Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Putin: 'Belarus İçin Rezerv Kuvvet Hazır'
27 Ağustos 2020 Perşembe Saat 23:06
Putin: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus krizi ile ilgili ilk kez bir açıklama yaptı ve Belarus için rezerv kuvvetlerin hazır olduğunu söyledi.

Putin, şu anda Belarus'a Rus güç yollama gereği olmadığını, Minsk yönetiminin de bu konuda kendileriyle hemfikir olduğunu belirtti. Ancak Putin bu konuda "rezerv"in hazırlandığını belirtti. Putin'in aıklamalarından çıkan sonuç, Rusya'nın, iki ülke arasındaki Kollektif Savunma Anlaşması'na dayanarak, gerektiğinde Belarus'a yollamak üzere güvenlkik gücü hazırladığı şeklinde. Sputnik ajansı haberinde, "Rusya lideri Putin, ülkesinde siyasi gerilimin sürdüğü Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko'nun isteği üzerine, gerektiğinde kullanılması için bir polis gücü oluşturduklarını söyledi ifadesine yer verdi.

Belarus için "Bize en yakın ülke" diyen Rus lider, ülkesinin Belarus'daki durumla ilgili Ameriklılar ve Avrupalılara kıyasla "çok daha ölçülü ve tarafsız davrandığını" söyledi.

 

Rus gazetecinin, Rusya ile Belarus arasında imzalanan Kollektif Savunma Anlaşması'nı hatırlatması üzerine Putin, Rusya'nın askeri bir müdahalesinin şartları konusunda, Rus güvenlik güçlerinin Belarus hükümetine yardıma, "Belarus'daki aşırıcı unsurların sınırı aşıp hırsızlık (yağma) başlatması, evleri arabaları bankaları yakmaya başlaması durumunda" gideceğini söyledi.

 

Putin, Kollektif Savunma Anlaşması nedeniyle Rusya'nın Belarus'un güvenliği konusunda sorumlulukları olduğunu, durumun kontrolden çıkması durumunda destek verileceğini vurguladı. Putin şu an Belarus'a detek için ayrılan "rezerv gücün"in kullanılmasına gerek olmadığı konusunda Lukaşenko ile anlaştıklarını söyledi.

 

Putin, Batı'yı eleştirerek, "belli politik çıkarlar uğruna Belarus'daki gelişmelere etki etmek istediklierini" belirtti.

 

Rus lider, Belarus'daki güvenlik güçlerinin ölçülü davrandıklarına inandığını, Avrup'da ya da Batı'da yaşanan benzer olaylarda "protestocuları sırtından vurmak dahil" çok daha sert davranıldığını savundu.

 

Putin Belarus'da sorunların anayasa ve yasalar çerçevesinde çözüleceğine inandığını belirtti.

 

Kaynak: http://turkrus.com/1269866-putin-rezerv-kuvvet-hazir-xh.aspx

Cherkessia.net, 27 Ağustos 2020


Bu haber toplam 1181 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net