Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şevmen Hazret’in Adıge Cumhuriyeti Halkına Mesajı:
22 Kasım 2020 Pazar Saat 22:33
Sevgili hemşehrilerim! Rusya da içlerinde olmak üzere, bütün bir dünyanın zorlu bir dönemden geçtiği bu günlerde sizlere seslenmek istiyorum.

Şevmen Hazret, Koronavirüs konulu bir mesaj yayımladı.

Şovmen Hazret: Adıgey Cumhuriyeti  Eski Devlet Başkanı  

 

Sevgili hemşehrilerim!

 

Rusya da içlerinde olmak üzere, bütün bir dünyanın zorlu bir dönemden geçtiği bu günlerde sizlere seslenmek istiyorum. Çok üzücü, ama koronavirüse yakalananların sayısı artmaya devam ediyor. Çok sayıda Adıgeyli,  akraba ve yakınlarını toprağa verme durumu ile karşı karşıya kaldı.

 

Ülkemiz yöneticileri, başta devlet başkanı Vladimir Putin olmak üzere bu bulaşıcı hastalıkla mücadele içinde. Her gün pandemi ile mücadele konusunda kararlar alınıyor. Bu da bu hastalığı yeneceğimiz umudunu bize veriyor. Adıge Cumhuriyeti  Łışhası (başı) Kumpıl Murat da koronavirüsün yayılmaması ve hastaların iyileştirilmeleri için gerekenin yapılması konusunda başarılı çalışmalar içinde.

 

Rusya bilim merkezi görevlileri önleyici ve tedavi edici aşılar konusunda çalışıyorlar. Kısa sürede koruyucu aşılar kullanılmaya başlanacaktır umudu içindeyim. Eskiden on milyonlarca insan kızıl, kızamık, çiçek, kolera ve veba gibi hastalıklara yakalanıyordu. Aşıları bulununca o gibi bulaşıcı hastalıklar yok edildi. Rusya’da sağlık görevlileri gece ve gündüz demeden hastanelerde görev yapıyorlar. Onların özverili çalışmaları gözler önünde ve kahramanca.

 

Koronavirüs Adıgey’de yayılmaya başladığında, Afıpsıpe, Panehes, Pseytuk, Haştuk ve Kubanstroy  köylerine evde kalma yasağı getirildiğinde onlara gereksindikleri  gıda yardımlarını ulaştırdım.

 

Soydaşlarımın geleceği beni kaygılandırıyor, bu bulaşıcı hastalığın kısa sürede yok edilmesini diliyorum. Enem beldesindeki ilçe hastanesinin hizmete hazır hale gelmesi için maddi katkıda bulundum. Yenilenen bu hastane bu yıl 4 Temmuz tarihinde hizmet sunmaya, koronavirüse yakalanan hastaları tedavi etmeye başladı. 800 üzeri hasta sağlığına kavuşturuldu.

 

Adıge Cumhuriyeti halkına sağlık kurallarına uymaları, bu bulaşıcı hastalıktan korunmaları, dikkatli olmaları, maske takma ve sosyal mesafe kurallarına uymaları  için sesleniyorum. Koronovirüsün yayılmaması için, kalabalık ortamlardan uzak durulması, düğün ve cenaze törenlerine gidilmemesi  gerekiyor.

 

Uzun yıllar Çukotka, Magadan ili ve Kranoyarski Kray ile Adıge Cumhuriyeti’nde çalıştım, zor dönemler geçirdim ve zor deneyimlerle karşılaştığım oldu. Ama umudumu yitirmedim ve çıkış yolları buldum.

 

Birlik içinde olursak başaracağımıza inanıyorum! Başarı her bir kişinin bilinciyle oluşur! Kendiniz ve yakınlarınız için dikkatli olunuz!

 

Sizi sevip sayan, 2002 – 2007 yılları arasında Adıgey Cumhuriyeti Devlet Başkanı olan Mecid oğlu Şevmen Hazret.

 

Kaynak: https://adygvoice.ru/2020/11/09/%d1%88%d1%8a%d1%8d%d1%83%d0%bc%d1%8d%d0%bd-%d1%85%d1%8c%d0%b0%d0%b7%d1%80%d1%8d%d1%82-%d0%bc%d1%8d%d0%b4%d0%b6%d1%8b%d0%b4%d1%8d-%d1%8b%d0%ba%d1%8a%d0%be%d0%bc-%d0%b0%d0%b4%d1%8b%d0%b3%d1%8d-%d1%80/


Not: Hapi Cevdet Yıldız'ın yazı ve çevirilerini mefenef.com linkinden de okuyabilirsiniz.


Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız

Cherkessia.net, 22 Kasım 2020


Bu haber toplam 1890 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net