Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkesler 21 Mayıs Yıldönümü Öncesinde Planlarını Müzakere Ediyorlar!
17 Mayıs 2021 Pazartesi Saat 22:33
Bundan bir hafta sonra, anavatandaki ve dünyadaki Çerkesler, atalarının 1864'te Kuzey Kafkasya'dan Rus güçleri tarafından sürgün edilmesinin ve hemen hemen hepsinin tanıması ve mümkün olduğu ölçüde tersine çevrilmesi gereken bir soykırım eylemi olduğuna inandığı bu olayın yıldönümünü anacaklar.

Paul Goble,15 Mayıs 2021

Bundan bir hafta sonra, anavatandaki ve dünyadaki Çerkesler, atalarının 1864'te Kuzey Kafkasya'dan Rus güçleri tarafından sürgün edilmesinin ve hemen hemen hepsinin tanıması ve mümkün olduğu ölçüde tersine çevrilmesi gereken bir soykırım eylemi olduğuna inandığı bu olayın yıldönümünü anacaklar.

21 mayıs 2012- Çerkesya Yurtseverleri Taksim mitingi.

Geçen yıl Çerkesler kendi toplumlarında bu tarihin alamet-i farikası haline gelen halka açık toplantıları yapamadılar. Bunun yerine, Kuzey Kafkasya'daki yarım milyon Çerkes ile yurtdışındaki milyonlarca Çerkes arasındaki bağları geliştirip büyütme etkisine sahip olan bu oturumları sanal olarak yürütmeleri gerekiyordu (http://windowoneurasia2.blogspot.com/.../circassians-mull...).

 

Bu yıl, 21 Mayıs, hem daha geleneksel yollarla hem de çevrimiçi olarak anılacak. Bu tarihten önce, Prag merkezli Caucasus Times portalı, Çerkes ulusal hareketinin ve onların Çerkesya'nın geleceğine ilişkin umutları hakkında Çerkes ulusundan üç uzmanla bir değerlendirme yaptı (http://caucasustimes.com/.../jeksperty.../).

 

Suriye'li (ç.net) bir Çerkes aktivist olan İyad Youghar, Çerkeslerin şu anda karşı karşıya olduğu en büyük sorunun, tüm Çerkesleri tek bir ulusal fikir etrafında birleştirmek, anavatandaki Çerkesler ile diasporadakiler arasındaki ayrılık ve bölünmeleri azaltmak ve Çerkeslerin atalarının sürüldüğü yer olan bölgeye dönme haklarını güvence altına almak olduğunu söylüyor.

 

Çerkeslerin bir araya gelip bu hedeflere ulaşabilmeleri için "kimliğimizin dil, Xabze, folklor vb. diğer tüm unsurlarının güncel araçlarla yeniden canlandırılması gerektiğini" savunuyor.

 

Adıgey'den bir Çerkes aktivist olan Amin Zekhov, bunu mümkün kılmak için, Çerkes ulusunu gerçekten canlandırmak isteyenlerin, onları folklorik bir gruba indirgemeye çalışan Moskova destekli Dünya Çerkes Birliği gibi grupların yıkıcı mesajlarını açığa çıkarmak için çalışmaları gerektiğini söylüyor. Danslar ve folklor grubu iyidir, ancak gerçek hedeflerin dikkatini dağıtmamalıdır.

 

Ve Çerkesler konusunda uzman olan Lidiya Jigunova, Çerkeslerin anavatanlarına dönme, geri dönme haklarını güvence altına alma ve Çerkesya'yı kurma zamanının geldiğini söylüyor. “Rusya Federasyonu'ndaki tüm sistem kendi kendine tükendi. Hiçbir yasal kurum kalmadı ve cumhuriyetler bu sistemin bir parçası".

 

"Bu durumdan kaçmak kolay olmayacak, özellikle de Çerkes Birliğinin kurulmasına şu anda sadece Rus güçleri tarafından değil, aynı zamanda herhangi bir Çerkes hareketinin dayandırılması gereken, ama ulusal ayrımların ortadan kaldırılması çağrısı yapan radikal İslam'ın yayılmasıyla da meydan okunuyor" diyor.

 

Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2021/05/circassians-debate-plans-in-advance-of.html?m=1&fbclid=IwAR2lBN2inpqpbn_yJz6UqES9fnFGh1T-QjU0hIXuGnbAm8G_TRu8VL86In4

 

Çeviri:Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 17 Mayıs 2021


Bu haber toplam 1715 defa okundu.


Hakan Akın

Adigey'in ortaklaşa Rusya ve Türkiye garantörlüğü altında dünya ya model bir ülke oluşturulabilir..

18 Mayıs 2021 Salı Saat 00:17
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net