Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sivil Toplum Kuruluşlarından Martin Koçesoko İçin KBC başkanı Kazbek Valeri Kokov'a Çağrı:
10 Ağustos 2020 Pazartesi Saat 23:12
Sivil toplum kuruluşlarının Kabardey-Balkar Başkanı'na çağrısı: 'Martin Koçesoko aleyhindeki ceza davasının dikkatlice planlandığı bizim için açıktır ...'


zapravakbr.com, 6 Ağustos 2020

Sivil toplum kuruluşlarının Kabardey-Balkar Başkanı'na çağrısı: "Martin Koçesoko aleyhindeki ceza davasının dikkatlice planlandığı bizim için açıktır ..."


K. V. Kokov, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Başkanı:

Saygıdeğer Kazbek Valerievich! Avukat Lyudmila Koçesoko'dan, 7 Haziran 2019 tarihinde gözaltına alınan ve yasadışı büyük çapta uyuşturucu madde bulundurmakla suçlanan müvekkili Martin Koçesoko'nun, yasadışı mahkumiyetini önlemeye yardımcı olma talebi ile ilgili bir açıklama aldık (Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun 228. maddesinin 2. kısmı).

Halkın tanınmış ismi Martin Koçesoko'nun gözaltına alınmasıyla ilgili durum, ülke genelinde geniş bir yankı uyandırdı. Başkanlığını yaptığı "Xabze" halk derneği Çerkes kültürünün, geleneklerinin, dilinin yeniden canlandırılması ve korunması, ülke dışındaki yurttaşlarla temasların kurulması, federalizm sorunları vb. ile uğraşmaktadır.


Martin'in yerel özyönetim sorunları, arazi sorununu çözme, yolsuzlukla mücadele konusundaki tutarlı ve ilkeli tutumu, yerel yetkililerin temsilcileri arasında hoşnutsuzluk uyandırdı. Ve düzenli olarak olarak fiziksel zarara uğrama tehdidi aldı.


Örneğin, tutuklanmasından iki hafta önce, idare başkan yardımcısı Andzor Akhkobekov başkanlığındaki Baksan ilçe yönetiminin temsilcileri, ebeveylerinin yanına geldi, oğullarının faaliyetlerini azaltmadığı takdirde açıkça tehditlerini dile getirdiler. Gözaltı sırasında bu gerçek Koçesoko'nun babası tarafından tasdik edildi. Ne yazık ki o sırada Martin, kendisine yöneltilen tehditlere derhal yanıt vermeyi gerekli görmedi ve halkın ve kolluk kuvvetlerinin dikkatini bu duruma çekmeyi başardı.


Kelimenin tam anlamıyla tutuklamanın arifesinde, Martin'in "tehlikeli bir uyuşturucu bağımlısı" olduğu iddiasıyla kolluk kuvvetleriyle bağlantılı çeşitli telegram kanallarında asılsız bilgiler yayınlandı. Böylece daha sonra tutuklanması ve açılan ceza davasının tahrif edilmesi için bir zemin oluşturuldu.


Ancak çabaları başarısız oldu. Toplum, soruşturma makamının iddialarına inanmadı. Yetkililer tarafından istenmeyen kişilerle ilgili olarak, ceza davalarında tahrifat uygulaması (özellikle Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun 228. Maddesi uyarınca) ülkede yaygındır. Martin'in tutuklanmasından birkaç gün önce, tanınmış bir Moskovalı gazeteci olan İvan Golunov, uyuşturucu bulundurma suçlamasıyla gözaltına alındı ​​ve hakkında benzer bir iddianame uyarınca ceza davası açıldı. Halkın baskısı ve tahrifatı işaret eden reddedilemez gerçekler sonucu, Golunov aleyhindeki ceza davası kapandı.


Martin Koçesoko aleyhindeki ceza davasının dikkatlice planlandığı ve ona atılan suçun eyleminin gerçekleşmediği bizim için açık. Martin Koçesoko'nun savunması ve savcılar tarafından "davet edilen tanıklar"ın onun sözde uyuşturucu kullandığını iddia ederek delillerin tahrif edilmesi soruşturmanın seyrinin ihlali gerçeğini ortaya koydu. Dava materyallerinde görünen tanıklar A. A Vyblov ve V. G. Mkrtumyan, daha önce diğer ceza davalarında aynı statüde yer aldılar. Dahası, "soruşturma makamınca davet edilen tanık" V. G. Mkrtumyan Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun 228'nci maddesi 1. bölümü dahil olmak üzere defalarca mahkum edildi.


Rusya Federasyonu Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun 60. maddesinin 1'inci bölümüne göre, soruşturma makamınca davet edilen tanık, "bir ceza davasının sonucuyla ilgilenmeyen ve bir soruşturmacı tarafından bir soruşturma eyleminin gerçeğini ve ayrıca bir soruşturma eyleminin içeriğini, seyrini ve sonuçlarını tasdik etme işi ile iştigal eden kişidir".


Rusya Federasyonu Ceza Muhakemesi Kanununun gereklerine aykırı olarak elde edilen herhangi bir kanıt kabul edilemez ve bir suçlamanın temeli olarak kullanılamaz; bu, soruşturma sonuçlarının kabul edilemez kanıt olarak kabul edilmesi gerektiği anlamına gelir.


Bu nedenle, belirtilen gerçekler, Martin Koçesoko aleyhine açılan ceza davasının sona ermesinin ve Martin Koçesoko'ya karşı yasadışı eylemlere karışan kişiler hakkında yasal sorumluluğun yerine getirilmesinin temelini oluşturuyordu.


13 Temmuz 2020'de Kabardey-Balkar Savcılığı iddianameyi onaylayarak ön soruşturmanın ortaya koyduğu görüşe katıldı.


Martin Koçesoko davasında duruşmanın başlangıcı 11 Ağustos 2020 olarak planlanıyor.


Kazbek Valerievich, maddenin 2. bölümüne ve Kabardey-Balkar Anayasası'nın 78'inci maddesine göre, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Başkanı olarak, insan ve sivil hak ve özgürlüklerinin garantörüsünüz. Bu bağlamda, Martin Koçesoko'nun hak ve özgürlüklerini korumak ve onu uydurma bir ceza davasında haksız cezalardan korumak için önlemler almanızı istiyoruz.


Ek: Avukat Lyudmila Koçesoko'nun 29 Temmuz /2020 tarihli itirazı.


Saygılarımla,


Kabardey-Balkar Bölgesel İnsan Hakları Merkezi Başkanı Valeriy Xatajuko.


Adıge Halk Dernekleri Koordinasyon Kurulu 1. Başkan Yardımcısı Muaed Çeçenov.


Jantemir Gubaçnıko, "Kabardey-Balkar'da Barış ve Uzlaşma İçin" Kamu Komitesi Başkanı.


06 Ağustos 2020


Kaynak: http://zapravakbr.com/index.php/30-uncategorised/1511-obrashchenie-obshchestvennykh-obedinenij-k-glave-kbr-dlya-nas-ochevidno-chto-ugolovnoe-delo-v-otnoshenii-martina-kochesokova-tshchatel-no-splanirovano-i-inkriminiruemoe-emu-deyanie-ne-imelo-mesto?fbclid=IwAR1RR45oWGbYB2nTtiUTB4sPBT1dwzQhkCrZMFQ1Oqz8_U1TTATV7pDutJA


Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 10 Ağustos 2020


Bu haber toplam 1726 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net