Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ulusal Tarihin Derlenmesi Çalışmaları
28 Şubat 2023 Salı Saat 20:39
Kafkas Arkeoloji Heyeti’nin 2022 yılı çalışma raporu, Doğu Halkları Devlet Sanat Müzesi Maykop şubesinde düzenlenen bir konferansta ele alındı.

Kafkas Arkeoloji Heyeti’nin 2022 yılı çalışma raporu, Doğu Halkları Devlet Sanat Müzesi Maykop şubesinde düzenlenen bir konferansta ele alındı. 

Konferansa Adıge Devlet Üniversitesi Tarih Fakültesi öğretmen ve öğrencileri, arkeologlar ve müze çalışanları katıldılar.

 

Konferansa katılanları müze müdürü Ŝevapṡeko   Aminet karşıladı. Bölge tarihinde yer almış olan kültürel mirasın açığa çıkarılması ve yaşama iade edilmesi  konusunda Kafkas Arkeoloji Heyetinin çalışmalarının çok değerli olduğunu belirtti.   

 

Konferans programı çerçevesinde beş sunum (doklad) yapıldı, kazı sonucu elde edilen ve tarihi önemi olan eserlere ilişkin kısa bilgiler sunuldu.

 

Kafkas Arkeolojik Heyetinin çalışmalarına nasıl başladığı konusunda online yoluyla bilgilendirme, müze çalışanı ve tarihçi Kirill Dneprovskiy tarafından yapıldı. Buna göre ilk çalışma Aleksandr Leskov başkanlığında 1980 yılında başlatıldı. Elde edilen bulguların neye benzediğini de anlattı.

 

Vılape höyüğünden çıkarılan at başlı “Pegas” (Pegasus –kanatlı at) ritonu en önemli buluntulardan biridir ve şimdi müzemizdedir.

Tarihçi Dr. Vladimir Erlih Adıgey’in değişik yerlerinden çıkarılan bulgulardan söz etti. Kazı çalışmalarının sürdüğü “Dukmasov – 2” denen yer Adıgey’in Şevgen ve Krasnogvardeysk rayonlarının bitiştiği bir yerde ve 53 hektar (530 dönüm) genişliğinde bir yer. Rusya bilim fonu bağışı ile çalışmalara başlandı. Elde edilen bulgular arasında eskiden kullanılan küçük kılıçlar da bulunuyor. Bu alandaki çalışmalar sürüyor. Şu sıralar sadece 300 metre karelik bir alan kazılmış durumda.

 

Kafkas Arkeoloji Heyeti’nin 2022 yılı çalışmaları, yeni tarihi ve kültürel  buluntular konusunda müze çalışanı Kirill Yeremenko bilgilendirmede bulundu.

 

- Jeşşuko -89” (ЖэшIукъу-89) ve “Jeşşuko -1” höyükleri XIV. yüzyıldan kalma. Buluntular arasında bebek-çocuk kemikleri de bulundu, en ilginç buluntu da - Jeşşuko -89’dan küçük bir bilezik (щыгъыжъые) bulunmuş olmasıdır. Bilezik, sanıldığına göre, bebeği koruması için giysisine dikiliyor, öldüğünde de bebekle birlikte gömülüyordu. Ayrıca erkek takıları da bulundu. Ok ve okluklar (Iубырылъхэр), bıçak, kama ve kılıçlar, üzerine demir dikili deri eşyalar bulundu. Buluntular arasında çok sayıda çakmaktaşı da çıkarıldı, bu da çakmaktaşının Ortaçağ sonlarına değin kullanıldığını kanıtlıyor, - dedi Kirill Yeremenko.

 

İkinci arkeolojik anıtlar olarak – “Azişskiy – 119, 120, 121, 122” höyükleri üzerinde de çalışmalar yapılmakta olduğu belirtildi. Bu höyükler Orta Bronz Çağına aitler.

 

Kafkas Arkeoloji Kazı heyetiyle “Kültürel Miras” adlı sivil toplum örgütü 2022 yılında Adıgey’in Maykop, Krasnogvardeysk ve Şevgen rayonlarında incelemelerde bulundular. İncelemeler sonucu  “Kamennomostskoye – 1” adlı bir yerleşim yerini de belirlediler.

 

DELEKO Anet. Adıge mak,

 

Kaynak: https://adygvoice.ru/2023/02/21/%d0%bb%d1%8a%d1%8d%d0%bf%d0%ba%d1%8a-%d1%82%d0%b0%d1%80%d0%b8%d1%85%d1%8a%d1%8b%d0%bc-%d0%b8%d1%83%d0%b3%d1%8a%d0%be%d0%b8%d0%b6%d1%8c%d1%8b%d0%bd/?fbclid=IwAR3z2e9x-44T9lRR3Ax3yUID5ueCPkdhTiLDcb8gFR_lQNiFK7FiYvIltp4

 

Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız

Cherkessia.net, 28 Şubat 2023


Bu haber toplam 1420 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net