dünyanın tam anlamıyla kana batırıldığı şiddetli savaş yerlerinden resimler çekti. 

 

Hayatta kalacak kadar şanslıydılar ve bu hikayeyi torunlarına aktardılar. Ve Sovyet iktidarı yıllarında Kafkas Savaşı tarihinin ya da Sovyet sonrası dönemde bunun farklı yorumlarının bastırılması, Kafkasya'nın sömürgeci tarafından en acımasız yöntemlerle ele geçirilmesinin haklı çıkarılması, Kafkasyalılar tarafından bu olayların acı verici algısının kuşaktan kuşağa geçmesine engel olamadı. Bu nedenle, Kafkasya'da bu toprakları fetheden, eski yerli sakinlerini öldüren veya oradan kovanların anıtlarının yerleştirilmesi, toplum hafızasının acı veren noktalarını ön plana çıkararak Kafkasyalıların ruhlarında kırgınlığa, acıya ve öfkeye neden oluyor.

 

Bu anma yaklaşımı yetkililer için, imparatorluğa doğrudan yeni eklenen Kafkasya dağ halklarının kesinlikle göz ardı edilebilecek olduğu zamanları ifade eder. Böyle bir şeyin insani değerlere bağlı, çok uluslu modern bir hukuk devletinde olabileceğini hayal etmek zor. Ancak tüm bu anma törenleri bunun için iyi hazırlanmış topraklarda gelişiyor. 

 

Bu nedenle, Stavropol ve Krasnodar Bölgelerinde Kazak gelenekleri, yetkililerin desteği ile yıllardır canlanıyor. Görünüşe göre tüm bu olanlar, Kazakların "görkemli gelenekleri"nin canlandırılması "Rusya düşmanları" ile mücadeleleri olarak açıkça görülmüyorsa, çok olumlu bir fenomen. Ve Kazakların tarihsel anısında, bu düşmanlar Kafkasya dağlılarıydı ve şimdi ise onların vatandaşları ve en yakın komşuları. Bu şekilde, Kafkas Savaşı sırasında düzenli Rus ordusunun kahramanları, Kazakları, subayları ve askerlerinin görüntüleri ön plana çıkıyor ve Çerkeslerle veya Çeçenlerle mücadelelerinin teması, anavatan'a vatanseverlik hizmetinin bir örneği olarak Rus toplumunun kültürel hafızasına yerleştiriliyor.

 

Bu arada, Krasnodar Bölgesi müzelerinin yerel tarih sergilerinin ezici olarak çoğunluğunda, bölgenin eski otokton popülasyonu olan Çerkeslerden hiç bahsedilmiyor. Krasnodar Bölgesinin sakinlerinin ana kitlesi, Adıgelerin (Çerkeslerin) kim olduklarını bilmiyorlar, onlar tarihsel Çerkesya topraklarında yaşıyorlar, ancak onları ilkel Ruslar olarak düşünüyorlar. Buna bir kereden fazla ikna oldum. 

 

Krasnodar Bölgesi'nden gelerek Adıge Devlet Üniversitesi'ne başlayan öğrencilerle iletişim kurdum. Krasnodar Bölgesi'ndeki bir çoğu için, bölgenin otokton sakinlerinin yaşadığı Adıgey Cumhuriyeti'ndeki Adıgeler hakkında hiçbir fikirleri olmadığı mutlak anlaşılıyor. Okullarda tarih derslerinde Adıgeler'den bahsedilip bahsedilmediğini sorduğumda, olumsuz cevap verdiler.

 

Bu şaşırtıcı değil, çünkü Sovyet iktidarı yıllarında, Kuzey Kafkasya'nın fethi tarihi, tabu bir konuydu ve bölgesel tarih, eğitim kurumlarında pratik olarak incelenmedi. Perestroika sonrası dönemde ve tüm Sovyet sonrası dönemde, Kubanlı tarihçiler tarafından katı bir şekilde düzenlenen bölgenin tarihi geçmişinin başka bir versiyonu yayınlandı ve burada Kazakların düşmanlara karşı kahramanca savunduğu Rus İmparatorluğu'nun güney sınırlarındaki barışçıl köyleri baskınlarıyla rahatsız eden yerli Adıge nüfusuna en iyimser şekilde "vahşiler" rolü verildi. 


Aynı zamanda, Kazakların Kuban'da ortaya çıkışının tarih öncesine dayandırılması ve daha sonra Karadeniz havzasındaki Rus İmparatorluğu'nun jeopolitik planlarından kaynaklı olarak Kazakların ve Çarlık ordusunun düzenli birliklerinin Dağlılarla karşı karşıya gelmesi, Kafkasya'da bir bütün olarak, onların tarihi yeniden yapılandırmalarının sınırları dışında kaldı.

 

Kazakların, imparatorluğun düşmanlarına (Çerkesler - Adıgeler) karşı mücadelesine odaklanan Kuban tarihinin bu yorumu için en güçlü destek, bu tür olayları düzenli olarak yayınlayan, tarihi kronikleri yayınlayan, büyük ölçekli ve profesyonel olarak teşvik edilen medya kaynağı Radio Kazak-FM tarafından sağlanmaktadır. Böylece, kitle bilincinde, yüce düşmanın imajı sürekli güncellenmektedir. Bu nedenle, Adler anıtı gibi anıtlar sorunu, ilk bakışta göründüğünden çok daha derindir.

 

Bölgesel tarihin ve Kafkas Savaşı tarihinin, kitle bilinci tarafından oluşan bu algısının arka planına karşı, son 30 yılda, Kafkas halklarının fatihleri olan generallere ait anıtlar dikildi. Kafkasya'nın fethi sırasında kurulan Ust-Labinsk kalesinin yeniden inşa edilen bölümünün topları, nehrin dik sağ kıyısındadır. Atalarım Kuban nehrinin taşkın yatağının karşı kıyısında bulunan Hatukay köyüne yerleştirildi. Burada, Kuban boyunca, Krasnodar Bölgesi'nin idari sınırı ve Adıgey Cumhuriyeti geçiyor, ancak burası Kafkas Savaşı'nın neredeyse canlanan bir sınır hattı gibi görünüyor...

 

Bu arada, kale kültürel bir miras alanı olarak kabul ediliyor, rehberlerin kale inşaatının koşulları ve işlevleri hakkında söylediklerini dinleyen birçok turist (yaklaşık 15 bin) tarafından ziyaret ediliyor. "Artık kale, Ust-Labinsk'in tarihi ve kültürel kimliğinin temel özelliklerinden biri ve zamanla şehrin ve bölgenin ziyaret kartı haline gelebilir" diyor Kuban Kazak Evsahibi'nin web sitesinde yayınlanan 2007 materyalinde (yazar - V. V. Bondar, Tarih Bilimleri Adayı, Pazarlama ve Sosyo-Bilgi Teknolojileri Akademisi Tarih, Bölgesel Çalışmalar ve Kültür Bölüm Başkanı). Kutsal Ruh'un kalesine yapılan anıt, bu tür anma törenlerinin kesinlikle mantıklı bir devamı oldu. 


Modern Rusya halkları arasında güven ve iyi komşuluk ilişkileri kurmak böyle bir arka plana karşı mümkün mü? Bence cevap açıktır.

 

Kaynak: http://zapravakbr.com/index.php/30-uncategorised/1506-zarema-tseeva-pamyat-khranit-opyt-kollektivnoj-travmy-ot-krovavogo-protivostoyaniya-s-voennoj-mashinoj-rossijskoj-imperii?fbclid=IwAR0k3vYrnKM70uWEoYVQv5wEjOE-oxU47AvcUBdP4V5djvd57yxaCxRIx6s

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 2 Ağustos 2020


Bu haber toplam 1422 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net