Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkes Tarih ve Coğrafya Derneği Gürcü Arşivlerini İnceleyecek!
08 Eylül 2021 Çarşamba Saat 10:01
4 Eylül'de Nalçık'ta 'Çerkes (Adıge) tarih ve Coğrafya Derneği' nin açılışı yapıldı.
 
 
Sergey Zharkov, Caucasus Times, 6 Eylül 2021
 
4 Eylül'de Nalçık'ta "Çerkes (Adıge) tarih ve Coğrafya Derneği" nin açılışı yapıldı. 
 
 
Derneğin başkanı ve kurucusu Asker Haşirov'un Caucasus Times'a verdiği bir röportajda açıkladığı gibi, derneğin asıl amacı  Çerkes etnik kökeninin tarihsel kültürü ve tarihi coğrafyası hakkında objektif bilimsel gerçekleri kamuoyuna açıklamaktır.
 
 
Dernek yakın bir zamanda, Gürcistan Ulusal Arşivlerindeki tarihi arşivleri incelemeye başlamayı planlıyor.
 
 
Haşirov'a göre, bilimsel ve eğitim faaliyetlerinde "Çerkes (Adıge) Tarih ve Coğrafya Derneği", Çerkeslerin tarihsel  toponiminin  korunmasına özel önem vermeyi planlamaktadır, çünkü bu sayede insanoğlunun anavatanıyla bağlantısı hissedilmektedir.
 
 
Çerkes bilim camiasının önünde ciddi bir personel sıkıntısı sorunuyla karşı karşıya olduğunu ve bunun da arkeolojik araştırmaların niteliğini ve niceliğini önemli ölçüde etkilediğini belirtti. "Çerkes (Adıge) Tarih ve Coğrafya Derneği"nin, Çerkes araştırmasına farklı bölgelerden gelen genç tarihçiler ve arkeologları dahil ederek bu durumu daha iyi bir şekilde değiştirmeyi amaçladığını ifade etti. 
 
 
Açılışa AdIgey Cumhuriyeti'nden araştırmacılar da katıldı.  “Çerkes Birleşik Medya Alanı” adlı yeni bir organizasyonun da tanıtımını yaptı. Örgütler kaynaklarını Çerkes kültürünün, tarihinin ve Çerkeslerin tarihi coğrafyasının yaygınlaşması etrafında birleştirmek için uğraşıyorlar.
 
 
"Çerkes (Adıge) tarih ve Coğrafya Derneği"nin açılışı sırasında öğrenildiği üzere, dernek  yakında Gürcistan ulusal arşivi'nde tarihi arşivleri incelemeye başlamayı planlıyor.
 
 
Derneğin başkanı ve kurucusu Asker Haşirov, Caucasus Times'a Gürcü arşivlerinin hala Çerkeslerin kültürü ve coğrafyası hakkında daha önce yayınlanmamış birçok tarihi belgeyi sakladığını söyledi.
 
 
Gürcü arşivlerinin, özellikle "Kafkas Savaşı" tarihi ile ilgili halkı aydınlatmaya yardımcı olacağını söyledi. "Çerkeslerin sürgün edilmesiyle ilgili 1861-1865 dönemi belgeleri objektif olarak incelemek istiyoruz. Bu çok dokunaklı bir nokta. "Kafkas Savaşı" çok uzun bir süre devam etti. Savaş farklı kesimlerde farklı şekillerde yürüdü.Ancak savaşın en acımasızı bu yıllarda gerçekleşti. İşte o zaman Alexander II Çerkesleri Osmanlı İmparatorluğu'na sürgün etme kararını verdi " dedi.
 
 
Haşirov, "bu savaşın bilgisini gerçeklere, bilimsel bilgiye ve çeşitli imalara dayanmaksızın genişletmek istiyoruz" dedi.
 
 
Derneğin açılışında, Ünlü dilbilimci, devlet adamı ve halk figürü olan Profesör Batarbi Bırsırov da bir konuşma yaptı. Konuşmasında özellikle Adıge dilinin Çerkes tarihi ve kültürünün temeli olarak önemini vurguladı.
 
 
Bilgi: "Kafkasya Savaşı" kavramı, devrim öncesi tarihçi Rostislav Andreevich Fadeev tarafından 1860'da yayınlanan» Kafkasya Savaşı'nın altmış yılı " kitabında tanıtıldı.
 
 
Bilgi: "Kafkas Savaşı" kavramı, devrim öncesi tarihçi Rostislav Andreevich Fadeev tarafından 1860'ta yayınlanan "Kafkas Savaşı'nın Altmış Yılı" kitabında tanıtıldı.
 
 
Kaynak: https://caucasustimes.com/ru/cherkesskoe-istoriko-geograficheskogo-obshhestvo-izuchit-gruzinskie-arhivy/?fbclid=IwAR08T2rigFo3hjyFCSUhlpu__IbqIol_0vXrNzfkKO901H2fGyw0NxDBmgw
 
 
Çeviri: Beşto Yılmaz Beşto
 
Cherkessia.net, 8 Eylül 2021

Bu haber toplam 1600 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net