Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkesler, Putin'in Sarayını İfşa Eden Navalni'yi Açık Bir Mektupla Övdüler!
02 Şubat 2021 Salı Saat 22:22
Rus olmayanlar, genellikle kendi etnik meselelerine odaklandıkları ve tüm Rusya muhalefetini içeren daha geniş siyasi hareketlere katılmadıkları için eleştiriliyorlar.

 

Paul Goble 30 Ocak 2021

Rus olmayanlar, genellikle kendi etnik meselelerine odaklandıkları ve tüm Rusya muhalefetini içeren daha geniş siyasi hareketlere katılmadıkları için eleştiriliyorlar.  Ancak sevindirici bir istisna olarak, Kuzey Kafkasya'dan ve diasporadan Çerkesler, Rus aktivist Aleksey Navalni'ye, onun ifşa ettiği "Putin'in sarayını" kınayan açık bir mektup gönderdiler.

Mektupta, "Putin'in sarayı, Çerkeslerin anavatanında, Gelencik'e çok uzak olmayan Karadeniz kıyısında, Idokubas Burnu'nda yer almaktadır. Tıpkı Soçi'deki Olimpiyat tesisleri gibi, Kafkas rezervinin arazisine inşa edildi" (justicefornorthcaucasus.info/?p=1251682941 and http://doshdu.com/cherkesskie-aktivisty-zajavili-chto.../).

 

"Her iki proje de yolsuzluğun açık örnekleridir ve bunu, bugün Kremlin'in yasadışı yapılar inşa ettiği bu topraklardan 1864'te sürgün edildiklerinde büyük bir talihsizlik yaşayan insanların önemli bir kısmı adına ilan ediyoruz.  Navalny'yi bunu dünyanın dikkatine sunduğu için övüyoruz."

 

Mektupta, tüm Çerkesler gibi imzacıların ve destekçilerinin, hayatına doğrudan saldırı da dahil olmak üzere yasadışı baskıcı önlemler göz önüne alındığında, bu cesaretinden dolayı Rus eylemciye saygı duyduklarını ve YouTube'da 90 milyondan fazla izlenen Putin'in "sarayını" ortaya çıkaran filminin görülmesinden heyecan duyduklarını söylüyorlar. 

 

Putin ve arkadaşları sarayın kendisine ait olduğunu elbette inkar ettiler, ancak onun rejimi burası bir Rus başkanlık tesisi olduğu için etrafında uçuşa yasak bölge oluşturdu, Kremlin, bu eylemi NATO uçaklarının kendisini tehdit etmemesi için gerekli olduğu şeklinde açıklıyor. 

 

Kayıt için, bu satırların yazarı, milyonlarca Çerkes ve destekçilerinin duygularını ve bu tanıtımda böyle önemli rol oynayan Navalni'nin tüm Rusya protesto hareketinden ayrı tutulmak yerine birlikte çalışma arzularını yansıtan bir belge olan bu mektubun imzacısı olmaktan gurur duyuyor.

 

Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2021/01/circassians-denounce-putins-palace.html?m=1&fbclid=IwAR22BI17d1m-Gc0t4jmrSqR3CjusDx94hZT-bLpiEsvZk0lST-oqmJ2ZYks

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer 

Cherkessia.net, 2 Şubat 2021


Bu haber toplam 1729 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net