Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkes Liderler, Kochesokov’a Karşı Suçlamaların Reddedilmesi İçin Çağrıda Bulunuyor!
10 Ağustos 2020 Pazartesi Saat 00:27
Başvuru sahipleri, Kochesokov’un gözaltına alınmadan önceki günlerde, kanun uygulama birimleri ile bağlantılı çeşitli telegram kanallarının, Kochesokov’un “tehlikeli bir uyuşturucu kullanıcısı” olduğuna dair cümleleri dağıtıma soktuğunu ve böylelikle uydurma suçlamaların ve tutuklanmasının sahneye konduğunu belirtmişlerdir.

 

Paul Goble, 06 Ağustos 2020

Gelecek haftaya tarihlenmiş olan duruşmadan önce, önemli üç Çerkes lideri, Kaberdey-Balkar başkanına, Martin Kochesokov’a karşı uydurulmuş olan suçlamaların reddedilmesini ve Khabze organizasyonu liderinin savcının talebi üzerine on yıl hapse atılmamasını garanti altına almak maksadıyla müdahalede bulunması için çağrıda bulundu.

Kaberdey-Balkar  İnsan Hakları Merkezi Başkanı Valery Khatazhukov, Çerkes Örgütleri Konseyi koordinatör yardımcısı Muaed Chechenov,ve Barış ve Uyum organizasyonu başkanı Zhantemir Gubachnikov, Kaberdey-Balkar başkanı Kazbek Kokov’a müdahale etmesi için müracaat etti  (zapravakbr.ru/index.php/30-uncategorised/1511-obrashchenie-obshchestvennykh-obedinenij-k-glave-kbr-dlya-nas-ochevidno-chto-ugolovnoe-delo-v-otnoshenii-martina-kochesokova-tshchatel-no-splanirovano-i-inkriminiruemoe-emu-deyanie-ne-imelo-mesto ve doshdu.com/obshchestvenniki-poprosili-glavu-kbr-ne-dopustit-sfabrikovannogo-prigovora-martinu-kochesokovu/).

 

Geçen sene Haziran ayında polis, Kochesokov’u Nalçik’te, uyuşturucu madde suçlamasıyla gözaltına aldı ve 23 Ağustos’ta kefaletsiz bırakılmadan önce, altı hafta boyunca nezarette tuttu. Kochesokov suçlamaları reddetti, uyuşturucunun polis tarafından arabasına yerleştirildiğini ve ayrıca duruşmadan önceki sorgularda kendisine işkence yapıldığını söyledi.

 

Yapılan başvuru, davanın “bütün ülkede geniş bir yankı ürettiğini, sivil toplum örgütü olan Khabze başkanının, Çerkes kültürü, gelenekleri, dilinin muhafazası ve yeniden doğuşu konularına dahil olduğunu, ve yurt dışındaki soydaşları ile bağlar geliştirdiğini”  vurgulamaktadır.

 

Başvuru, Kochesokov için: “onun yerinden özerk yönetim ve yolsuzlukla mücadele konularındaki ısrarlı ve ilkeli pozisyonu, devletin yerel birimlerinin temsilcileri arasında ne yazık ki hoşnutsuzluk yaratmıştır ve devamlı bir şekilde fiziki müdahalelerle tehdit edilmiştir” demektedir.  

 

Başvuru sahipleri, Kochesokov’un gözaltına alınmadan önceki günlerde, kanun uygulama birimleri ile bağlantılı çeşitli telegram kanallarının, Kochesokov’un “tehlikeli bir uyuşturucu kullanıcısı” olduğuna dair cümleleri dağıtıma soktuğunu ve böylelikle uydurma suçlamaların ve tutuklanmasının sahneye konduğunu belirtmişlerdir.

 

Her üç başvuru sahibi, “durumun kendileri için açık olduğunu”, “Martin Kochesokov’un dahil edildiği ceza davasının dikkatle planlandığını ve suçlamaları destekleyen delillerin bulunmadığını” söylemişlerdir. Suçlamalar düşürülmelidir ve Kochesokov özgür olmalıdır. Aynı zamanda, bu ceza davasını uydurarak imal edenler aleyhine, ceza gerektiren suçlamaların yapılması çağrısında da bulunmaktadırlar.  

 

Khatazhukov, Chechenov, ve Gubachnikov böylelikle cumhuriyetin başına, “Martin Kochesokov’un özgürlüğü ve haklarının savunulması için gerekli önlemlerin alınması ve masa başında imal edilmiş bir davadan dolayı haketmediği bir cezalandırmadan korunması için”  ricada bulunmuşlardır

 

Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2020/08/circassian-leaders-call-for-charges.html

 

Çeviri:Dr. Karden Murat

Cherkessia.net, 10 Ağustos 2020


Bu haber toplam 1602 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net