Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hatajuko’nun Söylediğine Göre Moskova, Çerkes Ulusal Hareketi’ne Karşı Polis Gücünü, Sızmayı, Radikal İslam’ı ve Rusları Kulanmaktadır!
12 Aralık 2020 Cumartesi Saat 13:53
Rus otoriteleri, bir yandan Çerkes bölgelerinde selefi radikal İslam hareketlerinin operasyon yapmasının önünü açarken, diğer yandan bunun, başka örneklerde olduğu gibi, radikal İslam’ın yükselişi olarak ulusun içindeki dini hatları bölmesini ümit etmektedirler.
 
Paul Goble, 24 Kasım 2020
 
Kaberdey-Balkar’daki Çerkes hareketinin bir lideri olan Valeri Hatajuko’nun söylediğine göre, Rus baskısına ve Rusya’nın ulus için hayatı karmaşık hale getiren faaliyetlerine karşı Çerkeslerin etkili bir şekilde organize olmasını engellemek maksadıyla Moskova, tam teçhizatlı bir şekilde, bütün önlemleri kullanmaktadır, Rusya’nın aynı zamanda gücünü ve etkinliğini arttırdığını da vurgulamaktadır. 
 
Valeri Hatajuko: Kabardey Balkar Cumhuriyeti İnsan Hakları Koruma Derneği başkanı 
 
Prag merkezli Caucasus Times’ın bir röportajında aktivist, Moskava’nın ve onun Kafkasya’daki temsilcilerinin ulusal harekete karşı ilk olarak doğrudan doğruya polis gücünün kullandığını söylemiştir. Ve daha sonra otoriteler, ulusal organizasyonları kendi lehlerine dönüştürmeleri için kendileriyle işbirliği yapan Çerkesleri kullandılar (caucasustimes.com/ru/valerij-hatazhukov-o-salafitah-tradicionnom-islame-i-nacionalnoj-kulture/). 
 
 
Bunun bir sonucu olarak, Çerkes dünyasında, daha yirmi yıl öncesine kadar ulusun onurlu savunucuları olan pek çok organizasyon, daha önce oldukları şeyleri topa tutmakta ve aksini yapmak yerine Çerkeslere karşı Kremlin için çalışmaktadır, bu durum ise Çerkesler ve onların destekçileri arasına nifak tohumları saçan bir gelişmedir diyerek devam etmektedir Hatajuko. 
 
 
Aynı zamanda Moskova ve onun Kafkasya’daki dalkavukları, Çerkeslere karşı diğer araçları da kullanmaktadırlar. Rus otoriteleri, bir yandan Çerkes bölgelerinde selefi radikal İslam hareketlerinin operasyon yapmasının önünü açarken, diğer yandan bunun, başka örneklerde olduğu gibi, radikal İslam’ın yükselişi olarak ulusun içindeki dini hatları bölmesini ümit etmektedirler  
 
 
Bu taktiğin etkili olduğu ıspatlanamamıştır diyerek devam ediyor, çünkü genç kesimden dahi bazı Çerkesler, radikallerin şarkısının yarattığı ikazı çoktan dinlemişlerdir. Bunun yerine onlar, Çerkes Ulusunun geleneksel kodu ve geleneksel İslam anlayışının temeli olan Khabze değerlerine olan taahhütlerini devam ettirmektedirler.  
 
 
Diğer taraftan, Çerkeslerin soydaş olarak vatanlarına dönme hakları bulunduğu ileri sürülmesine rağmen Moskova, Suriye’den ya da başkaca yurt dışından anavatanlarına gelen Çerkeslerin, kendi vatanlarında kalmayı devam ettirebilmeleri için Rusça testinden geçmelerini ilan edip etkili bir şekilde bu talebi çok dar bir kanal sokmuştur, anavatanlarına dönmüş olan Çerkeslerden sadece birkaç tanesi Rusça bilmektedir ve Rusça, Çerkes bölgelerinde ihtiyaç duyulan bir dil değildir. 
        
 
Bu Rus yaklaşımı, Çerkeslerin ulusal anavatanlarına dönüşlerini fiilen kısıtlamaktadır fakat aynı zamanda kendi kendine ateş etmek anlamına da gelmektedir, zira bu vaziyet, soydaş kavramının Çerkeslerin de içinde bulunduğu çok uluslu bir devletten ziyade sadece etnik Rus devleti ile ilgili bir kavram olduğu sürece, Moskova’nın çifte standart uyguladığını çok kolay bir şekilde gören birçok  Çerkes'i radikalleştirmiştir. 
 
 
Çerkeslerin karşılaştığı neredeyse bütün problemler, cumhuriyetlerin başlarının yeniden halk oylaması ile seçilmesi halinde giderilebilir. Bu durum sadece Çerkeslerin değil, aynı zamanda Moskova’nın da menfaatine olacaktır çünkü şu anda “hiçbir aklı başında kişi Kuzey Kafkasya’da Rusya’nın çökmesini istemez”. 
 
 
Fakat Rusya, kendi mefaatlerine karşı çalışacak şekilde Çerkes halkının ya da Rusya Federasyonu sınırları içerisindeki diğer halkların gerçek talebini yerine getirecek aksiyonların alınmasına dair açıklamadan çok korkmaktadır. Hatajuko'nun söylediğine göre, “Eğer bu durum değişmezse bu süreç Rusya’nın dağılmasına neden olacaktır”. 
 
 
Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2020/11/moscow-has-used-police-powers.html
 
 
Çeviri: Dr. Karden Murat
 
Cherkessia.net, 12 Aralık 2020

Bu haber toplam 1776 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net