Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak'taki Çerkesler İlk Kez Kendi Milletvekillerine Oy Verecek!
23 Eylül 2021 Perşembe Saat 22:41
Irak'taki Çerkeslerin önde gelen lideri Ahmed Çetavo (Çetao Ahmed) Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyindeki Kerkük kentinde parlamento seçimleri için yarışacak.

 

Irak'taki Çerkeslerin önde gelen lideri Ahmed Çetavo (Çetao Ahmed), Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyindeki Kerkük kentinde parlamento seçimleri için yarışacak. 

Adaylığı, Irak'taki Çerkes azınlık için bir ilk. 

 

News & Post ile özel bir röportajda Çetavo, Çerkeslerin seçimindeki gecikmenin nedenlerini açıkladı. 

 

Irak'ın son yıllarda kötüleşen güvenlik koşullarından kaynaklandığını söyledi.

 

Bu durum, birçok Çerkes'i yaşadıkları bölgeleri terk etmeye ve Kerkük ve Süleymaniye'de yoğunlaşmaya sevk etti. 

 

Çerkeslerin Irak'ın bir bileşeni olarak tanınmaması ve Kafkas kökenli Iraklıların mevcut ve yükselen siyasi partilerde siyasi temsilinin olmaması nedeniyle aday olmaya karar verdiğini de sözlerine ekledi.

 

Çetavo, ayrıca Irak'ın Kafkas bileşeninin - Çerkesler, Çeçenler ve Dağıstanlılar - tek bir resmi isim seçimi konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi. Natpress notu: (görünüşe göre, şimdi Irak'taki Kafkas diasporasına "Çerkes" deniyor). 

 

 

Irak'taki Çerkeslerin sayısı hakkında kesin bir istatistik yok, ancak aktivistlerin tahminlerine göre Irak'ta on ila yirmi bin Çerkes var.

 

Natpress'in notu: Irak'ta seçimlerin 10 Ekim 2021'de yapılacağını unutmayın. Ahmed Çetav'ın (Çetavo Ahmed) Adıgey'e birden fazla kez geldiğini de hatırlatalım. 2006'da Irak'ta düşmanlıklar başladığında, aynı şeyi yapmak isteyen aşiret kardeşleriyle birlikte Rusya Federasyonu'na dönme girişiminde bulundu, ancak (aslında şimdi olduğu gibi) imkansız olduğu ortaya çıktı.

 

Kaynak: http://www.natpressru.info/index.php?newsid=12580&fbclid=IwAR3_3vQluzt6rNvtNr-T-46tsXqBuUkPAoD_5gQgLvbt6kDRFxm947On73Q

 

Çeviri: Lıperıt Perenıko

Cherkessia.net, 23 Eylül 2021


Bu haber toplam 1503 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net