Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Oleksiy Gonçarenko, Cherkessia.Net Yayın Kurulu Üyeleri ile İstanbul’da Buluştu!
27 Kasım 2022 Pazar Saat 12:25
Gonçarenko, Ukrayna Parlamentosu bünyesinde, “Özgür Kafkasya” adında, kendisinin başkanlığını yaptığı bir komitenin oluşturulduğunu, Ukrayna Parlamentosu’nun yakın zamanda Çerkes Soykırımı’nı tanımayı hedeflediğini, Ukrayna’nın Çerkeslere uluslararası alanda Rusya’ya karşı her türlü politik yardımı yapacağını, Ukrayna’nın özgürlüğünün Çerkesya’nın da özgürlüğü anlamına geldiğini, kendisinin ve diğer meslektaşlarının uluslararası her platformda Çerkes Sorunu’nu dile getireceğini, Avrupa ülkelerinde ve diğer ülkelerde Çerkes Soykırımı’nın tanınması konusunda her türlü girişimde bulunacaklarını sözlerine ilave etti.

 

Ukrayna Parlamentosu milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi üyesi Oleksiy Gonçarenko ile cherkessia.net yayın kurulu üyeleri, 26 Kasım 2022 tarihinde, İstanbul’da bir araya geldi. 

 

Düzenlenen toplantıda Oleksiy Gonçarenko, Ukrayna’daki durum ve devam etmekte olan savaş hakkında genel değerlendirmelerde bulundu. Gonçarenko, hala kolonyal dürtülerle hareket eden geçmişte kalmış bir imparatorluk modeli olan Rusya tarafından baskı altına alınmış bir halk olan Çerkesleri tanımaktan ve onlarla bir araya gelmekten dolayı mutlu olduğunu, Ukrayna’da devam etmekte olan savaşın, Ukrayna’nın zaferi ile sonuçlanacağını ve işgalci Rusya’nın Ukrayna topraklarından sökülüp atılacağını ifade ederek, Rusya’nın Ukrayna topraklarından atılmasının yeterli olmadığını, Rus İmparatorluğu’nun, bütün dünya için tamamen etkisiz hale getirilmesinin gerekli olduğunu açıkladı. 

 

Ukrayna Savaşı’nda Rusya’nın alacağı mağlubiyetin, aynı zamanda Rusya’nın çöküşüne de neden olacağını, bu durumun ise aynen Sovyetler Birliği’nin çökmesinden sonra bağımsız olan halklar örneğinde olduğu gibi, Rusya bünyesindeki halkların da bağımsızlığı için bir fırsat doğuracağını izah eden Gonçarenko, ayrıca 1917 Rus Devrimi’nden sonra bağımsız olan Finlandiya, gerek birinci ve gerek ikinci dünya savaşı yıllarında bağımsız olmayı deneyen Ukrayna örneklerinden de bahsetti.

Gonçarenko, Ukrayna Parlamentosu bünyesinde, “Özgür Kafkasya” adında, kendisinin başkanlığını yaptığı bir komitenin oluşturulduğunu, Ukrayna Parlamentosu’nun yakın zamanda Çerkes Soykırımı’nı tanımayı hedeflediğini (http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=7823), Ukrayna’nın Çerkeslere uluslararası alanda Rusya’ya karşı her türlü politik yardımı yapacağını, Ukrayna’nın özgürlüğünün Çerkesya’nın da özgürlüğü anlamına geldiğini, kendisinin ve diğer meslektaşlarının uluslararası her platformda Çerkes Sorunu’nu dile getireceğini, Avrupa ülkelerinde ve diğer ülkelerde Çerkes Soykırımı’nın tanınması konusunda her türlü girişimde bulunacaklarını sözlerine ilave etti. 

 

Bilindiği üzere, Cherkessia.Net Yayın Kurulu ve Çerkesya Yurtseverlerinin organizasyonuyla bütün dünyadan Çerkes aktivistlerin imzaları toplanarak Ukrayna Parlamentosu’na Çerkes Soykırımı’nın tanınması için bir başvuru yapılmıştı (http://www.cherkessia.net/bakisacimiz.php?id=3371)

 

Cherkessia.net yayın kurulu da, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, devam eden savaş, Çerkes Sorunu, Çerkes Soykırımı’nın tanınması gibi konularda kendi fikirlerini açıkladı. Gonçarenko, cherkessia.net’in, en baştan itibaren, Ukrayna’ya desteğinden dolayı son derece memnun olduğunu dile getirdi. 

 

Hatırlanacağı üzere İstanbul’da, 24-27 Haziran 2022 tarihinde, Kanada merkezli görüntüsüne bürünmüş olan Circassian Repatriation Organization-CRO(Çerkes Geri Dönüş Organizasyonu) isimli teşkilat tarafından ''Uluslararası Çerkes Konferansı'' ismiyle düzenlenen toplantıda Gonçarenko’nun, toplantıya katılarak Çerkes Dünyası’na mesaj iletme isteği, söz konusu CRO’nun Suriye vatandaşı başkanı ve konferansı düzenleme konusunda onun partnerleri olan kişiler tarafından engellenmişti. (http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=7824). 

 

Bu engelleme kararına ise, konferansa katılan birçok Çerkes itiraz etmişti. Konu ile ilgili olarak sitemiz yazarlarından Kube Nurhan Fidan bir makale yazarak Çerkeslerin menfaatine olan Gonçarenko’nun konuşma isteğinin reddedilmesinin detaylarını eleştirel bir çerçevede kaleme almıştı (http://www.cherkessia.net/author_article_detail.php?article_id=4783) ve söz konusu makale gerçekleri görmek istemeyen bazı çevreleri rahatsızlığa sevk etmişti.

 

Cherkessia.net, 27 Kasım 2022


Bu haber toplam 2002 defa okundu.


hapi cevdet yıldız

Sayın Semih Akgün,
Yurtseverlik ülke toprağını sevmek ve ona bağlanmaktır. Bu bir duygu ve bağdır. Kendiliğinden değil, yaşam içinde süren çok yönlü uğraşların bir sonucu, bir ürünü olarak ortaya çıkar. Bir kültürel değerdir.

İnsanlar ilkin küçük topluluklar halinde göçebe ve toplayıcı bir yaşam sürdürüyorlardı. Daha sonra insanı diğer canlılardan ayıran, toplum ve doğayla ilişkili olan değerler yaratmaya başladılar. Adıge-Çerkesler de binlerce yıllık bir sürece dayanan ve diğer ulusların kültürlerinden farklı ve kendine özgü (özel) olan kültürel değerlerini oluşturdular.

Bu kültürün, Adıge kültürünün ana özelliği, günümüz gelişmiş uluslararası kültürel değerlerle Çerkes değerlerinin çelişmiyor olmasıdır. Bu da toplumsal anlamda gelişmişliğin bir göstergesidir. Dolayısıyla Adıge toplumu ve bireyleri diğerlerinden farklıdır. Çerkesler binlerce yıl sonra, bugün oluşturulan ve oluşturulmakta olan değerlerin ilk örneklerini kendi kültürleriyle yaratmış oldular.

Çerkesler, deyim yerindeyse uluslararası değerler (dostça ilişkiler, eşitlik anlayışı, karşılıklı saygı, vb) konularında diğer uluslardan farklıdırlar. Bu farklılığı feodal ya da dini kurallarla da sınırlayamayız. Örnek Adıge ailesi kadına saygı, eşitlik, kadının ailesine saygı, erken yaşta evlenmeme, boşanmama, eşitlik ve saygı anlayışı çerçevesinde hareket etme, ulus anlamında toprağı ve ulusu için canını verme gibi değerlere bağlılık temeline dayanıyordu.

Feodal ve dinci (teokratik) kesimleri ayırdığımızda, Rus istilacılar Adıgeler içinden işbirlikçi bir sınıf ve zümre bulamamış, yaratamamışlardı. Bu nedenle 1863 yılı sonbaharına değin süren ulusal direnişin kaynağı bu temel değerler olmuştur.

Semih Akgün çok önemli bir noktaya değindiğiniz ve aydınlatıcı yazınız için teşekkür eder, devamını dilerim.

19 Aralık 2022 Pazartesi Saat 14:38
Semih Akgün

Yurtseverlik bir ulusun ruhudur.

Ulusu canlı, dinamik, ayakta tutan, paslanmaz kılan odur.

Yurtseverlik bir ulusun vicdanından sökülüp atıldığında, ulusun mensupları kendi halkına sevgisini, saygısını ve sadakatini kaybettiğinde, ulus parçalanır ve yok oluş süreçlerine girer.

Yurtseverlik; 1930'ların Avrupa'sında gördüğümüz gibi ulusa tapınç olayı, baskı ve şiddetseverlik değildir.

Yurtseverlik; aşağılık, üstünlük kompleksleri ile hareket etmek, başka ulusları küçümsemek ve hükmü altına almaya çalışmak anlamına gelmez.

Yurtseverlik; insanın, ülkesine, toprağına, halkına, özgürlüğüne, geçmişine, kahramanlarına, edebiyatına, diline, kültürüne, gelenek ve göreneklerine duyduğu saf sevgi demektir.

Fransız tarihçi ve düşünür Ernest Renan ulusu şöyle tanımlar:

"Ulus yaşayan bir ruhtur. Bu ruh iki şeyden oluşur. Geçmiş ve gelecek.

Geçmiş, yaşanmış olandır, fakat gelecek, bizden sonra gelenler ve ulusal olanı uluslararası evreye taşımak demektir.

Teşekkürler değerli Murat Yildirim!

28 Kasım 2022 Pazartesi Saat 10:10
Turgut

Ruslarla başı belaya bulaşanın hemen Çerkesler aklına geliyor ne hikmetse. Kafkasya'ya adım atmamiş kişiler Gurcistana anıt açilişina katilmişlardi.

28 Kasım 2022 Pazartesi Saat 01:05
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net