Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Martin Koçesoko İçin Adıgey Başkanına Çağrı!
03 Eylül 2020 Perşembe Saat 23:57
Adıgey Başkanı Martin Koçsoko'nun Davasına Katkıda Bulunmaya Davet Edildi

 

zapravakbr.com 1 Eylül 2020

 

Adıgey Başkanı Martin Koçsoko'nun Davasına Katkıda Bulunmaya Davet Edildi

 

Adıgey Cumhuriyeti Başkanı, M.K.  KUMPILOV

Saygıdeğer Murat Karalbieviç;

 

Kamuya malolmuş bir figür olan uydurma bir ceza davasında suçlanan Çerkes aktivist Martin Koçesoko'nun hak ve özgürlüklerini savunan Kabardey-Balkar Cumhuriyetinden inisiyatif grubu üyeleri olarak size hitap ediyoruz.

 

Martin'in kovuşturulmasının sosyal ve politik faaliyetlerinin sonucu olarak yalnızca ısmarlama bir nitelikte olduğuna ve uyuşturucu kullanma ve bulundurma suçlamasının başlangıçta bilerek yanlış materyal ve ifadeye dayandığına dair hiçbir şüphemiz yok. Kamuya mal olmuş bir kişinin tutuklanması ve daha fazla cezai kovuşturmaya neden olan bu olay  dünya çapındaki Çerkes toplumunda bir öfke dalgası oluşturdu.  Soruşturmanın Martin davasına sıradan bir karakter kazandırmaya yönelik girişimlerine rağmen, Çerkes halkının kaderine, tarihine, diline, kültürüne kayıtsız kalmayan pek çok kişi, yaşananları kişisel bir hakaret olarak kabul etti.

 

Martin Koçesoko, Rusya Halkları Demokratik Kongresi'nin eş başkanı ve tanınmış bir halk figürüdür.  Başkanlığını yaptığı "Xabze" sivil toplum örgütü, Çerkes kültürü ve dilinin korunması ve geliştirilmesiyle ilgileniyor. Özellikle, Martin Koçesoko, Rusya Federasyonu halklarının anadillerinde eğitiminin, anadillerin korunmasını önemli ölçüde zorlaştırabilecek isteğe bağlı statüye geçirilmesine sürekli olarak karşı çıktı. Ayrıca siyasi sistemin federalleşmesini savundu.

 

Martin'in tutuklanmasıyla ilgili olayın, ünlü gazeteci İvan Golunov'a uyuşturucu yerleştirilmesi sansasyonel olayıyla benzer bir şekilde aynı zamana denk geldiğine de dikkat edilmelidir. Ancak sivil toplumun aktif müdahalesi sayesinde gazetecinin yasadışı mahkumiyetinin önüne geçmek mümkün oldu. Ne yazık ki, Martin Koçesoko'nun durumunda, böyle adil bir sonuca ulaşmak mümkün olmadı.

 

Dava materyallerinde sanığın masumiyeti lehine yorumlanan çok sayıda tutarsızlık bulunmasına rağmen, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Savcılığı iddianameyi kabul etti. Özellikle, savunma, tanıkların, onları ayarlayan polis memurlarına tamamen bağımlı "maaşlı" kategoriden kişiler olduğunu ikna edici bir şekilde kanıtlamıştır. Bu durum, masum bir kişinin cezai kovuşturmasını sona erdirmek ve bu davanın uydurulmasına karışan kişilere cezai işlem yapılması için yeterliydi. Ancak savcılık bu gerçeğe dayalı usule ilişkin ne bir soruşturma da, ne de bir değerlendirme de bulunmadı.

 

17 Ağustos 2020'de Martin davasının ilk duruşması Kabardey-Balkar'da Urvan Mahkemesi'nde görüldü. Ancak savcılık tanıklarının bulunmaması nedeniyle duruşma 3 Eylül 2020'ye ertelendi.

 

Soruşturma makamının gerçek bir soruşturma yapma konusunda açık bir önyargı ve isteksizlik gösterdiğine inanıyoruz. Mahkemenin savcılığın tarafını tutmayacağını umuyoruz, ancak maalesef mevcut gerçek, adil bir karar için pek umut vermiyor.

 

Saygıdeğer Murat Karalbievich, Çerkes dünyasında, sürekli ve bütünlük içinde Çerkes halkının çıkarlarını savunmaya çalışan bir devlet adamı olarak ününüz var. Adıgey Cumhuriyeti'nde Çerkes dili ve kültürünün korunması ve geliştirilmesi için ne kadar büyük bir çaba harcadığınızı da görüyoruz.

 

Martin Koçesoko davasındaki duruşmanın halkımız için sosyal açıdan önemli bir nitelik taşıdığını ve Çerkes dünyasında tüm ulus çapında bir yankı uyandırdığını göz önünde bulundurarak, Martin Koçesoko davasıyla ilgili tüm koşulları göz önünde bulundurmanızı ve Çerkes aktivistin hak ve özgürlüklerini korumak için mümkün olan tüm önlemleri almanızı rica ederiz.

 

Saygılarımızla,

 

İnisiyatif grubunun üyeleri:

 

Kabardey-Balkar Halk Sanatçısı V.B.  MASTAFOV

 

Rusya Binicilik Federasyonu Başkanı İ. Kh. YAGANOV

 

OD "Kabardin Kongresi" Başkanı A.B.  BESHTOEV

 

"Svet" dergisinin baş editörü A.S. SHOGENTSUKOV

 

Kabardey-Balkar sanatçısı, kitap illüstratörü A.M.  KARMOKOV

 

T.Kh.  ALOEV

 

PA "Xabze" temsilcisi A.Kh.  ŞORMANOV

 

Kaynak: http://zapravakbr.com/index.php/30-uncategorised/1532-glave-adygei-predlagaetsya-vnesti-svoj-vklad-v-delo-martina-kochesoko?fbclid=IwAR2xi1sYflyb5ZTAdP4oO-I7lyZmHQqEsKtIkUV3Zm9r9HIfxn86kHD1aD8


Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 3 Eylül 2020


Bu haber toplam 1438 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net