Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AİHM, Güney Osetya Savaşı'ndaki İhlallerden Rusya'yı Sorumlu Tuttu!
24 Ocak 2021 Pazar Saat 15:36
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2008'de yaşanan Güney Osetya Savaşı ile ilgili Gürcistan tarafından 2009'da Rusya’ya karşı açılan davayı karara bağladı.


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2008'de yaşanan Güney Osetya Savaşı ile ilgili Gürcistan tarafından 2009'da Rusya’ya karşı açılan davayı karara bağladı. AİHM, "savaş sırasında orantısız güç kullanılması" ve "etnik Gürcü savaş esirlerine karşı işkence yapılması" gibi suçlamalardan Güney Osetyalı güçler ile Rusya'yı sorumlu tuttu.

Merkezi Strazburg'da bulunan AİHM'den yapılan yazılı açıklamada, Büyük Daire'nin verdiği karara göre, 2008'deki Güney Osetya Savaşı sırasında Rusya'nın, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin birkaç maddesini ihlal etmekle suçlandığı belirtildi.

 

Mahkemenin elindeki delillere göre, Güney Osetya güçleri tarafından Gürcü savaş esirlere yönelik işkence ile çeşitli suçların işlendiği ve Rus güçlerinin bunu engellemediğinin ortaya çıktığı kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

"Her ne kadar Rus güçlerinin doğrudan katılımı her durumda açıkça gösterilmese de savaş esirlerinin Rusya'nın yetki alanına girmesi ile Rusya'nın da söz konusu esirlerle ilgili sorumlu olduğunu gösteriyordu. Rus kuvvetleri sahada olmasına rağmen, bu tür muameleye (işkence) karşı önlem almadı."

 

Karara göre ayrıca Rusya, Güney Osetya'daki etnik Gürcülerin güvenlik, özel ve aile hayatını koruma, mülkiyeti koruma, eğitim hakları ve hareket özgürlüğü ile ilgili uluslararası ilkeleri ihlal etmekle de suçladı.

 

Gürcistan Cumhurbaşkanı: 'Strazburg'un bu tarihi kararı vermesi çok önemli'

Mahkeme kararını değerlendiren Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, "Bugün Strazburg'un bu tarihi kararı vermesi çok önemli." değerlendirmesinde bulundu.

 

Brüksel'de resmi temaslarda bulunan Zurabişvili, mahkeme kararıyla Gürcistan'ın yasal olarak haklı olduğunu dünyanın da gördüğünü belirterek ülkesinin bu savaşın kurbanı olduğunu vurguladı.

 

Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia ise konu hakkında yaptığı açıklamasında şu mesajı verdi:

 

"Bugün, Gürcistan'ın yakın tarihinin en önemli günüdür. Gürcistan ile Rusya arasındaki dava, Gürcistan'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki (AİHM) zaferiyle sonuçlandı."

 

Gürcistan Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da "Mahkemenin (AİHM) Büyük Dairesi tarafından söz konusu ihlallerin tanınması, Rusya'nın Ağustos 2008 savaşı sırasında Gürcülere yönelik etnik temizlik yaptığını doğruluyor." ifadeleri kullanıldı.

 

Kaynak:https://tr.euronews.com/2021/01/21/aihm-guney-osetya-savas-ndaki-ihlallerden-rusya-y-sorumlu-tuttu

Cherkessia.net, 24 Ocak 2021


Bu haber toplam 1607 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net