Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zehirlenme Şüphesiyle Hastanede Bulunan Rus Muhalif Lider Aleksey Navalni'nin Durumu Kritik!
20 Ağustos 2020 Perşembe Saat 23:24
Rusya'nın muhalif isimlerinden, eski başkan adayı, Yolsuzlukla Mücadele Vakfı kurucusu Aleksey Navalnıy ölüm kalım savaşı veriyor.

 

Rusya'nın muhalif isimlerinden, eski başkan adayı, Yolsuzlukla Mücadele Vakfı kurucusu Aleksey Navalnıy ölüm kalım savaşı veriyor.  Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, tedavisi için Navalnıy'a her türlü yardıma hazır olduklarını açıkladılar.

Ailesi de, durumu kritik olduğu için Omsk'daki hastanede kalmasında ısrar eden doktorlara, Navalnıy'ı özel uçakla bir başka şehirdeki kliniğe sevk edebilmek için gerekli izinleri vemeye çağırdı.

 

Alman Bild gazetesi, Navalnıy'nın Berlin'deki bir hastaneye sevkinin planlandığını duyurdu. 

 

Diğer yandan gece geç saatlere kadar Navalnıy'nın analizleri ve buna bağlı olarak zehirlenme olup olmadığına dair teşhis konusunda beklenen açıklama hala gelmedi.

 

Rus basını, Moskova'daki ihtisas hastanesi Pirogova'dan uzman doktorların da Sibirya'daki Omsk şehrine gittiklerini duyurdu.

 

Gece Navalnıy'nın sözcüsü tarafından yapılan açıklamda, durumun ciddiyetini korduğu bildirildi.

 

Önceki gelişmeler:

 

Sibirya'daki Omsk şehri hastanesinde yoğun bakımda olan hastanın özel uçakla Moskova ya da Avrupa'da bir hastaneye sevk edilmesi yönünde ailesinden gelen talebi yerel doktorların "durumun ağırlığının buna imkan vermediği" gerekçesiyle kabul etmedikleri bildiriliyor. Henüz tüm analiz sonuçları gelmediği için net teşhis konulamazken, bunun bir zehirlenme olduğu iddiaları öne çıkıyor.  

 

Bu sabah Omsk'tan Moskova'ya uçmadan önce havaalanında içtiği çaya karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği iddia edilen Navalnıy'nın "yaşam mücadelesi verdiği ve durumunun ağır olduğu" açıklandı. Daha sonra 14.31'de yapılan son açıklamada ise, durumun stabil olduğu ve "iyiye gidiş belirtileri olduğu" vurgulandı. 

 

Bu arada Kremlin'den konuyla ilgili ilk değerlendirme geldi.

 

Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov, "Navalnıy'nın durumu hakkında Putin'e özel bir rapor verilmesine gerek yok" dedi.

 

"Acil şifalar" dileyen Peskov, tedavi için Navalnıy'nın yurt dışında yollanması ihtimalinin sorulması üzerine, "Eğer Kremlin'e, Sağlık Bakanlığı'na ya da diğer makamlara bir başvuru olursa, elbette bunu çok hızlı bir şekilde değerlendireceğiz" dedi. 

 

Şu anda Omsk'daki doktorların Moskova'daki uzmanlarla da iletişim halinde ellerinden gelen her şeyi yaptıkların söyleyen Peskov, kesin olarak ne olduğunun bilinmediğini belirterek, "Analiz sonuçları henüz alınmadı. Bu yüzden tüm tahminler tahminden ibaret. Zehirlenme vakasıysa, bunun laboratuvar sonuçlarıyla teyit edilmesi gerekir.  Bilincini yitirmesine neyin neden olduğunu anlamak için analiz sonuçlarını beklemek lazım. Eğer zehirlendiği belirlenirse buna göre soruşturma açılacaktır" diye konuştu.

 

Peskov Kremlin'in tüm Rusya vatamdaşlarına olduğu gibi Navalnıy'a da sağlık dilediğini söyledi.

 

Kaynak: http://turkrus.com/1262729-almanya-ve-fransa-bekliyor-xh.aspx

Cherkessia.net, 20 Ağustos 2020


Bu haber toplam 1570 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net