Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkes Kemeri İçin Kullanılan Bilimsel Deney!
18 Aralık 2020 Cuma Saat 21:47
Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi profesörü, Tıp Bilimleri Doktoru Murat Umetov cumhuriyetin her bireyinin katılabileceği olağandışı bir çalışma yürütüyor.


Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi profesörü, Tıp Bilimleri Doktoru Murat Umetov cumhuriyetin her bireyinin katılabileceği olağandışı bir çalışma yürütüyor. 


Çalışmanın içeriği, Çerkes kemerini üç ay boyunca her gün dört saat takmaktır. Amacı ise, geleneksel Çerkes kemeri ile obezitenin önlenmesi ve onunla mücadele etmenin yollarını bulmaktır.

Dr. Murat Umetov

Deneyle ilgili mesaj, Instragam'daki Patriot KBR'de yayınlandı, yönetici Hacımurat Hakuashev'in çalışmaya bizzat katılmaya karar verdiği, "Cumhuriyet ortak nedendir" grubunda yeniden yayınlandı. 


Bildiğiniz gibi, Kafkasya'da daha önce neredeyse hiç fazla kilolu erkek yoktu. Ortalama bir Kafkasyalı'nın maksimum bel çevresi 75 cm'den fazla değildi. Kafkasya'da penguenler gibi karınları çıkıntılı adamlarla hiç karşılaşılmadı. Hepsi zinde ve becerikliydi. Sonuçta, eyere oturmak gerekiyordu, mutlaka kemerliydiler. Kadınlar da zarif ve ince belliydi.

Araştırmanın amacı, "cumhuriyetin yerli halklarının etnokültürel sağlık kurallarına dayanan genetik hafıza" deneyini katılımcılarda uyandırmaktır. Profesör Umetov'a göre, kemerli bir kişi fazla yiyecek almayacaktır, Çünkü bundan rahatsızlık duyacaktır ve sırtını dik tutacaktır.

 

Düz bir sırt, bir kişinin nefes alışını değiştirir, temelde yeni bir metabolizma yaratır. Nihayet, ülkemizde yüzyıllardır oluşmuş olan ve son 70-100 yıl içinde boşa harcanan genetik hafıza uyanacaktır ”diyor Umetov.

 

Profesör, bu araştırmayı ilk önce kendisi üzerinde denedi. bel ölçüsü 10 ayda 102'den 94 cm'ye düştü. Deney  katılımcılarına, başlamadan önce deneyin bilimsel gerekçelendirilmesi için gerekli görülen bir dizi muayene yapılacaktır. Bu tür bir muayene deney sonunda da yapılacaktır.

 

Alim Sulonov


Karın yağlanmasından (Abdominal obezite)  muzdarip 30 yaşın üzerindeki 60 gönüllü, erkek ve kadının katılımı planlanmaktadır. Katılımcılardan biri deneyimli bir binici ve geleneksel değerlere bağlı olan Alim Slonov'dur.

 

P.S.Abdominal obezite, karın ve vücudun üst kısmında aşırı yağ birikimi ile karakterize edilir. Figür bir elma gibi olur. Şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp krizi ve felç hastalıklarının daha sık geliştiği kabul edilmektedir. Erkeklerde Bu tür obezitenin en basit göstergesi, bel ölçüsünün 102 cm'nin üzerinde olması, kadınlarda  88 cm'dir.

 

Kaynak: https://www.kavkaz-uzel.eu/blogs/83787/posts/46299?

 

Çeviri: Beşto Yılmaz Beştepe

Cherkessia.net, 18 Aralık 2020


Bu haber toplam 2335 defa okundu.


Yahya Kazokoğlu

Bu yazi ilginç bir anımı anımsattı.

Rahmetli Dedem ömrü boyunca her gun Kafkasya dan dedelerimizden kalma Cerkes kemerini takardı.

Takim elbise bile giyse uzerine cerkes kemerini takardı, başka bir kemer hiç kullanmazdı.

Rahmetli Babamla Boluya gitmistik bugday almaya koyleri geziyorduk..

Orada ciftci bir amca soyadimizdan bizi tanıdı Ve Ridvan beyin nesi oluyorsunuz dedi.

Babam da oğluyum dedi.

Dedem zahire tüccarıydı yillarca kendisinden bugday almiş .

Dedemin taktiği Cerkes kemeri de bolulu Amcanin dikkatini cekermis.

Yillar yillari kovalamiş Amcanin dikkatini bir detay cekmiş.

Ridvan Bey demiş gençliğinizden beri kemeriniz hep ayni delikte demis,gercekten o delik yıpranmış ve boyasi acilmiş ve sünmuş diger delikler hic kullanilmamis gibi siyah boyali oldugu anlaşılıyordu dedi.

Dedem de gulumseyerek kendine has uslubuyla Cerkes kemeri delik atmaz demiş .

Dedem yaşlılığında bile hic bir zaman gobek sahibi olmamıştı.

Atletik yapisini muhafaza ediyordu.

Fizyolojik bir etkisi var mi bilemiyorum ama omru boyunca kullandığı cerkes kemerinin psikolojik motivasyon gücü oldugunu hep düşünmüştüm.

19 Aralık 2020 Cumartesi Saat 23:19
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net