Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. Harun Raşit Uysal
Deprem ve Tarım Toprakları Üzerine..
10 Şubat 2023 Cuma Saat 22:22

Türkiye ardı ardına gelen iki büyük deprem ile sarsıldı. Doğu ve Güneydoğu’da on büyük kent merkezi, ilçeler ve köyler büyük yıkıma uğradılar. Önce 7,7 ardından 7,6 büyüklüğündeki depremler binlerce insanın yaşamına mal oldu. On binlerce de yaralı var. Binlerce ev yıkıldı, on binlercesi de kullanılamaz durumda.


Depremde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarını yitirenlere sabırlar diliyorum. Türkiye dayanışma kültürü ile kısa sürede bu işin üstesinden gelecektir.


Türkiye’nin deprem kuşağında olduğu yıllardır biliniyor. Buna karşın üniversitelerde görev yapan çok değerli jeoloji, jeofizik, inşaat, deprem uzmanı öğretim üyeleri ile coğrafya hocaları bulunuyor. Bunlardan talimatsız çalışanların Türkiye’nin deprem riskine ilişkin daha önceki açıklamaları şimdi olduğu gibi sadece birkaç kanalda kendine yer buluyordu ve buluyor.


İMAR AFLARI…


Bir de yıllardır çıkarılan imar afları bulunuyor ve bu aflar sağlam ya da çürük birçok ruhsatsız binanın yasal hale getirilmesi sonucunu doğuruyor. Bunlar arasında deprem faylarının üzerinde, jöle gibi toprağa sahip zeminlerde ve dere yataklarındaki evler ve apartmanlar da bulunuyor. Depremlerde ilk yıkılanlar ya da oturulamayacak derecede zarar görenler de bunlar oluyor.


GÖZDE RANT ALANLARI; ZEYTİNLİKLER…


Bir de tarım toprakları inşaat rantçılarının göz diktikleri alanlar olarak çok gözdeler. Özellikle zeytinlik alanlar ranta açılmak isteniyor ve bu konu sık sık kamuoyunun gündemine geliyor.


Zeytin alanlarını korumaya yönelik olarak Atatürk zamanında çıkarılan ve kamuoyunda kısaca “zeytin yasası” olarak bilinen yasa sık sık meclise getirilen torba yasa teklifleriyle delinmek isteniyor. Ve her seferinde de Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) tarafından bazen itirazlar bazen de mahkeme kararları ile bu alanların ranta açılması engelleniyor.


Sadece bu alanlar mı?


…değil tabii ki. Türkiye’nin dört bir yanında, tarım toprakları üzerine vahşice kurulmak istenen sanayi sitelerine, ev inşaatlarına, maden ve taşocaklarına, jeotermal santrallere karşı köylülerin-çevrecilerin mücadeleleri bulunuyor. Medya yürütmeyi durdurma kararları üzerine sevinen köylülerin haberleri ile dolu.


Tarım toprakları ile depremlerin verdikleri zararlar arasında doğrusal bir ilişki bulunuyor. Tarım yapılan topraklar, özellikle ovalar, yumuşak zemine sahip oldukları için inşaata uygun değiller.


NEDEN TARLALAR?


Neden tercih ediliyorlar? Bunlar hem yerleşim yerlerine yakınlar, hem de büyük alanlara sahipler. Bir de düz oldukları için hafriyat, yollara yakın oldukları için de taşıma masrafları az.


Ancak deprem sonrasında ve normal yaşamda insanların gıdaya, suya gereksinimleri bulunuyor. Bu gereksinimler de bu alanlardan karşılanıyor. Gelecekte bu tür doğal yollardan ve iklim krizinden kaynaklanan felaketlerin daha da artacağı düşünüldüğünde, hükümetler bir tercihte bulunmak zorundalar.


Ya tarım topraklarını koruyarak insanları daha küçük ama daha sağlam evlerde yaşatacaklar ya da bunları ranta kurban ederek daha büyük, daha gösterişli evlerden ölülerin çıkmasına vesile olacaklar.


Karar şimdi acil olarak…


Kaynak: https://www.gazeteyenigun.com.tr/deprem-ve-tarim-topraklari-uzerine?fbclid=IwAR3PUjmJtbQjY5Tdg8Oc10Fsm0bWCcMXncoO9Yduyva1WbXIKLHyNBcNZlU


Bu yazı toplam 2820 defa okundu.

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net