Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yönetmen Aleksandr Sokurov'un Gözünden Leningrad Kuşatması!
30 Ocak 2021 Cumartesi Saat 22:22
'Bu şehirdeki her şey anılarla dolu': Aleksandr Sokurov, Leningrad Kuşatması’ndan bahsetti.


Komsomolskaya Pravda, 28 Ocak 2021

'Bu şehirdeki her şey anılarla dolu': Aleksandr Sokurov, Leningrad Kuşatması’ndan bahsetti. 

 

Yönetmen, bu önemli tarihte, Lenfilm’deki özel bir gösterimde seyircilere “Kuşatmanın Kitabını Okuyoruz” filmini gösterdi.

Aleksandr Sokurov

Leningrad'ın kuşatmadan tamamen kurtulduğu gün, Lenfilm'de yönetmen Aleksandr Sokurov'un "Kuşatma Kitabını Okuyoruz” adlı 2009 yılında çekilen filminin özel gösterimi yapıldı. Böylece sanatçı eserini seyircilere kendisi sundu.

 

Yönetmen konuşmasına şu sözlerle başladı: “Bu şehirde olan her şey anılarla, kurbanlara duyulan üzüntüyle, içinde yaşayanların şehir için ödemek zorunda olduğu korkunç bedelle dolu. 

 

Leningrad'a ilk geldiğimde, bu kurbanlar için Sovyet saygısını, yasını göremediğimden dolayı çok şaşırmıştım. Sert kuralları olan ve kuşatma karşısında çok sert tavrı olan bir şehir görmüştüm. Uzun bir zaman boyunca bu durum bende içsel bir protestoya neden olmuştu. Ta ki asıl meselenin parti sisteminde değil, Leningrad halkının kendisinde olduğunu anlayana kadar... 

 

Onlar, bu dönemi hızlıca silmişlerdi veya kendilerinden uzaklaştırmışlardı. Bu koşullar altındaki insan hayatı başlı başına dayanılmaz derecede acı vericiydi. Sovyet Leningrad’ına, 19. yüzyıl'ın burjuva ve çarlık kentinin şömineli, sobalı, çeşmeli altyapısı miras kalmasaydı durum daha da acı verici olurdu ve ilk 1,5 yıl boyunca bu miras onları kurtarmıştı.”

Yönetmen filmin tanıtımı sırasında

Sokurov'a göre film oldukça hızlı çekilmişti. Bunun için hiç fon sağlanmamıştı. Bu nedenle, sadece meraklıları bir araya gelmişti.

 

Filmin temelinde, Daniil Granin ve Ales Adamoviç’in kuşatma altındaki Leningrad’ın sakinlerinin anılarından ve mektuplarından oluşan “Kuşatma Kitabı” isimli kitabı yatıyor.

 

Yönetmen, “Bana Daniil Aleksandroviç’le tanışmak nasip oldu. Aramızdaki yaş farkına rağmen çok samimi ve insani ilişkimiz vardı ve karşılıklı anlayışa sahiptik.” diyerek altını çizdi.

Leningradlılar tren istasyonunda.

Sokurov, “Kuşatma Kitabı”nı, Petersburg sakinleri olan ünlü sanatçılarla, gazetecilerle, okul çağındaki çocuklarla, öğrencilerle ve kuşatmacıların kendilerinin yardımlarıyla okumaya karar vermişti.

 

“Ekranda, kamera karşısında kendi işlerini yapmak için gelip sıraya giren samimi insanlar var. Setten kederli veya heyecanlı bir şekilde ayrılmışlardı.” diye belirtti Sokurov.

 

İlk bakışta izleyiciler, bir kitabın tamamen farklı kişiler tarafından basit bir şekilde kamera karşı okunmasını görüyorlar. Ancak tiz konuşmalar ve özel efektlerin kullanımı, yönetmenin çalışmasını kuşatma döneminin mükemmel bir belgesi haline getiriyor.

 

Aleksandr Nikolayeviç, izleyicilere “Bu, asla utanmayacağım eserlerden biri” dedi.

 

Sokurov'a göre, kuşatma deneyimi sadece bir cesaret deneyimi değil, aynı zamanda farklı yaşam koşullarında çeşitli hayatta kalma yöntemlerinin bulunmasıdır.

 

Kaynak: https://www.spb.kp.ru/daily/27232/4358763/?


Çeviri: Ahsen Sıla Gökpınar

Cherkessia.net, 30 Ocak 2021


Bu haber toplam 1818 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net