Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ukraynalı Parlamenterler, Rusya'nın 1864'te Çerkesleri Sınır Dışı Etmesini Soykırım Olarak İlan Etmek İstiyor!
21 Temmuz 2022 Perşembe Saat 23:56
Ukrayna'nın Yüksek Rada'sında hem iktidar partisinden hem de muhalefetten bazıları da dahil olmak üzere on Ukraynalı milletvekili, Rusya'nın 1864'te Çerkesleri sınır dışı etmesini soykırım eylemi olarak ilan eden kararın onaylaması yönünde Ukrayna parlamentosuna baskı yapmak için Özgür Kafkasya İçin adında yeni bir grup oluşturdular.

 

Ukrayna'nın Yüksek Rada'sında, hem iktidar partisinden hem de muhalefetten bazıları da dahil olmak üzere on Ukraynalı milletvekili, Rusya'nın 1864'te Çerkesleri sınır dışı etmesini soykırım eylemi olarak ilan eden kararın onaylaması yönünde Ukrayna parlamentosuna baskı yapmak için Özgür Kafkasya İçin adında yeni bir grup oluşturdular. 

Aynı zamanda Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi olan liderleri Oleksiy Goncharenko da AKPM'ye aynısını yapması konusunda çağrıda bulundu. İstanbul'daki Üçüncü Uluslararası Çerkes Kongresi'ne bir video kaydı aracılığıyla konuşmaya çalıştı ancak Moskova'yı incitmekten korkanlar tarafından engellendi.

 

İstanbul kongresi, bir düzineden fazla ülkeden 70 kadar Çerkes aktivistin ilgisini çekti, ancak toplantı, soykırımın uluslararası düzeyde tanınmasının en önemli görev olduğuna inananlar ile Çerkeslerin anavatana dönüşünün sağlanması olduğunu savunanlar arasında ikiye bölündü.

 

İlki Ukrayna tasarısına istekliyken, İkincisi ise, Ukrayna'nın bu bağlamdaki bir eyleminin Moskova'yı rahatsız edeceğini ve Çerkeslerin sayı olarak Kuzey Kafkasya'ya dönüşü konusunda ilerleme kaydetmelerini imkansız kılacağını öne sürerek Moskova'nın açıkça desteklediği ve planladığı bir tavırla buna şiddetle karşı çıktı.

 

Bu bölünme nedeniyle, kendisini büyük ölçüde boş beyanlarla sınırlayan İstanbul kongresi başarılı olmadı ve bu yaklaşım o zamandan beri diğer Çerkesler tarafından sert bir şekilde eleştirildi. 

 

Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2022/07/ukrainian-parliamentarians-want-to.html?fbclid=IwAR2HUaw4cSIJvry28f5E_MzUiRqvgrOTL9n9wV9LX8zharVZ3K3eNi8qvcs

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 21 Temmuz 2022


Bu haber toplam 2277 defa okundu.


Ahmet Esen

Soykırım ve sürgün gerçeğini dile getirilmesi gerekirdi Neden engellediler ki ?Moskova'dan bize hayır mı çıkacak

22 Temmuz 2022 Cuma Saat 11:38
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net