Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hapae Erhan
HDP’nin Türkiye Halkına Son İyiliği
22 Mart 2023 Çarşamba Saat 21:42


Bunu keşke 2015 te yapsaydı, durum belki bambaşka olur Sayın Erdoğan’da pasif bir cumhurbaşkanı ve reformist bir siyasetçi olarak anılırdı geri kalan yaşamında.


Artık öyle anılmayacağı açık.


HDPde Kandil’e direnemedi o yıllar.


Neyse.


HDP Kılıçdaroğlundan sadece üç şey istedi geçen gün. Hukuk, özgürlükler ve demokrasi. Seçilmişlerin içeri tıkılıp-yerlerine Kayyumların atanması ya da Gülten Kışanak ve Selahattin Demirtaş’ın haksız esir alınmalarını çok rahat önleyecek üç istek.


O iki isim sadece sembol. İçerde yüzlercesi yıllardır çilede


Kürt halkının boynuna takılan boğma kelepçesinin önce biraz gevşetilip (Erdoğan’ın baldıran zehrini içtiği yıllar) sonra 12 Eylül şartlarına dönüldüğü son beş yıla rağmen böyle davranıyorlar.


‘Siz beceremiyormuşsunuz anlıyoruz. Yardım edelim, bizde bu halkın önemli bir parçasıyız. Bu güne kadar pek anlamadınızsa da’.


Dedi HDP.


Sayın Erdoğan’ın Kürt meselesindeki en büyük iyiliği; böyle bir problemin (Kürt Meselesi) var olduğunu ve çözülmesi gerektiğini Türkiye halkına kabul ettirmiş olmasıydı o yıllar. Vaz geçen de kendisi oldu ilk.


Bir yanında Şivan Perver diğer yanında Mesut Barzani ile 2007 Diyarbakır konuşmasını gözyaşları içinde seyrettiğimi hatırlıyorum.


Ne oluyordu? Türkiye değişiyor muydu yoksa? Falan.


O yıllar Laikçiler bir felaketti, Deniz Baykal; Habura, ayaklarına savcı-hâkim götürüyorsunuz salyaları saçıyordu mecliste.


Kılıçdaroğlu’da aynı söylemlerle başladı işe ve yıllar sürdü bu ama zamanla değişti ya da eskiden takiye yapıyordu.


Doğrultamadım ama ‘ Kılıçdaroğlu şöyle bir şey söylemiş; Şimdiki AKP bizim terk ettiğimiz CHP dir demiş. (Yıldıray Oğur-Elif Çakır programı).


Öyle söylemişse hem çok iyi hem de çok cesur bir şey söylemiş. CHP’yi dönüştürmek kolay mı?


Ergenekon’u Fetö tasfiye etti, Fetö’yü Sayın Erdoğan ve bu tek adam düzeni tasfiye edilirse eğer Türkiye çok büyük üç engeli aşmış olacak.


Demokrasiye ulaşmak kolay değilmiş o kadar.


Kılıçdaroğlu haketmiştir.


***


DEPREM İskenderun


İskenderun ve çevresinde 4 proje yaptım Mimar olarak.33 yaşındaydım. Biri, 500 bahçeli evden oluşan ve bir kooperatif tarafından inşa edilen büyük bir proje, ikincisi İskenderun kordonda 6 katlı bir apartman ve Arsuz’da 50 konutluk bir yazlık. 4.cüsü küçük bir belediye binasıydı ve uygulanmadı.


Durum korkunçtu, yerle bir olan Hatay.


3 gün hiç aklıma gelmedi. Televizyonun önünde gözyaşları içinde oturdum. Sonra bir sorumluluğum var dedim kendi kendime, ne zaman tutuklanacağım? Yine de çok endişelenmedim, kabahatim varsa cezasını çekmeliydim elbet. Öyle düşündüm.


Tutuklanmadım şimdilik.


Binalar yıkılmamış.


Ama Hatay Reyhanlı’dan 16 kardeşimizin göçük altında hayatını kaybettiğini öğrendim.


CARI.


Bu yazı toplam 3253 defa okundu.

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net