Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Martin Koçesoko İçin Kokov'a Çağrı!
31 Ağustos 2020 Pazartesi Saat 22:52
Verkhniy Kurkujin sakinlerinden oluşan bir girişim grubu, Martin Koçesoko aleyhindeki davayı kendisiyle tartışmak için Kabardey-Balkar başkanıyla bir toplantı istiyor. Aktivistin köylüleri onun masumiyetinden eminler.

 

zapravakbr.com, 29 Ağustos 2020

 

Verkhniy Kurkujin sakinlerinden oluşan bir girişim grubu, Martin Koçesoko aleyhindeki davayı kendisiyle tartışmak için Kabardey-Balkar başkanıyla bir toplantı istiyor. Aktivistin köylüleri onun masumiyetinden eminler.

"Kafkas Düğümü"nün bildirdiği gibi, Çerkes aktivist Martin Koçesoko'nun davası 17 Ağustos'tan beri mahkemede görülüyor. Koçesoko, tutuklandıktan sonra imzalanan itirafların aksine masumiyetini ilan etmişti. Aktivistin cezai kovuşturmasının sosyal ve siyasi faaliyetleriyle bağlantılı olduğundan arkadaşları emin. Xabze sivil toplum örgütü yönetim kurulu başkanı Azamat Tsagov soruşturmanın önyargılı olduğunu ve Xabze üyesi olan Azamat Şorman da, Koçesoko'nun suçluluğuna dair hiçbir kanıt olmadığını söyledi.

 

Koçesoko, 7 Haziran 2019'da Nalçik'te gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı, uyuşturucu kullanma ve bulundurma suçunu kabul ettiğini bildirdi, ancak aktivist, uyuşturucuların üzerine yerleştirildiğini söyledi.  

 

Soruşturmaya göre, Kasım 2018'de Koçesoko, Urukh köyü yakınlarında kenevir topladı, orada sakladı ve altı ay sonra, Haziran 2019'da uyuşturucuyu almak için geri geldi, ancak gözaltına alındı. Rusya Ceza Kanunu'nun 228. Maddesinin 2. bölümü uyarınca, aktivist on yıla kadar hapisle karşı karşıya.

 

Verkhniy Kurkujin köyünün sakinlerinden oluşan bir girişim grubu, 28 Ağustos'ta Kabardey-Balkar'ın başı Kazbek Kokov'a açık bir mektup göndererek köylerinden arkadaşları olan Martin Koçesoko'yu desteklemek insiyatif oluşturdular. 

 

Mektupta,  "Martin Koçesoko'nun yasadışı cezai kovuşturmasıyla ilgili tüm konuları tartışmak için" başkan Kokov'dan kişisel randevu talep ettiler.

 

"Martin gözümüzün önünde büyüdü ve halkımızın geleneklerinin içinde en iyi şekilde yetiştirildi. Onu en azından uyuşturucularla ilişkisi olmakla suçlama girişimleri, kızgınlık ve öfkeden başka bir şeye neden olamaz" diyorlar ve bunun bir kopyası da "Kafkas Düğümü'nde.

 

Mektubun yazarları, ceza davasının, Koçesoko'nun sosyal ve politik faaliyetleriyle bağlantılı olarak tahrif edildiğinden eminler. Mektuba göre, köylülerden oluşan bir grup Koçesoko'ya, onun haklarını korumak için "her türlü desteği" sağlıyorlar.

 

Soruşturmada, Martin Koçesoko'nun 19 Eylül 2018'de meydana gelen Gundelen olaylarına katılımına dair kanıt bulmaya çalıştılar, ancak bunu başaramadılar.

 

Verkhniy Kurkujin köyünün sakini Mukhamed Tatimov, mektubu imzalayanlarından biri ve Koçesoko'nun köylülerinin mahkeme tarafından davanın objektif bir şekilde değerlendirilmesi için Kokov ile görüşmek istediklerini söyledi.  "Kafkas Düğümü" muhabirine yaptığı açıklamada, cumhuriyet başına sormak istedikleri tek şey "masum bir adamın dava edilmemesi için adil bir karar" sağlamaktır.

 

27 Temmuz'da Meduza, Martin Koçesoko ile yapılmış bir röportaj yayınladı ve aktivist, uyuşturucu davasındaki güvenlik görevlilerinin ifadelerinin farklılaştığını ve arama sırasındaki tanıkların sahte olduğunu belirtti. 

 

Koçesoko, tutuklama sırasında hayatından endişe ettiğini ve bu nedenle güvenlik güçlerinin taleplerini yerine getirmeyi kabul ettiğini söyledi. Aktivistin gözaltına alınması ve ardından gelen ceza davası geniş bir yankı uyandırdı, Martin Koçesoko'nun davası, 6 Haziran 2019'dan bir gün önce gözaltına alınan Moskova gazeteci İvan Golunov'un davasıyla karşılaştırıldı.

 

Kaynak: http://zapravakbr.com/index.php/30-uncategorised/1531-odnosel-chane-martina-kochesoko-prizvali-kokova-obespechit-obektivnost-suda?fbclid=IwAR2QCCFH6c8B5Bg3rDisniLD19gJWAcQiw_N50sTBsYr_Eh9X_WOnRqu6i8

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 31 Ağustos 2020


Bu haber toplam 1550 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net