Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hazret Şovmen'e Ludwig Nobel Ödülü Verildi!
16 Ekim 2021 Cumartesi Saat 23:00
Adıgey'in eski cumhurbaşkanına insanlığa hizmetlerinden dolayı Ludwig Nobel ödülü verildi.

 

Adıgey'in eski cumhurbaşkanına insanlığa hizmetlerinden dolayı Ludwig Nobel ödülü verildi.Yüksek Rus Ludwig Nobel ödülünü Adıgey Cumhuriyeti'nin eski başkanı ve hayırsever iş insanı Hazret Şovmen aldı.

 

Adıgey Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı Kuş Swetlena, “Hazret Mecidoviç'e en yüksek değerlendirmenin neticesinde ödül verilmesinden gurur duyuyoruz” dedi .

Hazret Şovmen, 8 Şubat 2002'den 13 Ocak 2007'ye kadar Adıgey'e başkanlık etti. Başarılı iş adamı Şovmen, bölgenin çok ötesinde cömert bir hayırsever olarak biliniyor. 

 

Hazret Şovmen, Adigey ve Kuban'da hastanelere, gazi ve engelli derneklerine, yetimhanelere, üniversitelere önemli yardımlar sağladı. Spor yarışmalarına, konserlere, gençlik yarışmalarına yatırım yaptı. 

 

Örneğin, Afipsip'te adının verildiği eşsiz operasyonların, teşhis ve tedavinin yapıldığı XXI yüzyılın kliniği "“Modern Tıp Merkezi” ni yaptırmıştır.

Hazret Şövmen, yaşamı boyunca hem Adıgey Cumhuriyet'ine hem de Krasnodar Bölgesi'ne önemli miktarda mali yardımda bulundu. 

 

Ludwig Nobel'in adını taşıyan ödül, 1888'de St. Petersburg'da kurulmuş ve 2006'da tekrar aktif olmuştur. 

 

Ödül sahipleri şunlardı: kozmonotlar Valentina Tereshkova ve Alexei Leonov, koreograflar Yuri Grigorovich ve Vladimir Vasiliev, kutup kaşifleri Artur Chilingarov ve Viktor Boyarsky, Ulusal Tabip Odası Başkanı Leonid Roshal, birden fazla Olimpiyat şampiyonu Larisa Latynina ve Vladislav Tretyak, film yönetmeni Stanislav ve diğerleri.

 

Kaynak: https://kubnews.ru/obshchestvo

 

Çeviri: Lıperıt Perenıko

Cherkessia.net, 16 Ekim 2021


Bu haber toplam 1473 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net