Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kabardey Balkar'daki Devlet Terörüne Soruşturma Çağrısı Yapıldı!
12 Temmuz 2021 Pazartesi Saat 23:04
Ahmed Hupsirgenov (Nalçik), kardeşi Hasanbi'nin öldürülmesinin soruşturulmasını istiyor.

Kavkaz Uzel, 9 Temmuz 2021

 

Ahmed Hupsirgenov (Nalçik), kardeşi Hasanbi'nin öldürülmesinin soruşturulmasını istiyor.

İnsan hakları aktivistleri, Kabardey-Balkar'da düzenlenen özel bir operasyon sırasında öldürülen Hasanbi Hupsirgenov'un akrabalarının, onun vücudunda işkence izleri bulmasının ardından ölüm nedeninin araştırılmasını talep ettiler.

 

3 Temmuz'da güvenlik güçleri Nalçik ve Baksan'da bir terörle mücadele operasyonu düzenledi ve bunun sonucunda sözde militan olduğu iddia edilen beş kişinin öldürüldüğü açıklandı. 

 

Gazeteci Nadejda Kevorkova, öldürülenlerden birinin daha önce 2005'te Nalçik'e düzenlenen saldırıda hüküm giymiş olan Hasanbi Hupsirgenov olduğunu söyledi. Ona göre, Hasanbi Hupsirgenov, Anzor Barazov, Arsen Mendokhov, Mamaz Çikhradze ve Hasan Şogenov, beşi de bu özel operasyondan önce kaçırıldı ve tüm özel operasyon planlanarak sahnelendi. İnsan hakları aktivistlerine göre, müftünün çağrısı, halkın güvenlik güçlerinin ve yetkililerinin versiyonuna olan güvensizliğine tanıklık ediyor.

 

Kasım 2020'de AİHM, Hasanbi Hupsirgenov da dahil olmak üzere Nalçik'de yapılan saldırıda hüküm giymiş olanlardan 20 şikayeti iletti. Onlar işkenceden, adil olmayan yargılamadan, özgürlük ve güvenlik haklarının ihlal edildiğinden şikayetçi oldular. Aynı yılın Aralık ayında avukat Rustam Matsev, güvenlik güçlerinin hükümlüleri AİHM'deki iddialarından vazgeçmeye zorladığını söyledi.

 

Hasanbi Hupsirgenov'un kardeşi Ahmed Hupsirgenov (Ahmed Hupsirgenov ve Hasanbi Hupsirgenov kardeştir, ancak belgelerde soyadları farklı yazılmıştır. Aynı zamanda, medyada, Hasanbi'nin soyadı genellikle kardeşi gibi "e" ile yazılmıştır) ("Kafkas Düğümü"nün notu) 9 Temmuz'da, Hasanbi'nin ölümünün araştırılması talebiyle, Kabardey-Balkar'daki Rusya Federasyonu Soruşturma Komitesi Departmanına başvuruda bulundu. Akrabalar, Memorial İnsan Hakları Merkezi'ne yaptıkları açıklamada, öldürülenlerin vücudunda darp ve elektrikle işkence izlerini gördüklerini belirtti.

 

Memorial'ın web sitesinde bildirdiğine göre, onun yasadışı silahlı gruplara dahil olduğunu da reddediyorlar.

 

Yakınları, Hupsirgenov'un ölümünü, baskılara boyun eğmeyerek, "58. dava"da işkence ve haksız yargılamayla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yaptığı şikayeti geri çekmeyi reddetmesine bağladı. Raporda, Ahmed Hupsirgenov'un haklarının insan hakları savunucularıyla işbirliği yapan avukat Sultan Telkhigov tarafından temsil edildiği belirtildi.

 

58. dava, Nalçik'teki devlet kurumlarına ve güvenlik güçlerine Ekim 2005'te yapılan bir saldırı olayıdır. Ön soruşturma sırasında Hasanbi işkence gördü, ancak hiçbir zaman suçu kabul etmedi. Ceza davasının materyallerini inceleyen insan hakları aktivistleri onun suçluluğundan şüphe ettiler. Ancak Hasanbi 12,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Memorial insan hakları merkezinin 9 Temmuz'daki haberine göre, o hapiste gözaltı koşullarından ve psikolojik baskıdan şikayet etti, 2018 yazında açlık grevine başladı.

 

2 Temmuz'da Moskova saatiyle 8.00 civarında, Hasanbi telefonda Rusça birisine evlerine nasıl gidileceğini anlatıyordu. Sonra yakında döneceğini söyleyerek evden ayrıldı, dedi Ahmed Hupsirgenov. Ona göre, en son Moskova saatiyle 10.30 sıralarında Hasanbi, telefonuyla Whatsapp messenger'da çevrimiçiydi. Aynı gün evlerine otomatik tüfekli üniformalı polisler geldi. Ahmed, onların Hasanbi'nin evde olmadığını öğrenince gittiklerini belirtti.

 

Akrabaları, telefonda konuştuktan sonra Hasanbi'nin yaşadığı eve kadar gelen beyaz bir VAZ 2114'e bindiğini öğrenmeyi başardılar. Kardeşlerin ortak tanıdıklarından hiçbirinin böyle bir arabası olmadığını açıkladılar.

 

Akşam polise onun kaybolduğunu bildirdiler. İnsan hakları aktivistleri, 3 Temmuz gecesi polis memurlarının Hasanbi'nin yaşadığı eve geldiğini, ailesiyle görüştüğünü, fotoğrafını ve bazı kişisel eşyalarını aldıklarını söylediler.

 

3 Temmuz sabahı Ahmed, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nde gerçekleşen terörle mücadele operasyonu'nu öğrendi ve yaklaşık Moskova saatiyle 12.00'de kimlik tespiti için Nalçik morguna çağrıldı. Ahmed kardeşini teşhis etti. Terörle mücadele operasyonu sırasında öldürülen Anzor Barazov'un akrabalarıyla da morgda karşılaştı.

 

Hasanbi'nin ölümünden bir gün sonra Ahmed, ölümüyle ilgili olarak Hasanbi aleyhindeki ceza davasının sona ermesini kabul ettiğini belirten bir açıklama yaptı. Cenaze de defnedilmek üzere yakınlarına teslim edildi.

 

Daha sonra Hasanbi'nin vücudunda sıyrıklar, elektrikle işkence izlerine benzeyen yanıklar, boyun omurgasında kırık, yüzün sol tarafında ve sol kulak bölgesinde morluklar buldular. Bilgiler, göğsün sol tarafında ve sağ bacakta kurşun yaraları olduğunu söylüyor.

 

Kaynak: https://www.kavkaz-uzel.eu/articles/365822/?fbclid=IwAR1GQIGm8AnDwf7KOYZGSCv67hfqh_JR37IGBDK5QDEid5A9iCh1RL4jWlY

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 12 Temmuz 2021


Bu haber toplam 1716 defa okundu.


Semih Akgün

Soykırım devam ediyor. Çerkesler hiç bir şey yapmasalar dahi.
Evlerinde kalsalar ve "mücadele nedir?" unutsalar bile.
Kana doymaz bu iblisler, masum Çerkes halkının ensesinde.
Bunlar Kafkasya'nın da, Rusya'nın da, dünya halklarının da başına bela.
Her şeye rağmen bu iblislerin kullandıkları ile değil, bizim bildiğimiz şekilde, insani, hukuki ve meşru yöntemlerle mücadeleye devam.

14 Temmuz 2021 Çarşamba Saat 10:20
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net