Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çakmaklı Çerkes Tabancası
28 Mart 2021 Pazar Saat 21:38
Kafkas silah ustalarının ve kuyumcuların ürünleri, uygulamalı sanatın harika eserleridir. Sadece Kafkasya'da değil, sınırlarının çok ötesinde de yaygınlaşan ateşli silah türlerinden biri de Çerkes çakmaklı tabancadır (bireysel savaş koşullarına uyarlanmış özel bir silah).

 

Kafkas silah ustalarının ve kuyumcuların ürünleri, uygulamalı sanatın harika eserleridir. Sadece Kafkasya'da değil, sınırlarının çok ötesinde de yaygınlaşan ateşli silah türlerinden biri de Çerkes çakmaklı tabancadır (bireysel savaş koşullarına uyarlanmış özel bir silah). Üretiminin teknolojik özellikleri ve dekoratif tasarımın sırları bu makalede tartışılacaktır.

Adıge sanatları ve zanaatları uzak geçmişte ortaya çıktı, Çerkeslerin topraklarında - Kabardey, Adıge ve Çerkesya'da yaygındı. İnsanların sanatsal zevklerini, güzelliğe olan çekiciliğini, evlerini dekore etme arzusunu, kıyafetlerini, atlarını ve nihayet silahlarını ifade etti. Çerkeslerin dekoratif ve uygulamalı sanatı, ilginç sanatsal biçimlerle karakterize edilir, zengin geleneklere sahiptir, insanların doğa ve dünya hakkındaki fikirlerini yansıtan, sembolik ve dekoratif resimsel formda somutlaştırılmış derin içeriklerle doludur.

 

Kafkasya halkları arasındaki en önemli ticaretlerden biri silah imalatıdır ve savaşçıların cesareti şarkılarda, efsanelerde, geleneklerde söylenir, o kadar eski bir bilgelik şöyle der: "Adig silahsız, kanatsız bir kuş gibi." Kafkas silah ustalarının ve kuyumcuların ürünleri, uygulamalı sanatın harika eserleridir. Cesur Adıge savaşçıları silahlarından ayrılmadılar, ona çok değer verdiler ve dekorasyonu için para ayırmadılar. Silahlar, ulusal kostümlerinin ayrılmaz bir parçası haline geldi. E.N. Studenetskaya şöyle diyor: "... bir erkek takımının ana dekorasyonu, zenginliği ve dekorasyonu sahibinin iyiliğine bağlı olan bir silahtı."

 

Adiğeler (Çerkesler) arasında ateşli silahlar 17. yüzyılın ikinci yarısından beri yayılıyor; Çerkesya'da 18. yüzyılın ortalarından itibaren tabancalar üretiliyor. dahası, yerel silah ustaları, düşük ağırlığı ile dikkat çeken kendi çakmaklı tabancalarını geliştirdiler. 1857-59'da Batı Kafkasya'da savaştı. T. Lapinsky, Adıge tabancasının "sıradan bir süvari tabancasının uzunluğu, ancak çok hafif" olduğunu belirtir [1, s.37]. "Hafiflik", Çerkes tabancasının tüm karakteristik özelliklerinin dışarıdan bir gözlemci için yoğunlaştığı ayrılmaz bir özellik olarak ortaya çıkıyor.

 

Avrupa askeri tabancalarına kıyasla, Çerkes tabancaları küçük kalibreye sahipti. Müze örnekleri ortalama 14-15 mm'lik bir rakam vermektedir. Avrupalı ​​askeri model tabancaları esas olarak silahlarla aynı kalibreden (18-20 mm) yapıldı, bir yandan bu seri üretimin özelliklerinden kaynaklanıyordu, diğer yandan Avrupa tabancalarının nispeten büyük kalibresi tarafından dikte edildi. kabul edilen tabancalar ve tabancalar için askeri (yirminci yüzyılın başına kadar) gereklilikler.

 

Çerkes çakmaklı tabancalar pürüzsüz delikliydi. Düz bir namluda, ateşlendiğinde yivli bir namludan daha az basınç geliştiği için, böyle bir namlunun duvarları çok kalın değil, dolayısıyla, düz namlu, genel "hafif" silah konseptine uymaktadır. Tabancalar nispeten kısa mesafelerde ateşlendiğinden, basitleştirilmiş (hedef ve düello silahları hariç) amaçlamaktadırlar, Çerkes tabancalarında neredeyse tüm namlularda nişan alma aletleri bulunmamaktadır. Çerkes savaşçı için ana silah, uzun mesafelerde ateş ettiği bir tüfek olduğu için, tabanca yalnızca göğüs göğüse çarpışma bağlamında kullanıldı.

 

Çerkes tabancaları, siyah eşek derisiyle yapıştırılmış çok ince, tahta bir dipçik ile karakterize edilir, ince kulpların sonunda bir kemik top, üstte ve altta biraz düzleştirilmiş. Çoğu zaman, restorasyon işlemi sırasında, bir kemik topunun yerini tahta veya alçı bir top alır. Dahası, genellikle yukarı ve aşağı gerilir. Tahta toplar siyah veya kahverengi boya ile kaplanmıştır. Bazı tabancaların üzerinde gümüş kaplı, gravür ve savatla süslenmiş bir top vardır.

 

Çerkes çakmaklı tabancanın "Hispano-Mağribi" denilen tipte bir kilidi vardır ve ana parçaları kilit panosunun dışında yer alır ve kilidi kundağa takarken tahtada çok derin kesikler yapılmasına izin vermez. Ayrıca Çerkes kalesi, klasik Avrupa kalesinden daha derli topludur. Tabanca kilitleri, yalnızca daha küçük boyutlardaki tüfek kilitlerinden farklıdır. En büyüğü 75 mm uzunluğunda ve 62 mm yüksekliğinde, en küçüğü 53 mm uzunluğunda, 45 mm yüksekliğindedir. En yaygın kilitler 62-70 mm uzunluğunda, 53-60 mm yüksekliğindedir. Kilitler, virgül şeklinde buklelerin bulunduğu çiçek veya geometrik, bazen bitkisel-geometrik tasarımlarla dekore edilmiştir. Bir Çerkes tabancası için, ramrod yuvası tipik değildir. Tüm bu özellikler, stoğu daha kompakt ve daha hafif hale getirmeyi mümkün kıldı.

 

Kafkasya'da savaşçılar, zorunlu hançere ek olarak, omuzlarında bir tüfek ve genellikle bir kılıç kemerinde dama olmak üzere kemerlerine bir veya iki tabanca takarlardı. Bu kullanımla tabancalar için ağırlık ve boyut kısıtlamalarının oldukça katı olduğu açıktır. Çerkes çok çeşitli silahlar kullanıyor: bir tüfek - uzun menzilli isabetli atış için, bir kılıç - doğramak için, bir hançer - el ele dövüş için, bir tabanca - yakın dövüş silahlarıyla yapılan bir saldırıyı desteklemek için sürpriz bir saldırıda. Düzenli ordunun bir askeri, bir silah ve bir süngü, bir süvari - bir kılıç ve tabancalarla idare eder. Bir yandan, risk bireysel eğitim ve özel silahlar, diğer yandan disiplin ve eylemlerin koordinasyonu üzerinedir.

 

Çerkes savaşçı için tabanca tam anlamıyla kişisel bir silahtı ve bu olayda sahibine her durumda eşlik ediyordu. Blamberg şöyle diyor: "Sabahın erken saatlerinden itibaren Çerkes bir kılıç ve bir hançerle kuşandı ve geri kalanının olup olmadığını kontrol ediyor. silahı gecenin neminden acı çekti. " Tabancanın bir kişi ile bir tür "füzyonu", özellikle bir Çerkes ceketinin göğsüne dikilmiş ceplere ceylan takılması ve tornavida veya ateşli silahlar gibi diğer aksesuarların ateşli silahlara dağıtılması geleneğiyle gösterilmiştir. bel boyunca şişman kılıf. Genel olarak, Çerkes tabancası, bireysel savaş koşullarına uyarlanmış özel bir silahtır.

 

Kaynak:https://zen.yandex.ru/media/adygiru/cherkesskii-kremnevyi-pistolet-604c5fc30a7d51654a45845d

 

Çeviri: Lıperıt Pereniko

Cherkessia.net, 28 Mart 2021


Bu haber toplam 2054 defa okundu.


зауркъан

Адыгэмэ Къэлат ра1о.

29 Mart 2021 Pazartesi Saat 13:42
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net