Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
21 Şubat Dünya Anadil Günü Kutlu Olsun! - МЭЗАЙМ И 21-М ДУНАЕМ И НЫДЭЛЪФЫБЗ МАФЭКIЭ ТЫШЪУФЭГУШIО!
20 Şubat 2021 Cumartesi Saat 22:22
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Kurulu, 17 Kasım 1999’da aldığı kararla 21 Şubat gününü, "Uluslararası Anadili Günü" (International Mother Language Day) olarak kabul etmiştir.

 

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Kurulu, 17 Kasım 1999’da aldığı kararla 21 Şubat gününü, "Uluslararası Anadili Günü" (International Mother Language Day) olarak kabul etmiştir.

2000 yılından bu yana her yıl 21 Şubat'ta dilsel, kültürel çeşitliliği ve çok dilliliği desteklemek amacıyla kutlanmaktadır.

 

21 Şubat, 1952'de Pakistan'ın Urdu dilinin Bangladeş halkının da resmi dili olarak dayatılması sonucu Dakka’da (Bugünkü Bangaladeş’in başkenti) ana dillerini koruma adına öğrencilerin tepki gösterisine neden oldu. Buna karşılık polis göstericilere ateş açtı. Bengalce dilinin statüsü için savaşan insanların ayaklanmasını bastırmaya çalışırken, 21 kişi öldü ve bu olay büyük bir protesto dalgasını kışkırttı. Sonuç olarak, 1956'da Bengalce Urduca ile birlikte resmi dil olarak kabul edildi. 

 

UNESCO’nun eski başkanı , Japon diplomat Koiçiro Matsuura 21 Şubat 2003’te Uluslararası Ana dili Günü vesilesiyle şunları kaydetmişti:

 

"Neden ana dile bu kadar önem verilir?

 

Çünkü diller, tüm çeşitliliğiyle insan yaratıcılığının eşsiz bir ifadesini oluştururlar. 

 

Bir iletişim, algı ve düşünce aracı olarak, dil aynı zamanda dünyayı nasıl gördüğümüzü tanımlar ve geçmişi, şimdiki zamanı ve gelecek arasındaki bağlantıyı yansıtır.

 

Diller, her biri kendi ayrı hikayesine uygun olarak, beslenmiş oldukları çeşitli kaynaklardan oluşan rastgele karşılaşmaların izlerini taşırlar.

 

Ana diller, doğum anından itibaren her bir kişiye benzersiz bir iz bırakır. daha sonra bir kişinin birçok dile hakim olmasına rağmen, aslında asla kaybolmayacak şeyler hakkında özel bir vizyon verir. Yabancı bir dil öğrenmek,, dünyanın farklı bir vizyonu ile ve diğer yaklaşımlarla tanışmanın bir yoludur. 

 

Çerkes dili, kültür-kimlik yönüyle ayrılmaz bir bütün. Dilimiz varsa ve yaşıyorsa, ona bağlı  kültür- kimlik de var ve yaşıyor demektir.

 

Çerkes halkı, Anavatan da ve diasporada yasalarla sınırlanmış  bazı özgürlüklerin yanı sıra,  pratik adımlarla da kimliğinin göstergesi olan dili canlandırıp onu kendi coğrafyasında yeniden egemen kılmalıdır. 

 

Bugün Dünya Anadil Günü;       

 

Çerkes halkının ve tüm Dünya halklarının Dünya Anadil Günü kutlu olsun!

 

МЭЗАЙМ И 21-М  ДУНАЕМ  И НЫДЭЛЪФЫБЗ МАФЭКIЭ ТЫШЪУФЭГУШIО! 

 

21 Şubat 2021

Cherkessia.net Yayın Kurulu


Bu haber toplam 1479 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net