Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni Hatıra Yazılarının Gösterdiğine Göre, Stalin, Başka Hiçbir Yerde Yapmadığı Kadar, Kabardey-Balkar’da Eğitimli İnsanların Yüksek Bir Yüzdesini Katletti!
28 Ağustos 2020 Cuma Saat 00:10
Kaberdey-Balkar, Rusya Federasyonu’ndaki en küçük cumhuriyetlerden bir tanesidir, fakat bizatihi GULAG’a gönderilmiş, Kaberdey bir bilim insanı olan Merhum Yevgeny Naloyeva’ya göre, Stalin yönetimi zamanında, eğitimli elitinin, diğer özerk cumhuriyetlerden ve hatta birlik cumhuriyetlerinden bile çok daha büyük bir yüzdesi -ki bunun neredeyse tamamı Çerkeslerden oluşuyordu- katledilmiştir.
 
Paul Goble, 26 Ağustos 2020
 
Kaberdey-Balkar, Rusya Federasyonu’ndaki en küçük cumhuriyetlerden bir tanesidir, fakat bizatihi GULAG’a gönderilmiş, Kaberdey bir bilim insanı olan Merhum Yevgeny Naloyeva’ya göre, Stalin yönetimi zamanında, eğitimli elitinin, diğer özerk cumhuriyetlerden ve hatta birlik cumhuriyetlerinden bile  çok daha büyük bir yüzdesi -ki bunun neredeyse tamamı Çerkeslerden oluşuyordu-  katledilmiştir. 
 
 
Naloyeva (1922-2007), Sovyet rejimi tarafından, kendi halkının zulüm gördüğünden şikayet edip konuşan ve Kaberdey Halk Kültürü alanında uzmanlaşmış bir kişiydi.O’nun bilimsel çalışması, 2015 yılında yayınlandı. Şu anda öğrencileri, onun olan ve ayrıca onunla ilgili olan anı koleksiyonunu hazırlamışlardır.   
 
 
Söz konusu koleksiyon, "Евгения Джамурзовна Налоева. Наука быть Человеком. Воспоминания, переписка, документы"-Beniâdem Bilimi.Hatıralar,Mektuplar ve Belgeler (Rusça, Nalşiç), Kaberdey-Balkar Sosyal Bilimler Araştırma Enstitüsü’nde görev yapmakta olan meslektaşı kıdemli araştırmacı Madina Khakuasheva tarafından incelenmiştir  (zapravakbr.ru/index.php/analitik/1527-retsenziya-na-knigu-evgeniya-dzhamurzovna-naloeva-nauka-byt-chelovekom-vospominaniya-perepiska-dokumenty).
 
 
Khakuasheva, Stalin kamplarına atılan, çeşitli siyasi baskılara maruz kalan ve akademik bir başarı sergileyen merhum meslektaşının hayatının,  “genç kuşakların eğitimine bir örnek olarak hizmet edebileceğini” ve Rusya tarafından Çerkes kültürünün yok edilmesine ilişkin Naloyeva’nın gözlemlerinin, Çerkes Halkı’nın tarihini anlamak bakımından bir temel taşı olarak geride kalacağını söylemektedir.
 
 
Çar’ın işgalci güçlerine karşı bir yüzyıl kadar uzunca bir direnişin ve 1864’te Osmanlı İmparatorluğu’na topluca sürgün edilmenin sonucu olarak, Naloyeva, “geleneksel tipteki Çerkes kültürünün tamamen çöküşünü”  göstermiştir. Dağılmış olması sebebiyle ne diaspora ne de geride, vatanlarında kalanlar, Sovyet politikalarının yarattığı “vakum” ile oluşan boşluğu doldurabilmişlerdir. 
 
 
Gerçekten de Çerkesler, 1920’lerde ve 1930’larda, kendi kültürlerini ayakta tutmak teşebbüsünde bulundukları zaman, Sovyetler, bu “teşebbüslere katılanların çoğunu, Ağustos 1937’de katletmiştir”. O zaman infaz edilenler arasında Kaberdey Folklorü- «Кабардинского фольклора» adlı derginin sayılarını hazırlayan bir ekibin tamamı da, bu çabanın lideri olan Mikhail Talpoy dahil olmak üzere,bulunmaktaydı 
 
 
Khakuasheva, güncel sayıdaki metnin, Stalin rejiminin “görülmemiş zalimliği”ni belgesi ile ıspatladığını ve Naloyeva’nın eriştiği; Stalin’in başka hiçbir yerde yapmadığı zulmü Çerkeslere karşı icra etmiş olduğu sonucunu tamamen haklı çıkardığını, Sovyet diktatörünün insanlığa karşı işlediği suç nedeniyle hükümlü bulunması gerektiğini söylemektedir. 
 
 
 
Çeviri:Dr.Karden Murat
 
Cherkessia.net,28 Ağustos 2020
 
 

Bu haber toplam 1800 defa okundu.


Melboh Erol Yalçinkaya

Stalin'in bu darbeleri olmasaymış daha iyi bir durumda olurmuşuz.

29 Ağustos 2020 Cumartesi Saat 13:28
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net