Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakuşeyeva: Dil Yoksa Cumhuriyet'te Yok!
10 Mart 2021 Çarşamba Saat 21:55
Hakuşeyeva, Kabardey-Balkar Liderlerinin Rus Olmayan Dillerin Kaybının Cumhuriyet Statüsünün Kaybı Olacağını Şimdi Kabul Ettiklerini Söyledi

Paul Goble, 9 Mart 2021

Hakuşeyeva, Kabardey-Balkar liderlerinin Rus olmayan dillerin kaybının cumhuriyet statüsünün kaybı olacağını şimdi kabul ettiklerini söyledi

Dr. Madina Hakuşeyeva

Madina Hakuşeyeva, Kremlin’in Rusça olmayan dillere yönelik saldırılarının Rus olmayan cumhuriyetlerin entelijansiyaları arasında bir aktivizm artışına yol açtığını söylüyor; ve bu aktivistler yeni bir müttefik de kazanıyorlar: Rusça olmayan dillerin ortadan kalkması durumunda hizmet ettikleri cumhuriyetlerin de ortadan kalkacağını kabul eden cumhuriyet yetkilileri.

 

Kabardey-Balkar Beşeri Bilimler Araştırma Enstitüsü'ndeki kıdemli araştırmacı ve kültürel ve dilbilimsel konularda önde gelen bir Çerkes yorumcusu, bu gayri resmi ittifakın ortaya çıkmasının, Moskova'nın Ruslaştırma kampanyasına geçmiştekinden daha etkili bir şekilde karşılık verilebileceğine dair umut verdiğini söylüyor. (http://zapravakbr.ru/.../30.../1643-za-rodnye-yazyki).

 

Ve Hakuşeyeva bu makalede bunu söylemese de, onun sözleri, SSCB nüfusunun özlemlerinin, onu Moskova'ya karşı iktidarlarını sürdürmenin tek yolu olarak gören ve böylece Sovyet sisteminin sona ermesine katkıda bulunan birlik cumhuriyetleri yetkililerinin özlemleri haline geldiği son yıllarını hatırlatan daha geniş bir gelişmeye işaret ediyor.

 

Vladimir Putin'in, Rus olmayan cumhuriyetlerin tüm sakinlerinin orada söz konusu ulusların dillerini öğrenmeleri şartını kaldırmasının ardından, birçok ebeveynin pragmatik nedenlerle çocuklarını Rusça derslerine kaydetmeye yönlendirmesiyle, cumhuriyet aydınları arasında dil aktivizminin arttığını ve okul müdürlerinin Moskova'nın Ruslaştırıcı etkisine karşı koymak için sıklıkla adımlar attığını belirtiyor. 

 

Bu tür ebeveynler bunu yapıyor, çünkü çocukları için daha iyi bir gelecek istiyorlar ve Rusça'nın çocuklarının kariyer hedeflerine ulaşmalarının yolunu açma olasılığının daha yüksek olduğunu biliyorlar, ancak eğitimciler dil kaybının daha geniş etkileri olacağının farkındalar ve onlar, diğerleri ile birlikte, dil politikasının, göründüğünden çok daha fazlasını içeren "ortak" büyük "bir politikanın" parçası olduğunu biliyorlar.

 

Eğitimciler ve diğer aydınlar, Rusça dışındaki dillerin tanıtımı hakkında bir dizi çevrimiçi konferansın ardındaki hareketli ruh oldular. Khakuaşeva, bu toplantıların, alternatif eğitim düzenlemelerini teşvik etmeye ve yaptıklarının politik doğasını vurgulamaya hazırlanan katılımcıların her zamankinden daha fazla olduğu strateji hakkında fikirlerini paylaştığını söylüyor.

 

"Rusya Federasyonu'ndaki birçok cumhuriyetin temsilcilerinin dil aktivizminde eşi görülmemiş bir yükselişine doğrudan tanık oluyoruz" diyerek şöyle devam ediyor. "Son on-on iki yıldır, birbirleriyle hiçbir bağlantısı olmadan kendiliğinden ve deneysel olarak oluşturulmuş alternatif dilbilimsel uygulamaları yaratmayı ve gerçekleştirmeyi başardılar."

 

Bu, "beklenmedik bir güçle halkların kendi dillerini kurtarma arzusunun patlak verdiği ve kampanyayı küçük bir grup aktivistten bir bütün olarak nüfusa yaydığı gerçekten demokratik bir süreci" temsil ediyor. Şimdi, o, en azından cumhuriyet düzeyinde iktidar salonlarına ulaştığını söylüyor.

 

Bilim insanı devam ediyor, Kabardey-Balkar'da, bir grup dil ​​aktivisti, hükümete paralel olarak işlev görecek ve kademeli olarak dil durumunda bir iyileşmeye yol açacak olan anadillerde eğitim sisteminde reform yapma fikrini destekletmek için cumhurbaşkanı Kazbek Kokov ile buluştu

 

Hakuşeyeva, grubun son beş yıldır Kuzey Osetya'nın oradaki eğitimciler tarafından geliştirilen bir programa dayanarak bir düzenleme başlattığını belirterek, böyle bir düzenlemenin etkililiğinin kanıtını sunduğunu söylüyor. Ancak en etkili argümanlarının siyasi bir argüman olduğunu öne sürüyor.

 

"Dil kaybıyla," diye devam ediyor Hakuşeyeva, "ilk etapta yönetim, parlamento, başkanın sarayı da dahil olmak üzere tüm devleti oluşturan yapılarıyla bir cumhuriyetin resmi işaretlerini kaybedeceğiz [konunun önemine vurgu yapılmıştır], ve bunun gibi. Bu durumda cumhuriyetin yerine, ulusal bileşen için hiçbir finansmanın olmayacağı bir gubernia olacaktır."

 

Kokov, aktivistlerin kendisiyle görüştükten sonra bu argümandan yeterince etkilendi ve onlar eğitim bakanlığındaki yetkililerle bir araya gelebildiler ve Çerkes dili için bir metodolojik merkez, Kabardey-Balkar'daki tüm ana diller için bir merkez, okul öncesi çocuklar için dilsel "yuvalar" ve yaz dili için bir metodolojik merkez ve kamplar kurulmasını talep eden bir konsept raporu sunabildiler.

 

Bu öneriler şimdi cumhuriyet hükümeti tarafından kabul edildi; bu, Rusça olmayan dillere verilen desteğin, artık kendi siyasi kaderlerinin, geçmişte düşündüklerinden daha fazla olarak nüfuslarının Rusça olmayan dillerinin kaderine bağlı olduğunu kabul eden cumhuriyet görevlilerini de kapsayacak şekilde genişlediğini gösteren bir işaret.

 
Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2021/03/kbr-leaders-now-recognize-loss-of-non.html?fbclid=IwAR3R6FclzG6ZRfWMhFURGgPrdGcvpCYZQiczVkFJq2oeVUICOdnVw5yhcbc
 
 
Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer
 
Cherkessia.net, 10 Mart 2021

Bu haber toplam 1912 defa okundu.


hapi cevdet yıldız

Paul Goble ve Dr. Madina Hakuşeyeva önemli bir gelişime dikkat çekiyor. Dil yitirilirse cumhuriyet de yitirilir görüşü hafife alınmamalı.

Rusya'daki 2018 yılı dil eğitimi düzenlemesi, yerel dilde eğitimi, seçmeli ders olarak, haftada 2-3 ders saati ile sınırlıyor. Kuşkusuz bir sömürge politikası.

Gorbaçov ve Yeltsin dönemi sonrasında da yerel diller seçimlik ya da seçmeli ders dili olarak okullarda okutuluyordu. Aradaki fark şu: "Ben anadilimde okumak istemiyorum" şeklinde dilekçe veren öğrenci Rus sınıfına yazılıyor ve anadilinde hiç ders görmüyordu. Bu nedenle çok kişi anadilinde okuma yazma bilmiyordu. Yine de şimdikine göre, daha iyi bir durum vardı. O dönemki okul yönetimi, üst yönetimin bir engeli yoksa, "Ben anadilimde okumak istemiyorum" diye dilekçe vermeyen öğrencileri doğrudan anadilinin haftada 2-3 ders saati tutarında okutulduğu andili sınıflarına yazabiliyorlardı. O gibi yetkileri vardı. 2018 yılı düzenlemesiyle durum tersine döndü, okul yöneticilerinin o yetkileri ellerinden alındı: Öğrenci "Ben anadilimde ders almak istiyorum" diye dilekçe vermediğ sürece Rusça eğitimi seçmiş sayılıyor ve artk anadilinde hiç dersi görmüyor. Gelişme anadillerinin istenmediğini ve aşağılandığını açıkça kanıtlıyor. RF yönetimi asimilasyon yoluyla cumhuriyetleri ve yerli nüfusları Ruslaştırmak, yerli kimlikleri ortadan kaldırmak istiyor.

Bu bağlamda Hakuşeyeva yanılmıyor, küçük topluluklar şimdiden eritilmiş durumda, örneğin, Çukçe, Koryak, İtelmen gibi dilleri konuşanlar azalmış, bazıları bir sınıfı dolduramayacak sayıya düşmüş bulunuyor. Sıra şimdi diğer dillere geldi. Bunun tartışılacak yanı kaldığını sanmıyorum.

Kabardey-Balkarlı üst yöneticiler Federal Merkez, Putin tarafından atanmış, görevlendirilmiş kişiler. Moskova'nın güvenilir temsilcileri. Bunların Federal merkezle zıtlaşmaları beklenmemeli. Bu bir cesaret ve kapı önüne konulmayı göze alma işi. Ama bu kişiler iktidardaki Putin'in "Birleşik Rusya" partisinin üyeleri ve yerel yöneticileri. Bu bağlamda güçlü kişi sayılırlar, yerel yönetimlerin ve partinin yerel temsilcileri konumundalar. Bu kişilerin Moskova ve Putin üzerinde, o da bir düzeye kadar politik etkilerinin bulunduğu söylenebilir. Putin o gibi kişileri pek kırmak istemez, bazı girişimlerini görmezden gelebilir. Eğer o kişiler, düzgün bir kadro kurar, ağırlıklarını koyar ve bazı alternatifler geliştirebilirlerse, en azından zaman kazanmış ve bazı olumlu işleri de başarmış olurlar.

Örneğin Tataristan ve Adıgey'de bazı alternatif girişimler olduğunu duyuyor ve okuyoruz. O iki cumhuriyette öğrenciye üç seçenek sunuluyor. 1) Sırf Rusça okumak,2) Seçmeli yerel dili ilkokulda 3, ortaokulda 2 saat okumak, lisede de 1 saat Rusça üzerinden yerel edebiyat dersi okumak, 3) Bu seçenekte lisedeki 1 saat edebiyat dersi de yerel dilde okunuyor.

Alternatif girişim olarak okullara Rusça hayranı, Ruslaşmış, menfaatçi, oportünist müdürler yerine, anadili ve yerel kültür yanlısı yöneticiler ve öğretmenler atanabilir, sıkı bir denetim yapılabilir, aileleri ile görüşülerek öğrencilerin yerel dile yönlenmeleri sağlanabilir. Böylece anadili karşıtı politik atmosfer sınırlı düzeyde de olsa dağıtılabilir. Ama iş yerel yöneticilerin bu adımı atacak cesareti göstermelerine bağlı. Hayırlısı olsun diyelim.

11 Mart 2021 Perşembe Saat 22:49
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net