Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KBC Mahkemesi Aktivist İritov'u Denetimli Serbestlik Cezasına Çarptırdı!
04 Eylül 2021 Cumartesi Saat 22:11
KBC mahkemesi, aktivist İritov'u hükümet yetkilisine karşı şiddet kullanmaktan iki yıl denetimli serbestlik cezasına çarptırdı.

KBC mahkemesi, aktivist İritov'u hükümet yetkilisine karşı şiddet kullanmaktan iki yıl denetimli serbestlik cezasına çarptırdı.

 

İritov karara itiraz etmeye niyetli.

Aslan İritov

2 Eylül 2021'de Nalçik Şehir Mahkemesi yargıcı Aslanbek Jigunov, “Volnıy Aul” kamu kuruluşu başkanı Aslan İritov'u Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun 318. maddesinin 2. bölümüne göre (hükümet yetkililerine karşı yaşamı veya sağlığı tehdit eden şiddet kullanımı) iki yıl içerisinde iki yıl denetimli serbestlik cezasına ve Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun 319. maddesine göre (devlet memuruna hakaret) 20 bin ruble para cezasına çarptırdı. 

 

Mahkeme, zamanaşımı süresinin dolması nedeniyle İritov'u para cezasından serbest bıraktı. Mahkeme, İritov'un iki eli de ampüte edilen ve bakıma ihtiyacı olan 1. derece engelli bir birey olmasını hafifletici bir durum olarak değerlendirdi.

 

Aktivistin çıkarları, Memorial İnsan Hakları Merkezi ile anlaşmalı olarak çalışan avukat Sultan Telkhigov tarafından temsil edilmektedir.

 

Kararın açıklanmasının ardından İritov, kesinlikle aynı fikirde olmadığını ve temyize gitmek istediğini söyledi.

Aslan İritov ve "Volnıy Aul" Organizasyonu’ndaki yardımcısı Svetlana Aliyeva. (foto: İHM Memorial)

 

Mahkeme, Ağustos ayı boyunca cezayı beş kez erteledi. En son 31 Ağustos'ta İritov, ailesi, arkadaşları ve kendisini desteklemeye gelen meslektaşları, mahkemenin başlaması için altı saat bekledi.

 

Aktivist, 31 Ekim 2017 tarihinde güvenlik görevlileri ile kendisi ve kardeşi Beslan İritov arasında evlerinin avlusunda çıkan tartışmada kendisinin Cumhuriyet Suçla Mücadele Dairesi Başkanı Zaur Krımukov'a hakaret etmesi ve Cumhuriyet Aşırılıkçılıkla Mücadele Merkezi Başkan Yardımcısı Hamidbi Gubaşiyev'in yüzüne kafasıyla vurmasıyla suçlanıyor. 

 

Gubaşiyev, saldırının sonucunda dudak diseksiyonu beyin sarsıntısı geçirmişti. İritov suçunu kabul etmiyor.

 

Kaynak : https://memohrc.org/ru/news_old/kbr-sud-prigovoril-obshchestvennika-iritova-k-dvum-godam-uslovno-za-primenenie-nasiliya-k?fbclid=IwAR1jxcM3V5m0o9Oi5dqLKXr0pvGS6PRXj3yjdjJE-Hws3SWSJJa6bbdr16Y

 

Çeviri. Ahsen Sıla Gökpınar

Cherkessia.net, 4 Eylül 2021


Bu haber toplam 1638 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net