Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
LİTVANYA'YA ÇERKES SOYKIRIMINI TANIMA BAŞVURUSU
12 Mart 2015 Perşembe Saat 01:10
     
 
 
11.03.2015
 
Jos Ekscelencija, Lietuvos Respublikos Prezidente Dalia GRYBAUSKAITĖ
Jos Ekscelencija, Seimo Pirmininkė Loreta GRAUŽINIENĖ
Jo Ekscelencija, Ministro Pirmininko Algirdo BUTKEVIČIAUS
 
Dėl:  Prašymas pripažinti čerkesų genocidą, kurį vykdė carinės Rusijos imperija
 
XVIII - XIX a. buvo vykdomas čerkesų tautos genocidas, kai Rusijos imperija išnaikino didesniąją dalį čerkesų tautos, kad užimtų jų šalį - čerkesų tėvynę. Išlikusieji buvo priversti palikti savo tėvynę arba buvo ištremti, kaip ir planavo Rusijos imperija, ir šimtai tūkstančių žmonių mirė tremties metu. Remiantis Rusijos generolų ir valdžios šūkiu, Rusijos imperija reikėjo „čerkesams priklausančių žemių, ne pačių čerkesų“.
 
Tremtis tęsėsi ir po 1864 m. pasitelkiant įvairius pretekstus ir dingstis, darant viską, kad saujelė paliktųjų čerkesų taip pat paliktų savo tėvynę. Be įvykių liudininkų spausdintų dokumentų archyvuose randama kitų patvirtinančių dokumentų.
 
Šiandien tik vienas dešimtadalis čerkesų tausos, apie 700.000 žmonių, gyvena žemės lopinėlyje, kuris gali būti apibūdinta kaip istorinė Čerkesijos išblaškyta ir išskaidyta žemė. Tarybinė valdžia ir jos pasekėjai - Rusijos Federacijos administracija - pasmerkė čerkesų tautą, kaip vieningą tautą, gyventi atskirai įvairių skirtingų pavadinimų politinių sistemų anklavuose, tarsi jie būtų skirtingų tautybių atstovai, gyvenantys izoliuotai vienas nuo kito.
 
Šiuo metu dėl čerkesų tautos genocido ir tremties, 90% čerkesų buvo priversti palikti savo tėvynę ir dabar gyvena išsiblaškę daugiau nei penkiasdešimtyje pasaulio šalių. "Vietinių gyventojų teisė palaikyti ryšius su savo šalimi“, kaip pagrindinė ištremtųjų čerkesų žmogiškoji teisė ribojama, tarsi ji visiškai neegzistuotų. Rusijos Federacija atsisako leisti ištremtiems čerkesams grįžti į savo tėvynę, netgi siekiant skubių humanitarinių tikslų. Rusijos Federacija netgi nesvarsto čerkesų Sirijoje prašymo sugrįžti į savo tėvynę, kurie pakliuvo į pilietinio karo gniaužtus tarp dviejų priešiškų stovyklų ir patiria visus šio konflikto sunkumus.
 
Be to, buvo puldinėjami, sulaikyti aktyvistai, kurie visiškai demokratinėmis, teisinėmis ir taikiomis priemonėmis ragino spręsti „čerkesų klausimą“, bei atvirais ir slaptais grasinimais jiems buvo daromas poveikis. Tokia situacija įvairiomis formomis tęsiasi ir šiandien. 
 
Rusijos Federacijos institucijos - Kabardino-Balkarijos Respublikos Parlamentas 1992 m. vasario 7 d. sprendimu (Nr. 977-XII-B) ir Adigėjos Respublikos Parlamentas 1996 m. balandžio 29 d. sprendimu Nr. 64-1 pripažino ir pasmerkė genocidą prieš čerkesų tautą, kuris buvo vykdomas per 101-erius metus trukusį Rusijos-Čerkesijos karą. Jie prašo Rusijos Federacijos pripažinti Čerkesų tautos genocidą.
 
Čerkesų tautos prašymu, 2011 m. gegužės 20 d. sprendimu Gruzijos Parlamentas tapo pirmąja Jungtinių Tautų narės šalimi pripažinusi Čerkesų tautos genocidą.
 
Remiantis Gruzijos Parlamento sprendimu per 1763-1864 m. karą Rusijos imperija valstybinės politikos priemonėmis čerkesų tautos tėvynėje taip pat vykdė etninį valymą, pakeisdama čerkesų tautą kitomis etninėmis grupėmis (Rusijos gyventojais). Pasak nepriklausomų stebėtojų, griebdamasi karinių veiksmų, siekiant nubausti civilius gyventojus, ji visiškai sunaikino didžiąją čerkesų tautos dalį. Buvo sukurtos dirbtinės bado sąlygos ir tarp civilių gyventojų išplito infekcinės ligos.
 
Remiantis 1907 m. spalio 18 d. Hagos sutarties Nr. 4 ir 1948 m. Genocido nusikaltimų prevencijos ir bausmių skyrimo sutarties nuostatomis, Gruzijos parlamentas pripažino, kad prieš čerkesų tautą nukreipti veiksmai buvo genocidas.
 
2014 m. birželio 21 d. viso pasaulio Čerkesų tautos civilinių teisių gynėjai ir aktyvistai kreipėsi į Ukrainos Vyriausybę, kad ji pripažintų čerkesų tautos genocidą. Ukrainos Vyriausybė atsakė į šį prašymą, o Jo Ekscelencija, Petro Porošenko, Ukrainos Prezidentas, nurodė Ukrainos Užsienio reikalų ministerijai išnagrinėti šį klausimą. 2014 m. liepos 7 d. atsakyme ministerijos atstovas paminėjo p. Porošenko nurodymą ir nurodė, kad parlamento narys, Oleg Liaško, Ukrainos Aukščiausiajai Radai pateikė įstatyminį pasiūlymą Nr. 4203, kad „būtų išnagrinėtas ir pripažintas čerkesų tauto genocido klausimas“. Pasiūlymo tikslas - „inicijuoti politinį ir teisinį procesą dėl čerkesų (adygėjų) tautos genocido pripažinimo, kuris buvo vykdomas remiantis Rusijos imperijos kolonizavimo politika 1763 - 1864 m. laikotarpiu ir paremti šį procesą moksliniais ir istoriniais duomenimis“. 2015 m. vasario 13 d. minėtąjį teisinį pasiūlymą Nr. 2140 atnaujino parlamentaras, Dmitro Volodimirovič, naujojo šaukimo Ukrainos Aukščiausiosios Rados sesijoje. Šiuo metu jis nagrinėjamas Žmogaus teisių, nacionalinių mažumų ir tarptautinių santykių komitete.
 
Remiantis konkrečiomis nuostatomis atitinkamai 2014 m. gegužės 21 d., 2014 m. liepos 19 d. ir 2014 m. liepos 17 d. Veino, Prospect Park ir Nju Džersio Haledon administracinės institucijos (JAV) pripažino čerkesų tautos genocidą.  
 
2014 m. lapkričio 11 d. viso pasaulio čerkesų tautos civilinių teisių gynėjai ir aktyvistai tokį prašymą dėl čerkesų tautos genocido pateikė Lenkijai.
 
Rusijos Federacija yra ta šalis, kuri gali išspręsti čerkesų tautos problemą, susijusią su čerkesų tautos genocidu ir tremtimi. Tapo akivaizdu, kad netgi XXI a. Rusijos Federacija čerkesų tautos klausimu vadovaujasi Rusijos imperijos argumentais, ir tuo pačiu būdu okupavo Krymą, kuris laikomas Ukrainos teritoriniu-administraciniu vienetu, pareikšdama, kad Rytų Ukrainoje nepaisoma rusakalbių gyventojų teisių, ir siekdama okupuoti visą Ukrainą ir keldama grėsmę Lenkijai ir kitoms Rytų Europos šalims. Rusijos Federacija perėmė senojo pasaulio praktiką „žemių plėtimas okupacinėmis priemonėmis“, kuri laikoma senojo pasaulio mąstymu, tuo nustebindama likusias pasaulio šalis. 
 
Šiuo momentu Lietuva čerkesų tautai yra svarbi šalis, nes ji tapo pirmąja šalimi, pasiskelbusia nepriklausoma nuo Tarybų Sąjungos. Laisvės siekiai jungia čerkesų ir lietuvių tautas.
 
Panašiai kaip čerkesai, lietuviai taip pat buvo tremiami iš tėvynės. Skirtumas tik tas, kad čerkesų tremtis buvo vykdoma Rusijos imperijos laikotarpiu, o lietuviai buvo tremiami Tarybų Sąjungos laikais.
 
„Čerkesų tautos problema“ susijusi su „vertybėmis“ ir „jos nacionalinėmis ir tarptautinėmis ypatybėmis“, todėl priskiriame „Čerkesiją“ „Baltijos-Juodosios-Kaspijos jūrų“ regionui. Čerkesų tauta pripažįsta Europos vertybes remiantis Boržomi deklaracija.   
 
 
Jūsų Ekscelencijai mes, toliau pasirašiusieji, pagarbiai pateikiame savo prašymą dėl čerkesų tautos genocido pripažinimo.
 
 
1. HAPI CEVDET YILDIZ- BANDIRMA/TURKIJA.
2. MAHMUT BI- BURSA/TURKIJA.
3. KHUADE ADNAN – MAYKOP/ČERKESIJĄ.
4. ADEL BASHQAWI – AMMAN/JORDAN.
5. IYAD YOUGHAR- JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
6. ALMIR ABREG- MAYKOP/ ČERKESIJĄ   
7. Dr. KARDEN MURAT YILDIRIM - STAMBULAS/TURKIJA.
8. KUBE NURHAN FIDAN – STAMBULAS/TURKIJA. 
9. SHALAXHO RAGIP METE - SAKARYA/TURKIJA.
10. ANDZOR AHAHOV- NALCHIK/ČERKESIJĄ
11. HABRACO MURAT OZDEN -STAMBULAS/TURKIJA
12. HUST SEMIH AKGUN – STAMBULAS/TURKIJA
13. Dr. OMER AYTEK KURMEL -STAMBULAS/TURKIJA.
14. ZOHER THAWCHO -IZRAELIS/KFAR KAMA.
15. JADE WUMAR DENIZ – SAKARYA/TURKIJA.
16. HATKO VURAL BAYRAM - STAMBULAS/TURKIJA
17. CUSHA WUMAR- IZMIR/TURKIJA.
18. YESI MUSTAFA SAADET- STAMBULAS/ TURKIJA.
19. BALKAR SELCUK- VAN/TURKIJA
20. GINA HABOUKH -AMERIKA BIRLESIK DEVLETLERI. 
21. THATL SACIT TUNC- STAMBULAS/TURKIJA.
22. HATX YALCIN KARABULUT- STAMBULAS/TURKIJA
23. SOGEN FARUK ARSLANDOK -STAMBULAS/TURKIJA
24. SEWLOK ERDINC UNSALAN – K.MARAS/TURKIJA.
25. THAGUSE EMRE AKCAN -SAKARYA/TURKIJA
26. KALEKUTE ENVER SAGLAM - STAMBULAS/TURKIJA
27. MIQOD NAHIDE DEMIR AYBAT – KONYA/TURKIJA
28. SHAS’E ASLAN – MAYKOP/ČERKESIJĄ
29. AWTLE MUSTAFA YUKSEL-SAMSUN/TURKIJA
30. HAK’ASHE ERKAN BATIR - KAYSERI/TURKIJA
31. MELGOSH ILHAMI DEMIR- TOKAT/ TURKIJA
32. Dr. YETKIN INANOZ- STAMBULAS/TURKIJA
33. KHUAKO FEHIM SARAC- STAMBULAS/TURKIJA
34. OMER PIHAVA- PARYŽİUS/ PRANCŪZIJA  
35. KUEKUE CANER - KAYSERI/TURKIJA
36. Dr. MURAT DEMIRHAN- ANKARA/TURKIJA
37. SHEWCEN OMER ERKAN-MUNIH/VOKIETIJA
38. YEKUASH YUKSEL NIDA-MANISA/TURKIJA
39. KUBE PERVIN MATSON- GÄVLE / ŠVEDIJA
40. BAGH OGUZ BAGCI-MELBOURNE/AVUSTRALIJA 
41. SHEWOSF NEFIN GUCLU-AMSTERDAM/ OLANDIJA
42. PSHIGHUSE TEKNUR BASOK- STAMBULAS/TURKIJA
43. MAUSHE HUSEYIN ULAMLI- YOZGAT/TURKIJA 
44. MERZEY EROL- KAYSERI/TURKIJA
45. UFUK ALI BAYSAN- PARYŽİUS/PRANCŪZIJA
46. ZEYNEP PIHAVA - PARYŽİUS/PRANCŪZIJA
47. RUSLAN GHUASHO- SOCI /ČERKESIJĄ
48. SHEWCEN CEVAHIR ERKAN –MUNIH/VOKIETIJA
49. WAFA HAKHO - KFAR KAMA/IZRAELIS
50. MERVAT LABAY - KFAR KAMA/IZRAELIS.
51. YAHYA HAKHO - KFAR KAMA/IZRAELIS.
52. ALI LABAY - KFAR KAMA/IZRAELIS.
53. ADAM LABAY - KFAR KAMA/IZRAELIS.
54. AMIR LABAY - KFAR KAMA/IZRAELIS.
55. HAROUN HAKHO - KFAR KAMA/IZRAELIS.
56. SAFWAN HAKHO - KFAR KAMA/IZRAELIS.
57. MOHAMMAD LABAY - KFAR KAMA/IZRAELIS.
58. ASEM SHAPSO - KFAR KAMA/IZRAELIS.
59. LINA SHAPSO - KFAR KAMA/IZRAELIS.
60. SANA’A LABAY - KFAR KAMA/IZRAELIS.
61. JUNAI SHAPSO - KFAR KAMA/IZRAELIS.
62. YAKOUB LABAY - KFAR KAMA/IZRAELIS.
63. HALA LABAY - KFAR KAMA/IZRAELIS.
64. ADNAN LABAY - KFAR KAMA/IZRAELIS.
65. MERYAN LABAY - KFAR KAMA/IZRAELIS.
66. NIBAL SHAPSO - KFAR KAMA/IZRAELIS.
67. AYBAK ASHMOZ - KFAR KAMA/IZRAELIS.
68. SARA ASHMOZ - KFAR KAMA/IZRAELIS.
69. ISMAIL ASHMOZ - KFAR KAMA/IZRAELIS.
70. SAMARA ASHMOZ - KFAR KAMA/IZRAELIS.
71. FADIL ABZAKH - KFAR KAMA/IZRAELIS.
72. AZIZ KHAWAJ - KFAR KAMA/IZRAELIS.
73. MOHAMMAD SHOGUN - KFAR KAMA/IZRAELIS.
74. LANA SHOGUN - KFAR KAMA/IZRAELIS.
75. SUAD HARSHOUQ - KFAR KAMA/IZRAELIS.
76. FUAD SHOSH’HA - KFAR KAMA/IZRAELIS.
77. TAMBI SHOSH’HA - KFAR KAMA/IZRAELIS.
78. NEFNA SHOGUN - KFAR KAMA/IZRAELIS.
79. MERYAM SHOSH’HA - KFAR KAMA/IZRAELIS.
80. JAMIL SHJASH - KFAR KAMA/IZRAELIS.
81. SUHEYLA SHJASH - KFAR KAMA/IZRAELIS.
82. ALI AMIN SHJASH - KFAR KAMA/IZRAELIS.
83. SILVYA ESHLINE - KFAR KAMA/IZRAELIS.
84. MERYAM NATKHO - KFAR KAMA/IZRAELIS.
85. BELA SHJASH - KFAR KAMA/IZRAELIS.
86. RANYA GHORKOJ - KFAR KAMA/IZRAELIS.
87. NOURA NAPSO - KFAR KAMA/IZRAELIS.
88. HAROUN GINDAR - KFAR KAMA/IZRAELIS.
89. IMAD SHABSOUGH - AMMAN/JORDAN
90. IHSAN KHOUN - ČERKESIJĄN DIASPOROS
91. LANA AQBI – OTAWA/KANADA 
92. MEJD GHOTOQ - ČERKESIJĄN DIASPOROS
93. ZACK BARSIK - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS-
94. MAZIN LIBZO - AMMAN/JORDAN
95. BELAL BEYRAM BASHKOUR - ČERKESIJĄN DIASPOROS
96. DR. IBRAHIM VAROQUA - ČERKESIJĄN DIASPOROS
97. DR. ROUHI SHHALTOUGH – AMMAN/JORDAN 
98. ISHAQ MOLA - AMMAN/JORDAN
99. MOHAMMAD SHAHANKARI – AMMAN/JORDAN 
100. AMIN ANSOUQA - AMMAN/JORDAN - 
101. DR. LISA JARKASI - AUSTRALIJA
102. HASAN NABAS - AMMAN/JORDAN 
103. DANA WAJOKH JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
104. ESMAEL LABAY, KFAR KAMA/IZRAELIS 
105. OMAR SHABSOUGH - AMMAN/JORDAN 
106. AHMAD BASHQAWI – TORONTO/KANADA 
107. MALIK LIBZO - AMMAN/JORDAN 
108. HAMID ABZAKH - AMMAN/JORDAN 
109. MADEEN SOBER - AMMAN/JORDAN 
110. NADER ABZAKH - AMMAN/JORDAN 
111. LOUSTEN ASHMOZ, KFAR-KAMA, IZRAELIS 
112. SAWSER HATUKAY, KFAR-KAMA, IZRAELIS 
113. NOOCH THAWCHO, KFAR-KAMA, IZRAELIS.
114. ALI HADISH, KFAR KAMA/IZRAELIS
115. NATI THAWCHO, KFAR-KAMA, IZRAELIS.
116. MANAF STAS - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
117. BERIN ALTEN - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
118. HASSAN YOUGHAR - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
119. TAMARA STAS - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
120. DALAL SHAKER - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
121. BADRIA GHAZI - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
122. FADI MAKANAS - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
123. KEVIN KASHMAN - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
124. ASLAN TALOSTAN - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
125. NEJLA ABAZA - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
126. MOHAMED SHERDO - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
127. DUNA SHERDO - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
128. DANIEL SHERDO - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
129. SIHAM ABAZA - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
130. MOHAMED ABAZA - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
131. MAJDOLIN ABAZA - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
132. IMAN ABAZA - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
133. NIDA ABAZA - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
134. AYMAN ABAZA - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
135. SAID ABAZA - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
136. SAM SHERDO - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
137. NART SHAWA - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
138. YANAL SHAWA - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
139. SAMIR HATO - JORDAN
140. SIMA CHABAN - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
141. DANIA CHABAN - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
142. MOTAZ QADAN, - NEW JERSEY, JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
143. OMAR TSAY – NEW JERSEY, JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
144. LINDA KUSHHA - JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
145. ALIY TLIAP,ADIGHEKHAL/ČERKESIJĄ
 
 
*****
 
11.03.2015
 
Litvanya Cumhuriyeti Başkanı, Ekselansları Dalia GRYBAUSKAITĖ
Litvanya Parlamentosu “Seimas” Sözcüsü, Ekselansları Loreta GRAUŽINIENĖ
Litvanya Başbakanı, Ekselansları Algirdo BUTKEVIČIAUS
 
18 ve 19. yüzyıllarda, vatanımız Çerkesya topraklarını ele geçirmek amacıyla, Rusya İmparatorluğu tarafından, biz Çerkes Halkı’na karşı, Çerkes Halkı’nın çok büyük bir çoğunluğunun yok edildiği bir soykırım gerçekleşmiştir. Geride sağ kalanlar ise, topraklarından zorla çıkarılarak, toplu şekilde sürgün edilmiş, bu sürgün sırasında da, Rusya İmparatorluğu’nun planladığı gibi yüz binlerce insan ölmüştür. Rus Makamları’na ve Rus Generallerine ait olan bir slogana göre :”Rusya İmparatorluğu’na, Çerkesler değil, Çerkeslere ait topraklar lazım” idi.
 
Sürgün olayları, 1864 yılından sonra da farklı bahaneler ve görünümler ile devam ettirilmiş, bir biçimde eski yurdunda kalmayı başarmış olan bir avuç Çerkes’in bile vatanlarını terk etmeleri için her türlü baskı uygulanmıştır. Buna ilişkin belgeler arşivlerdedir, ayrıca bizzat görgü tanıkları tarafından yayınlanmış belgeler de vardır.
 
Bugün, Çerkes Halkı’nın sadece onda biri, 700.000 civarında bir nüfus, tarihi Çerkesya’nın ufak bir parçası olarak nitelenebilecek olan parçalı topraklarında dağılmış ve bölünmüş bir şekilde yaşamaktadır. Çerkes Halkı, tek bir halk olmasına rağmen, Sovyet yönetimi ve onu izleyen Rusya Federasyonu yönetimi tarafından birbirinden kopuk, farklı siyasi birimlerde, sanki farklı halklarmış gibi farklı adlandırmalarla ve birbirlerinden izole edilmiş bir şekilde yaşamaya mahkum edilmiştir.
 
Günümüzde, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü nedeniyle, Çerkes nüfusunun % 90’ı kendi toprakları dışında, dünyanın elliden fazla ülkesine dağılmış olarak yaşamak zorunda bırakılmıştır. Sürgünde yaşayan Çerkeslerin, bir temel insan hakkı olarak, “yerli bir halkın kendi vatanı ile ilişki kurma hakları” yok ölçüsünde kısıtlı tutulmaktadır. Rusya Federasyonu, sürgündeki Çerkeslerin, Çerkesya topraklarına dönmesini, acil insani nedenlerle olsa dahi, reddetmektedir. Suriye’de devam etmekte olan iç savaşta, iki ateş arasında kalan ve savaşın bütün acılarını hala yaşamakta olan Çerkesler’in, kendi topraklarına ölüm tehlikesi sebebiyle dönme talepleri, Rusya Federasyonu tarafından dikkate dahi alınmamıştır.
Ayrıca “Çerkes Sorunu”nu, tamamen demokratik, hukuki ve barışçıl yollarla dillendiren Çerkes aktivistler gözaltına alınmış, taciz edilmiş ve açık ya da kapalı şekillerde tehdit edilerek baskı altına alınmıştır. Söz konusu durum çeşitli formlarda hala devam etmektedir.
 
Rusya Federasyonu’nun birimleri olan Kaberdey-Balkar Cumhuriyeti Parlamentosu, 7 Şubat 1992 tarih ve (№977–XII-B) sayılı kararında ve Adıgey Cumhuriyeti Parlamentosu, 29 Nisan 1996 tarihli ve 64-1 numaralı kararında, Rus-Çerkes Savaşı sırasında Çerkeslere karşı bir soykırım yapıldığını kabul ederek kınamışlardır, ve Rusya Federasyonu’nun Çerkes Soykırımı’nı kabul etmesini talep etmişlerdir.
 
Gürcistan, 20 Mayıs 2011 tarihinde, Çerkes Halkı’nın talebi üzerine, Parlamentosu’nda aldığı bir karar ile Çerkes Soykırımı’nı tanıyan Birleşmiş Milletler üyesi ilk ülke olmuştur.
Gürcistan Parlamentosu tarafından alınmış olan bu karara göre, Rusya İmparatorluğu, 1763-1864 yılları arasında gerçekleşen savaş süresince Çerkeslere karşı etnik temizlik yapmış ve Çerkeslerin topraklarına başka etnik grupları (Rus nüfusu) devlet eliyle getirip yerleştirmiştir. Sivilleri cezalandırma amacı güden askeri faaliyetlere girişerek, bağımsız gözlemcilere göre, Çerkes nüfusunun önemli bir bölümünü tamamen yok etmiştir. Yapay olarak açlık yaratmış, sivil nüfusa yönelik bulaşıcı hastalıkları yaymıştır.
Gürcistan Parlamentosu, 18 Ekim 1907 tarihli IV no’lu Hague Sözleşmesi ve 1948 tarihli Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ne göre, Çerkeslere karşı icra edilen fiillerin soykırım olduğunu açıklamıştır.
 
Dünyanın bir çok yerinde yaşayan Çerkes sivil haklar savunucuları ve aktivistler bir araya gelerek, 21.06.2014 tarihinde Çerkes Soykırımı’nın tanınması için Ukrayna Devleti’ne başvuruda bulunmuşlardır. Ukrayna Devleti bu başvuruya cevap vermiş ve Ukrayna Devlet Başkanı, Ekselansları, Sayın Petro Poroşenko, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’na konuyu çalışmaları için talimat vermiştir. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 07.07.2014 tarihli cevap dilekçesi ile, Sayın Poroşenko’nun verdiği bu talimatı ifade etmiş ve milletvekili Sayın Oleg Lyaşko’nun, Ukrayna Yüksek Rada'sına (Parlamentosu) ''Çerkes Halkına yapılan soykırımın görüşülmesi ve tanınması'' hakkında bir kanun teklifi sunduğu ve bu teklifin № 4203 sayısı ile kaydedildiğini açıklamıştır. Söz konusu kanun teklifinin amacının ise : “Rusya İmparatorluğunun 1763 –
 
1864 yılları arasında Kafkasya'daki sömürge politikaları sonucu Çerkes (Adıge) halkına yapılan soykırımın tanınması sorunu üzerine bilimsel ve tarihsel dayanaklarla birlikte siyasi ve hukuki işlemleri başlatmak” olduğu belirtilmiştir. Bahsedilen kanun teklifi daha sonra, Ukrayna Yüksek Radası yeni yasama döneminde,13.02.2015 tarihinde ve 2140 numara ile, milletvekili Sayın Dimitro Volodimiroviç tarafından yenilenmiştir. Kanun teklifi, şu anda İnsan Hakları, Ulusal Azınlıklar ve Uluslararası İlişkiler Komitesi’nde ilerleme kaydetmektedir.  
Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinde Wayne, Prospect Park, Haledon ve adlı idari birimler, sırasıyla 21 Mayıs 2014, 19 Temmuz 2014 ve 17 Temmuz 2014 tarihlerinde Çerkes Soykırımı’nı, somut gerekçelere dayanarak tanımışlardır.
 
Çerkes Soykırımı’nın tanınması amacıyla, bir diğer başvuru,11.11.2014 tarihinde Polonya’ya, dünyanın birçok yerinden Çerkes sivil haklar savunucuları ve aktivistler tarafından yapılmıştır. 
Çerkes Sorunu, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü neticesinde ortaya çıkmış bir sorundur ve bu sorunu çözme yükümlülüğü altındaki ülke Rusya Federasyonu’dur. Çerkes Sorunu hakkında, 21.yüzyılda bile Rusya İmparatorluğu’na ait argümanlarla hareket eden Rusya Federasyonu’nun, aslında diğer bütün konularda da aynı şekilde hareket ettiği, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü içinde yer alan Kırım’ı işgal etmesiyle ve Ukrayna’nın doğusunda yaşayan Rusça konuşanlara yönelik baskılar bulunduğu gibi asılsız bahaneler öne sürerek aslında bütün bir Ukrayna’yı işgal etmeyi hedeflemesiyle ve hemen ardından özellikle Doğu Avrupa’ya ve bu arada Polonya’ya yönelttiği açık tehditlerle gün yüzüne çıkmış bulunmaktadır. Bir eski çağ alışkanlığı olan “fütuhat-toprak işgal ederek büyüme” düşüncesi, Rusya Federasyonu tarafından, üstelik bütün dünyayı da hayretler içerisinde bırakarak, modern çağa taşınmıştır.
 
Bu noktada, Litvanya Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını ilan eden ilk ülke olduğu için Çerkesler açısından önemli bir ülkedir. Çerkeslerin ve Litvanların kaderleri, onların özgürlük tutkularında kesişmektedir. 
Litvanlar da Çerkeslere benzer şekilde sürgün edildiler, aralarındaki tek fark Çerkes Sürgünü’nün Rus İmparatorluğu döneminde gerçekleştirilmesi ve Litvan Sürgünü’nün Sovyet döneminde icra edilmesi idi. 
“Çerkes Problemi”, ulusal ve uluslararası özelliklere sahip olduğu kadar, aynı zamanda bir “değerler” problemidir, bu yüzden “Çerkesya”yı “Baltık-Karadeniz-Hazar Denizi” alanı içerisinde görmekteyiz. Çerkesler, Borjomi Deklerasyonu’nda belirtilen Avrupa değerlerinden yanadırlar.  
Belirtilen sebeplerden dolayı, Çerkes Soykırımının tanınması talebimizi Yüksek Makamlarınıza arz ederiz.
 
Saygılarımızla.
 
Başvuru sahipleri;
 
1. HAPİ CEVDET YILDIZ- BANDIRMA/TÜRKİYE.
2. MAHMUT Bİ- BURSA/TÜRKİYE.
3. KHUADE ADNAN – MAYKOP/ÇERKESYA.
4. ADEL BASHQAWI – AMMAN/ÜRDÜN.
5. IYAD YOUGHAR- AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ.
6. ALMİR ABREG- MAYKOP/ ÇERKESYA   
7. Dr. KARDEN MURAT YILDIRIM - İSTANBUL/TÜRKİYE.
8. KUBE NURHAN FİDAN – İSTANBUL/TÜRKİYE. 
9. ŞALAXHO RAGIP METE - SAKARYA/TÜRKİYE.
10. ANDZOR AHAHOV- NALÇİK/ÇERKESYA
11. HABRAÇÖ MURAT ÖZDEN -İSTANBUL/TÜRKİYE
12. HUŞT SEMİH AKGÜN – İSTANBUL/TÜRKİYE
13. Dr. ÖMER AYTEK KURMEL -İSTANBUL/TÜRKİYE.
14. ZOHER THAWCHO -İSRAİL/KFAR KAMA.
15. JADE WUMAR DENİZ – SAKARYA/TÜRKİYE.
16. HATKO VURAL BAYRAM - İSTANBUL/TÜRKİYE
17. ÇUŞHA WUMAR- İZMİR/TÜRKİYE.
18. YEŞI MUSTAFA SAADET- İSTANBUL/ TÜRKİYE.
19. BALKAR SELÇUK- VAN/TÜRKİYE
20. GINA HABOUKH -AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ. 
21. THATL SACİT TUNÇ- İSTANBUL/TÜRKİYE.
22. HATX YALÇIN KARABULUT- İSTANBUL/TÜRKİYE
23. ŞOGEN FARUK ARSLANDOK -İSTANBUL/TÜRKİYE
24. ŞEWLOK ERDİNÇ ÜNSALAN – K.MARAŞ/TÜRKİYE.
25. THAĞUŞE EMRE AKCAN -SAKARYA/TÜRKİYE
26. KALEKUTE ENVER SAĞLAM - İSTANBUL/TÜRKİYE
27. MIQOD NAHİDE DEMİR AYBAT – KONYA/TÜRKİYE
28. ŞAŞ’E ASLAN – MAYKOP/ÇERKESYA
29. AWTLE MUSTAFA YÜKSEL-SAMSUN/TÜRKİYE
30. HAK’AŞE ERKAN BATIR - KAYSERİ/TÜRKİYE
31. MELGOŞ İLHAMİ DEMİR- TOKAT/ TÜRKİYE
32. Dr. YETKİN İNANÖZ- İSTANBUL/TÜRKİYE
33. KHUAKO FEHİM SARAÇ- İSTANBUL/TÜRKİYE
34. ÖMER PİHAVA- PARİS/ FRANSA  
35. KUEKUE CANER - KAYSERİ/TÜRKİYE
36. Dr. MURAT DEMİRHAN- ANKARA/TÜRKİYE
37. SHEWCEN ÖMER ERKAN-MÜNİH/ALMANYA
38. YEKUAŞ YÜKSEL NİDA-MANİSA/TÜRKİYE
39. KUBE PERVİN MATSON- GÄVLE / İSVEÇ
40. BAĞ OĞUZ BAĞCI-MELBOURNE/AVUSTRALYA 
41. ŞEWOŞF NEFİN GÜÇLÜ-AMSTERDAM/ HOLLANDA
42. PŞIĞUSE TEKNUR BAŞOK- İSTANBUL/TÜRKİYE
43. MAUSHE HÜSEYİN ULAMLI- YOZGAT/TÜRKİYE 
44. MERZEY EROL- KAYSERİ/TÜRKİYE
45. UFUK ALİ BAYSAN- PARİS/FRANSA
46. ZEYNEP PİHAVA - PARİS/FRANSA
47. RUSLAN ĞUAŞO- SOÇİ /ÇERKESYA
48. SHEWCEN CEVAHİR ERKAN –MÜNİH/ALMANYA
49. WAFA HAKHO - KFAR KAMA/İSRAİL
50. MERVAT LABAY - KFAR KAMA/İSRAİL.
51. YAHYA HAKHO - KFAR KAMA/İSRAİL.
52. ALI LABAY - KFAR KAMA/İSRAİL.
53. ADAM LABAY - KFAR KAMA/İSRAİL.
54. AMIR LABAY - KFAR KAMA/İSRAİL.
55. HAROUN HAKHO - KFAR KAMA/İSRAİL.
56. SAFWAN HAKHO - KFAR KAMA/İSRAİL.
57. MOHAMMAD LABAY - KFAR KAMA/İSRAİL.
58. ASEM SHAPSO - KFAR KAMA/İSRAİL.
59. LINA SHAPSO - KFAR KAMA/İSRAİL.
60. SANA’A LABAY - KFAR KAMA/İSRAİL.
61. JUNAI SHAPSO - KFAR KAMA/İSRAİL.
62. YAKOUB LABAY - KFAR KAMA/İSRAİL.
63. HALA LABAY - KFAR KAMA/İSRAİL.
64. ADNAN LABAY - KFAR KAMA/İSRAİL.
65. MERYAN LABAY - KFAR KAMA/İSRAİL.
66. NIBAL SHAPSO - KFAR KAMA/İSRAİL.
67. AYBAK ASHMOZ - KFAR KAMA/İSRAİL.
68. SARA ASHMOZ - KFAR KAMA/İSRAİL.
69. ISMAIL ASHMOZ - KFAR KAMA/İSRAİL.
70. SAMARA ASHMOZ - KFAR KAMA/İSRAİL.
71. FADIL ABZAKH - KFAR KAMA/İSRAİL.
72. AZIZ KHAWAJ - KFAR KAMA/İSRAİL.
73. MOHAMMAD SHOGUN - KFAR KAMA/İSRAİL.
74. LANA SHOGUN - KFAR KAMA/İSRAİL.
75. SUAD HARSHOUQ - KFAR KAMA/İSRAİL.
76. FUAD SHOSH’HA - KFAR KAMA/İSRAİL.
77. TAMBI SHOSH’HA - KFAR KAMA/İSRAİL.
78. NEFNA SHOGUN - KFAR KAMA/İSRAİL.
79. MERYAM SHOSH’HA - KFAR KAMA/İSRAİL.
80. JAMIL SHJASH - KFAR KAMA/İSRAİL.
81. SUHEYLA SHJASH - KFAR KAMA/İSRAİL.
82. ALI AMIN SHJASH - KFAR KAMA/İSRAİL.
83. SILVYA ESHLINE - KFAR KAMA/İSRAİL.
84. MERYAM NATKHO - KFAR KAMA/İSRAİL.
85. BELA SHJASH - KFAR KAMA/İSRAİL.
86. RANYA GHORKOJ - KFAR KAMA/İSRAİL.
87. NOURA NAPSO - KFAR KAMA/İSRAİL.
88. HAROUN GINDAR - KFAR KAMA/İSRAİL.
89. IMAD SHABSOUGH - AMMAN/ÜRDÜN
90. IHSAN KHOUN - ÇERKES DİASPORASI
91. LANA AQBI – OTAWA/KANADA 
92. MEJD GHOTOQ - ÇERKES DİASPORASI
93. ZACK BARSIK - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ -
94. MAZIN LIBZO - AMMAN/ÜRDÜN
95. BELAL BEYRAM BASHKOUR - ÇERKES DİASPORASI
96. DR. IBRAHIM VAROQUA - ÇERKES DİASPORASI
97. DR. ROUHI SHHALTOUGH – AMMAN/ÜRDÜN 
98. ISHAQ MOLA - AMMAN/ÜRDÜN
99. MOHAMMAD SHAHANKARI – AMMAN/ÜRDÜN 
100. AMIN ANSOUQA - AMMAN/ÜRDÜN - 
101. DR. LISA JARKASI - AVUSTRALYA
102. HASAN NABAS - AMMAN/ÜRDÜN 
103. DANA WAJOKH AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
104. ESMAEL LABAY, KFAR KAMA/İSRAİL 
105. OMAR SHABSOUGH - AMMAN/ÜRDÜN 
106. AHMAD BASHQAWI – TORONTO/KANADA 
107. MALIK LIBZO - AMMAN/ÜRDÜN 
108. HAMID ABZAKH - AMMAN/ÜRDÜN 
109. MADEEN SOBER - AMMAN/ÜRDÜN 
110. NADER ABZAKH - AMMAN/ÜRDÜN 
111. LOUSTEN ASHMOZ, KFAR-KAMA, ISRAİL 
112. SAWSER HATUKAY, KFAR-KAMA, ISRAİL 
113. NOOCH THAWCHO, KFAR-KAMA, ISRAİL.
114. ALI HADISH, KFAR KAMA/İSRAİL
115. NATI THAWCHO, KFAR-KAMA, ISRAEL.
116. MANAF STAS - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
117. BERIN ALTEN - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
118. HASSAN YOUGHAR - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
119. TAMARA STAS - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
120. DALAL SHAKER - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
121. BADRIA GHAZI - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
122. FADI MAKANAS - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
123. KEVIN KASHMAN - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
124. ASLAN TALOSTAN - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
125. NEJLA ABAZA - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
126. MOHAMED SHERDO - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
127. DUNA SHERDO - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
128. DANIEL SHERDO - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
129. SIHAM ABAZA - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
130. MOHAMED ABAZA - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
131. MAJDOLIN ABAZA - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
132. IMAN ABAZA - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
133. NIDA ABAZA - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
134. AYMAN ABAZA - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
135. SAID ABAZA - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
136. SAM SHERDO - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
137. NART SHAWA - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
138. YANAL SHAWA - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
139. SAMIR HATO - ÜRDÜN
140. SIMA CHABAN - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
141. DANIA CHABAN - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
142. MOTAZ QADAN, - NEW JERSEY, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
143. OMAR TSAY – NEW JERSEY, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
144. LINDA KUSHHA - AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
145. ALİY TLİAP,ADİGEKAL/ÇERKESYA
 
****
 
Литва и презитентэу лъытэныгъэ зыфэтшIырэ Даля Грибаускайте
Литва и парламентэу «Сейм» итхьаматэу Лорета Граужинене
Литва и министр шъхьаIэу Альгирдас Буткявичюс
 
Я 18-рэ ыкIи я 19-рэ лIэшIэгъухэм ти Адыгэ хэгъэгу ичIыгу ыштэным пай Урысые империем адыгэ лъэпкъым инахьыбэр зыщагъэкIодыгъэ лъэпкъгъэкIодыр къытишIылIагъ. Къэнэжьыгъэхэри лIыгъэкIэ ичIыгу рафыгъэх. Ахэр рафы зэхъуми урысые империем зэрихъухьагъэм тетэу минишъэ пчъагъэхэр лIагъэх. Урысые Империем «адыгэхэр арэп ищыкIэгъагъэр, адыгэмэ ячIыгу» ары.
Хэку ифыныри 1864-рэ илъэсым ыужы фэшъхьаф ушъхьагъэхэмкIи лъагъэкIотагъ. Iэбжыб нахь мыхъоу къэнэжьыгъэ адыгэри ячIыгу къагъэбгынэным пай атеIукIэщтыгъэх щыIакIэ аратыщтыгъэп.Ащ ехьыл1агъэ пстэури архивмэ ак1элъ. Ащ пэмык1эуи зылъэгъугъэхэм къатхыжьыгъэхэри къыдагъэк1ыгъ.
 
Непэ адыгэ лъэпкъым изыпшIанэ фэдиз мин 700 хъурэ цIыфхэр Черкесием щаугощыгъэхэу чIыгу такъырхэм зэпэIапчэхэу щэпсэух. Урысые Федерацием зы лъэпкъ хъурэ адыгэхэр зэфэшъхьаф лъэпкъым фэдэу цIэ зэфэшъхьафхэмкIэ яджэх, субъект зэфэшъхьафхэм зэпэIапчэхэу щагъэпсэух.
ИтIани лъэпкъгъэкIодым ыкIи хэку ифыным ыпкъ къикIэу адыгэ лъэпкъым и % 90-р ичIыгу имысэу дунаем итэкъухьагъэу къэралыгъо шъэныкъом къехъумэ арысых. ЯчIыгу имыс адыгэхэм цIыфыгъэ шапхъэхэм адиштэрэ «чIыдэлъф лъэпкъым ихэкужъ зэпхыныгъэхэр дыриIэн» фитыныгъэхэр яIэп. Урысые Федерациер ихэку рафыгъэ адыгэхэр яхэку къихьажьышъунхэу фитыныгъэ яIэхэр егъэзыгъэхэу щытыми афидэрэп. Сирием щыкIорэ заом ыпкъ къикIэу машIуитIумэ азфагу къыдэнагъэ адыгэхэр, аукIынхэмкIэ щынагъохэр щыIэ пэтэу я хэку агъэзэжьынхэу зыкIэдэугъэхэр Урысые Федерацием гулъитэнэуи фэягъэп.
 
«Адыгэ лъэпкъ Iофыр» демократичнэу, хабзэм, шъапхъэм диштэу къэзыIэтырэ адыгэ активистхэр къеубытых, гъунэ лъефых, атеIукIэ. Мы щытыкIэр теплъэ зэфэшъхьафхэр иIэу джыри лъагъэкIуатэ.
Урысые Федерацием исубъектыхэу Къэбэртае-Бэлъкъэр Республикэм и Парламентыр 1992-рэ илъэсым Мэзаем и 7-м (№ 977-ХII-B) унашъоу ыштагъэмрэ, Адыгэ Республикэм и Парламентым 1996-рэ илъэсым Мэлылъфэгъэгъум и 29-м 64-1 номеркIэ унашъоу ыштагъэмкIэ Урыс - Адыгэ заом и лъэхъаным адыгэмэ лъэпкъгъэкIод зэрэрашIылIагъэр аумысы ыкIи Урысые Федерациеми ар ыштэнэу кIэдэугъагъэх.
 
Грузие (Хъурцэ) къэралыгъор 2011-рэ илъэсым ЖъоныгъуакIэм и 20-м Адыгэ лъэпкъым илIыкIохэр зэрэкIэдэугъагъэм ыпкъы къикIэу и парламентым ыштагъэ унашъомкIэ Адыгэ лъэпкъым лъэпкъгъэкIод зэрэрашIылIагъэр зыштагъэ апэрэ къэралыгъо шъхьафит хъугъэ.
 
Мы унашъом къызэрилъытэрэмкIэ Урысые Империер 1763-1864-рэ илъэсхэм азыфагу щыкIуагъэ заом адыгэ лъэпкъыр ичIыгу рафыгъ ыкIи ахэмэ ячIыгу пэмыкI лъэпкъыхэр (урысхэр) рагъэтIысхьагъэх. Заом хэмыт цIыф жъугъэхэр (гражданский) дзэ кIуачIэхэмкIэ и нэхъыбэр ыгъэкIодыгъ. Гъаблэ къыгъэхъущтыгъ ыкIи зэIэпахырэ узхэр къахитIупщыхьащтыгъ. Грузие (Хъурцэ) къэралыгъор ЖъоныгъуакIэм и 20-м 2011-рэ илъэсым Адыгэ лъэпкъыр зэрэкIэдэугъэм ыпкъы къикIэу и парламентым щиштагъэ унашъомкIэ ООН-м (Зэхэхьагъэ къэралхэм) хэхьарэ апэрэ къэралэу хъугъэ. Грузие (Хъурцэ) Парламентым ыштагъэ унашъом къызэриIорэмк1э Урысые империер 1763-1864 илъэсхэм азфагу щыкIуагъэ заом Адыгэхэр ячIыпIэхэм раукъобзыкIыгъ ыкIи я чIыгухэм пэмыкI лъэпкъыхэр (урысхэр) къащэхэзэ рагъэтIысхьагъэх. Заом хэмыт цIыф жъугъэхэр агъэпшъынэзэ дзэ 1офхэр зэрахьагъ. Зыми емыпхыгъэ лъыплъакIохэм зэралъытэрэмкIэ Адыгэ лъэпкъым щыщэу мэхьанэ зиIэ минишъэ пчъагъэхэр гъэнэфагъэу агъэкIодыгъап. ФэшIэу гъаблэ рашIахьыгъ ыкIи заом хэмыт цIыф жъугъэхэр агъэкIодынэу зэIэпахырэ узхэр къырахьагъэх.
Грузие (Хъурцэ) Парламентыр 1907 илъэсым Чъэпыогъум и 18-м IV-рэ Гаага зэгурыIоныгъэм ыкIи 1948-рэ илъэсым къыдэкIыгъэ «лъэпкъгъэкIодыр мыхъуным ыкIи пшъэдэкIыжь ягъэхьыгъэным» фэгъэхьыгъэ зэгурыIоныгъэхэм зэритымкIэ Адыгэмэ арашIылIагъэхэр лъэпкъгъэкIодэу зэрэщытыр къыIуагъ.
 
Дунаем чIыпIэ зэфэшъхьафхэм щыпсэурэ Адыгэ фитыныгъэхэм апылъхэмрэ черкес активистхэр 21.06.2014-рэ илъэсым Адыгэ лъэпкъгъэкIодыр ыштэным пай Украинэ къэралыгъом тхылъхэр фагъахьыгъ. Украинэ къэралыгъор ахэмэ джэуап аритыжьи, Украинэ къэралыгъом и тхьаматэу зиусхьанэу Петр Порошенко унашъо къафишIи, Украинэ Парламентым хэтэу зиусхьанэу Олег Лящко-р «Адыгэ лъэпкъым рашIылIагъэ лъэпкъгъэкIодым тегущыIэнхэу ыкIи аштэнэу» Украинэ и апшъэрэ Радэу Парла ментым зэрэхилъхьагъэр ыкIи ар № 4203 -рэ зэратхыгъэр къагъэунэфыгъ. Зигугъу тшIырэ хэбзэ-унашъо ашIынэу халъхьагъэм гухэлъэу иIэри «Урысые империем 1763-1864 илъэсхэм азфагу Къэфкъасым щыригъэкIокIыгъэ хъункIэкIо политикэм ыпкъы къикIэу Адыгэ лъэпкъым рашIагъэ лъэпкъгъэкIодыр зэраштэщт Iофыгъом ехьылIагъэу шIэныгъэ ыкIи тарихъ мэхьанэ зиIэ кIэгъэкIонхэри ягъусэу политик ыкIи хэбзэ Iофхэр рагъэжь эным» зэрэфэгъэхьыгъэр къыхагъэщыгъ. Зигугъу тшIыгъэ хабзэ проектыр Украинэ апшъэрэ радэу хадзыгъак1эм 13.02.2015-рэ илъэсым номерэу 2140-рэкIэ депутатэу Дмитри Володимировичым икIэрыкIэу хилъхьажьыгъ. Хабзэ проектыр джыдэдэм ЦIыфмэ я фитыныгъэхэр, лъэпкъ макIэхэр ыкIи лъэпкъ зэфыщытыкIэхэр зыцIэ комитетым щыIэу лъагъэкIуатэ.
 
Амэрикэ зэгот къэралхэм (США) и штатэу New Jersey, Преспект Парк, Халедон зыцIэ администрациехэр, зэкIэлъыкIохэу ЖъоныгъуакIэм и 21-рэм 2014-рэ илъэсым ыкIи бэдзэогъум и 17-м 2014 илъэсым Адыгэмэ лъэпкъгъэкIод зэрашIылIагъэр телъхьа шъыпкъэ кIэгъэкIонхэр фашIызэ аштагъ.
Адыгэ Лъэпкъым и фитыныгъэхэм фэбанэрэ активистхэр Адыгэ лъэпкъгъэкIодыр рагъэштэным пай 11.11.2014-рэ илъэсым Польшэ къэралыгъоми зыфагъазагъ.
Адыгэ Iофыгъор, Адыгэ лъэпкъгъэкIодым ыкIи ячIыгу къызэрэрафыгъэм ыпкъ къикIыгъэу щыт. Мы Iофыгъори зэшIозыхынэу зыпшъэ илъыри Урысые Федерациер ары. Адыгэ Iофыгъом ехьылIагъэу я 21-рэ лIэшIэгъуми Урысые империем ишIыкIэхэмкIэ зекIорэ Урысые Федерациер, Iофыгъо пстэумкIи а зекIуакIэ дэдэр зэриIэр, Украинэм хэт Крым зэриштагъэр ыкIи къочIыпIэ Украинэм щыпсэурэ урысыбзэ зыIулъхэм атеIук1эх ыIоу мышъыпкъэ телъхьапIэхэр къызфигъэфедэзэ, Украинэр зэрэпсаоу ыштэн игу зэрэхэлъыр ыкIи ащ къыкIэлъыкIоу КъочIыпIэ Европэр ыкIи Польшэм фэгъэзагъэу шъхьаихыгъэ гъэщынэн политикэр зэриIэр къэлъэгъуагъ. Мы блэкIыгъэ лъэхъан чыжьэмэ ягупшысакIэу «чIыгу ыштэзэ нахь зыхигъэхъоныр» Урысые Федерациер зэрэдунаеу агъашIагъозэ непэрэ лъэхъаным къынигъэсыгъ.
 
Мы чIыпIэм Литва къэралыгъор Советскэ Союзым апэдэдэу хэкIыжьыгъэ къэралыгъоу зэрэщытыр АдыгэхэмкIэ мэхьанэшхо иI. Адыгэхэмрэ, Литванхэмрэ ахэлъ шъхьафитыныгъэ кIэхъопсыр джащ щызэгуахьэ.
Мы чIыпIэм Литва къэралыгъор Советскэ Союзым апэдэдэу хэкIыжьыгъэ къэралыгъоу зэрэщытыр АдыгэхэмкIэ мэхьанэшхо иI. Адыгэхэмрэ, Литванхэмрэ ахэлъ шъхьафитыныгъэ кIэхъопсыр джащ щызэгуахьэ. Литванхэри Адыгэмэ афэдэу яхэку рафыгъэх. ЗэрэзэтекIырэ закъор Адыгэхэр Урысые империем илъэхъан, Литванхэр совет лъэхъаным зэрэрафыгъэхэр ары.
«Адыгэ лъэпкъ Iофыгъор» лъэпкъ ыкIи интернациональнэу зэрэщытым фэшъхьафэу «пкIэшхо зиIэ» Iофыгъоу щыт. Ащ ыпкъы къикIэу тэ Черкесиер «Балтика-хышъуцIэ-каспийскэ» хыхэм азфагу къыхиубытэрэ чIыпIэм щытэлъэгъу. Адыгэхэр Боржоми декларацием щыхагъэунэфыкIыгъэ Европэм уасэ щызиIэхэм драгъаштэ. Мы зигугъу тшыгъэмэ апкъы къикIэу Адыгэ лъэпкъгъэкIодыр
 
шъуштэнэу тыкIэдао.
 
ЛъытэныгъэкIэ.
 
1.Хьапый Джэудэт Йылдыз – Бандирма / Тыркуер 
2. Махьмуд Би –  Бурса / Тыркуер 
3. Хъуадэ Аднан — Мыекъуапэ / Черкесиер 
4.  Башкъави Адель — Амман / Иорданиер 
5. Егъуар  Ияд — Америкэ Зэгот Къэралхэр
6. Абрэдж Альмир — Мыекъуапэ / Черкесиер
7. Къардэн Мурат Йылдырым — Дохтор — Истамбыл / Тыркуер
8. Кубэ Нурхьан Фидан — Истамбыл / Тыркуер
9. Шъхьалахъо Рагып Метэ — Сакарйа / Тыркуер
10. Ахъуэхъу Андзор — Нальчик / Черкесиер
11. Хьабрацу Мурат Озден — Истамбыл / Тыркуер
12. Хъущт Семихь Акгюн — Истамбыл / Тыркуер
13. Къурмэл Айтек — Дохтор = Истамбыл / Тыркуер
14. Зохъер Таухъо — Кфар Кама / Израил
15. Жадэ Умар Дениз — Сакарйа / Тыркуер
16. Хьаткъо Вурал Байрам — Истамбыл / Тыркуер
17. Цушъхьа Умар — Измир / Тыркуер
18. ЕшIы Мустафа Саадет — Истамбыл / Тыркуер
19. Бэлъкъэр Селчук — Ван / Тыркуер
20. Хьабэхъу Джина — Америкэ Зэгот Къэралхэр
21. ТхьалI Саджит Тунч — Истамбыл / Тыркуер
22. Хьатх Ялчын Карабулут — Истамбыл / Тыркуер  
23. Шэуджэн Фарук Арсландок — Истамбыл / Тыркуер
24. Шэулэхъу Эрдинч Унсалан — Мараш / Тыркуер
25. Тхьагъушъэ Эмрэ Акджан — Сакарйа / Тыркуер
26. Къэлэкъутэ Энвер Сагълам — Истамбыл / Тыркуер
27. МыкIод Нахьидэ Демир Айбат — Конйа  / Тыркуер
28. ШашIэ Аслъан — Мыекъуапэ / Черкесиер
29. Аулъэ Мустафа Юксел — Самсун / Тыркуер
30. Хьакъащэ Эркан Батир — Кайсери / Тыркуер
31. Мэлгощ Илхьами Демир — Токат / Тыркуер
32. Инанез Йеткин — Дохтор — Истамбыл / Тыркуер
33. ХъуакIо Фехим Сарач — Истамбыл / Тыркуер
34. Пхъауэ Умар — Париж / Франсиер
35. КIокIо Джанер — Кайсери / Тыркуер
36. Демирхьан Мурат — Дохтор — Анкара / Тыркуер
37. Шэуджэн Умар Эркан — Мюнхен / Германиер 
38. ЕкIуащ Юксел Нида — Маниса / Тыркуер 
39. Кубэ Первин Матсон — Гавле / Шведиер 
40. Багъ Огъуз Багъджы — Мелбурн / Австралиер
41. ШъэошIу Нэфын Гючлю — Амстердам / Голландиер  
42. Пщыгъусэ Текнур Башок — Истамбыл / Тыркуер  
43. Мошэ Хъусен Уламлы — Йозгат / Тыркуер 
44. Мэрзей Эрол — Кайсери / Тыркуер  
45. Байсан Уфук Алый — Париж / Франсиер 
46. Пхъауэ Зейнэб — Париж / Франсиер 
47. Гъуашъо Руслъан — Шъачъэ / Черкесиер
48. Шэуджэн Джевахьир Эркан — Мюнхен / Германиер   
49. Нахъо Уафэ — Кфар Кама / Израил 
50. ЛIыпый Мерват — Кфар Кама / Израил 
51. Хьахъу Яхьйа — Кфар Кама / Израил 
52. ЛIыпый Алый – Кфар Кама / Израил 
53. ЛIыпый Адам – Кфар Кама / Израил.
54. ЛIыпый Амир – Кфар Кама / Израил 
55. Хьахъу Хьарун – Кфар Кама / Израил 
56. Хьахъу Сафван – Кфар Кама / Израил 
57. ЛIыпый Мыхьамэт – Кфар Кама / Израил  
58. Шапсыгъ Асэм – Кфар Кама / Израил 
59. Шапсыгъ Лина – Кфар Кама / Израил  
60. ЛIыпый  Санаа – Кфар Кама / Израил 
61. Шапсыгъ Юнай – Кфар Кама / Израил 
62. ЛIыпый  Якъуб – Кфар Кама / Израил 
63. ЛIыпый  Хьала – Кфар Кама / Израил 
64. ЛIыпый  Аднан – Кфар Кама / Израил 
65. ЛIыпый  Мэрян – Кфар Кама / Израил 
66. Шапсыгъ Нибал – Кфар Кама / Израил 
67. Ацумыжъ Айбэк – Кфар Кама / Израил 
68. Ацумыжъ Сара – Кфар Кама / Израил   
69. Ацумыжъ Исмахьил – Кфар Кама / Израил  
70. Ацумыжъ Самара – Кфар Кама / Израил  
71. Абдзах Фадыл – Рихьание  / Израил 
72. Хъуажъ Азиз – Рихьание  / Израил 
73. Шэуджэн Мыхьамэт – Кфар Кама / Израил 
74. Шэуджэн Ланэ – Кфар Кама / Израил  
75. Хьаршыкъу Суад – Кфар Кама / Израил 
76. Цушъхьа  Фуад – Кфар Кама / Израил 
77. Цушъхьа  Тамбый – Кфар Кама / Израил   
78. Шэуджэн Нэфын – Кфар Кама / Израил  
79. Цушъхьа  Мэрям – Кфар Кама / Израил  
80. Щэджашъэ Джамил – Кфар Кама / Израил 
81. Щэджашъэ Сюхьейла Кфар Кама / Израил 
82. Щэджашъэ Алый Эмин – Кфар Кама / Израил  
83. Исхилина Селвия – Кфар Кама / Израил
84. Натхъо Мэрям – Кфар Кама / Израил   
85. Щэджашъэ Бэла – Кфар Кама / Израил    
86.  ГъоркIожъ Рания – Кфар Кама / Израил  
87. Нэпсэу Нура – Кфар Кама /  Израил
88. Джэндэрэ Хьарун – Кфар Кама / Израил   
89. Шапсыгъ Имад – Кфар Кама / Израил  
90. Хъун Ихьсан – Кфар Кама / Израил 
91. Акъби Лана – Оттава / Канада  
92. Гъотыкъу Маджид -  Адыгэ Диаспорэ
93. Бэрсыкъо Закъ – Америкэ Зэгот Къэралхэр 
94.ЛIыбзыу Мазин – Амман / Иордание  
95. Бэщкъур Билал Бэйрам – Адыгэ Диаспорэ 
96. Варокъо Ибрахьим – Дохтор – Адыгэ Диаспорэ 
97. Шъхьалтыгъу Рухьи – Дохтор – Амман / Иордание   
98. Молэ Исхьакъ – Амман / Иордание  
99. Щыхьанджэрые Мыхьамэт – Амман / Иордание   
100. Анцокъу Амин  - Амман / Иордание     
101. Щэркэс Лиза – Дохтор – Австралие 
102. Нэбас Хьасан – Амман / Иордание   
103. Уджыхъу Данэ – Америкэ Зэгот Къэралхэр   
104. ЛIыпый Исмахьил – Кфар Кама / Израил   
105. Шапсыгъ Умар – Амман / Иордание     
106. Бащкъави Ахьмэд – Торонто / Канадэ  
107. ЛIыбзыу Малик – Амман / Иордание   
108. Абдзах Хьамид – Амман / Иордание     
109. Собэр Мадин – Амман / Иордание      
110. Абдзах Надир – Амман / Иордание      
111. Ацумыжъ Лъостэн – Кфар Кама / Израил     
112. Хьатыкъуай Саусыр – Кфар Кама / Израил      
113. Тхьэухъо Нухь – Кфар Кама / Израил  
114. Хьадыщ Алый – Кфар Кама / Израил     
115. Тхьэухъо Нат  - Кфар Кама / Израил    
116. Сташъу Манаф – Америкэ Зэгот Къэралхэр  
117. Алтан Беррин -  Америкэ Зэгот Къэралхэр  
118. Егъуар Хьасан - Америкэ Зэгот Къэралхэр  
119. Сташъу Тамара - Америкэ Зэгот Къэралхэр  
120.Щэкъэр Дэлал -  Америкэ Зэгот Къэралхэр  
121. Гъазый Бадрие - Америкэ Зэгот Къэралхэр  
122. Макъанас Фади - Америкэ Зэгот Къэралхэр  
123. Кашман Кевин - Америкэ Зэгот Къэралхэр  
124. Лъэустэн Аслъан - Америкэ Зэгот Къэралхэр  
125. Абазэ Неджла – Америкэ Зэгот Къэралхэр  
126. Шердо Мыхамэт - Америкэ Зэгот Къэралхэр  
127. Шердо Дуна -  Америкэ Зэгот Къэралхэр  
128. Шердо Даниэл - Америкэ Зэгот Къэралхэр  
129. Абазэ Сихьам -  Америкэ Зэгот Къэралхэр  
130. Абазэ Мыхьамэт -  Америкэ Зэгот Къэралхэр  
131. Абазэ Мадждолин - Америкэ Зэгот Къэралхэр  
132. Абазэ Иман -   Америкэ Зэгот Къэралхэр  
133. Абазэ Нида -  Америкэ Зэгот Къэралхэр  
134.  Абазэ Айман - Америкэ Зэгот Къэралхэр   
135. Абазэ Саид -  Америкэ Зэгот Къэралхэр  
136.Шердо Сам -   Америкэ Зэгот Къэралхэр  
137. Шъао Нарт -  Америкэ Зэгот Къэралхэр   
138. Шъао Иналь -  Америкэ Зэгот Къэралхэр  
139. Нато Самир – Иордание 
140. Щабан Сима -  Америкэ Зэгот Къэралхэр  
141. Щабан Даниа - Америкэ Зэгот Къэралхэр  
142. Къадан Мотаз – Ню джерси / Америкэ Зэгот Къэралхэр  
143. Цей Умар – Ню джерси /   Америкэ Зэгот Къэралхэр  
144. Къушъхьа Линда -  Америкэ Зэгот Къэралхэр  
145. ЛIыIап Алый – Адыгэкъал / Черкесиер 
 
 
****
 
11.03.2015
 
Her Excellency, President of the Republic of Lithuania, Dalia GRYBAUSKAITĖ
Her Excellency,  Speaker of the Seimas, Loreta GRAUŽINIENĖ
His Excellency, Prime Minister, Algirdo BUTKEVIČIAUS
 
In Re:  A Request for Recognizing the Circassian Genocide committed by the Tsarist Russian Empire
 
In 18th and 19th centuries, genocide against the Circassian people had taken place where significant majority of Circassians were exterminated by the Russian Empire to take over our country, the Circassian homeland. The ones who survived were forced to leave their homeland and were deported and exiled as a whole, and as the Russian Empire planned, hundreds of thousands of people died during the exile process. According to a motto belonged to Russian generals and Russian authorities, Russian Empire needed “the land that belonged to the Circassians, not the Circassians themselves”.
 
Exile continued also after 1864 with different excuses and different disguises, all kinds of pressure was implemented to make a handful of Circassians left behind by some means to leave their homeland as well. Relevant documents are in the archives besides published documents by eyewitnesses in propria persona.
 
Today, only one tenth of the Circassian population, around 700,000 people; is living in a piece of land that can be delineated as a small piece of historical Circassia, scattered and divided around. Circassian People, although they are one nation, have been condemned by the Soviet administration and by its successor, the administration of the Russian Federation, to live disconnected from each other, in different political enclaves, with different names as if they are different nationalities and isolated from each other.
 
At the present time, and due to the Circassian Genocide and Exile, 90% of the Circassian population has been forced to live outside of their homeland, scattered in more than fifty countries around the world. “Indigenous population’s right to be in contact with its own country” as a basic human right for Circassians in exile is restricted almost as much as nonexistence. The Russian Federation refuses to allow Circassians in exile to return to their Circassian homeland even if it is for urgent humanitarian purposes. The Request of Circassians in Syria who are caught in the fire of the civil unrest between the two sides in ongoing intestine war and still going through all the pains of the conflict to return back to their own homeland due to risk of death is not even taken into consideration by the Russian Federation.
 
Besides, activists who expressed their thoughts about the “Circassian Problem” through totally democratic, legal and peaceful ways and means have been detained, harassed and have been put under pressure by open and undercover threats. This situation in issue is still continuing in different forms.
 
Russian Federation’s units, Kabardino-Balkarian Republic Parliament on its 7, February, 1992 dated and (№977–XII-B) numbered decision and the Adygea Republic Parliament’s 29, April, 1996 dated and 64-1 numbered decision, have both recognized the Genocide committed against the Circassians, which took place during the Russian-Circassian War that lasted for 101 years and they have condemned it. And they requested from the Russian Federation to recognize the Circassian Genocide.
 
Georgia, on 20, May, 2011, with the decision it reached in its parliament upon the request of the Circassian People, was the first country as member of the United Nations to recognize the Circassian Genocide.
 
According to that decision reached by the Georgian Parliament, the Russian Empire, during the war that took place between 1763-1864 years, had also performed Ethnic Cleansing against the Circassians and were replaced by other ethnic group (Russian population) on the homeland of Circassians by means of state policy. By embarking into military activities aiming to punish the civilians, it completely annihilated a huge part of the Circassian population according to independent observers. Artificial famine was created and infectious diseases were spread amongst the civil population.
 
The Georgian Parliament, in accordance with the 18 October 1907 dated IV numbered Hague Agreement and 1948 dated Prevention and Punishment of Genocide Crime Agreement, announced that the actions committed against Circassians were genocide.
 
The Circassian civil rights defenders and activists from around the world have applied to the Government of Ukraine on 21/06/2014 to recognize the Circassian Genocide. The Ukrainian Government responded to this application whereupon His Excellency Petro Poroshenko, the Ukrainian President instructed the Ukrainian Ministry of Foreign Affairs to investigate the issue. In their reply brief dated 07/07/2014, the representatives of the Ministry expressed the instruction of Mr. Poroshenko and stated that the congressman Oleg Lyashko has submitted a legislative proposal No. 4203 to the Supreme Rada of Ukraine for “discussing and recognizing the Circassian Genocide”. The purpose of the proposal is stated to be “initiating a political and legal process regarding recognition of the genocide of the Circassian (Adygean) nation caused by the colonization policy of the Russian Empire between 1763 and 1864 and supporting the process by scientific and historical data”. Said legislative proposal has been renewed with number of 2140 on 13.02.2015 by parliamentarian Mr. Dmytro Volodimirovich in the new legislation session with Verkhovna Rada of Ukraine. It is being proceeded before the Committee on Human Rights, National Minorities and International Relations.
 
The administrative units Wayne, Prospect Park and Haledon of New Jersey, USA have recognized the Circassian Genocide on May, 21, 2014, July, 19, 2014 and July, 17, 2014, respectively on concrete grounds.
 
Another application to be recognized, where the Circassian Genocide has been filed to Poland on 11.11.2014 by Circassian civil rights defenders and activists throughout the world.
 
The Circassian Problem is a problem that had occurred as a result of the Circassian Genocide and Exile, and the country that is obligated to solve this problem is the Russian Federation. It became obvious that the Russian Federation, acting with the same arguments as the Russian Empire about the Circassian Problem even in the 21st century, is acting in the same manner in all subjects with its occupation of Crimea which is a land located within the territorial integrity of Ukraine and by groundlessly pleading suppression towards Russian speakers living in Eastern Ukraine in reality, aiming to occupy the whole Ukraine and right after by open threatening towards Poland and Eastern Europe. An old world practice “land-conquest growing by occupation” thought to be an old world way of thinking has been moved to the modern world by the Russian Federation, with furthermore leaving the whole world in astonishment.
 
At this point, as Lithuania was the first state to declare independence from the Soviet Union, it is an important country for Circassians. The destinies of Circassians and Lithuanians are intersected at their freedom aspirations.
 
Lithuanians were also exiled from their homeland similar to Circassians, there was only a difference that Circassian exile was perpetrated in the period of Russian Empire and Lithuanian exile was committed in the Soviet epoch.
 
The “Circassian Problem” is related to “values” as much as” its national and international characters, thus we regard “Circassia” within the "Baltic-Black Sea-Caspian" area. Circassians are in favor of European values pursuant to Borjomi Declaration.   
 
We, the undersigned, respectfully submit our request for the recognition of the Circassian Genocide to your excellency.
 
 
1. HAPI CEVDET YILDIZ- BANDIRMA/TURKEY.
2. MAHMUT BI- BURSA/TURKEY.
3. KHUADE ADNAN – MAYKOP/CIRCASSIA.
4. ADEL BASHQAWI – AMMAN/JORDAN.
5. IYAD YOUGHAR- UNITED STATES OF AMERICA
6. ALMIR ABREG- MAYKOP/ CIRCASSIA   
7. Dr. KARDEN MURAT YILDIRIM - ISTANBUL/TURKEY.
8. KUBE NURHAN FIDAN – ISTANBUL/TURKEY. 
9. SHALAXHO RAGIP METE - SAKARYA/TURKEY.
10. ANDZOR AHAHOV- NALCHIK/CIRCASSIA
11. HABRACO MURAT OZDEN -ISTANBUL/TURKEY
12. HUST SEMIH AKGUN – ISTANBUL/TURKEY
13. Dr. OMER AYTEK KURMEL -ISTANBUL/TURKEY.
14. ZOHER THAWCHO -ISRAEL/KFAR KAMA.
15. JADE WUMAR DENIZ – SAKARYA/TURKEY.
16. HATKO VURAL BAYRAM - ISTANBUL/TURKEY
17. CUSHA WUMAR- IZMIR/TURKEY.
18. YESI MUSTAFA SAADET- ISTANBUL/ TURKEY.
19. BALKAR SELCUK- VAN/TURKEY
20. GINA HABOUKH –UNITED STATES OF AMERICA 
21. THATL SACIT TUNC- ISTANBUL/TURKEY.
22. HATX YALCIN KARABULUT- ISTANBUL/TURKEY
23. SOGEN FARUK ARSLANDOK -ISTANBUL/TURKEY
24. SEWLOK ERDINC UNSALAN – K.MARAS/TURKEY.
25. THAGUSE EMRE AKCAN -SAKARYA/TURKEY
26. KALEKUTE ENVER SAGLAM - ISTANBUL/TURKEY
27. MIQOD NAHIDE DEMIR AYBAT – KONYA/TURKEY
28. SHAS’E ASLAN – MAYKOP/CIRCASSIA
29. AWTLE MUSTAFA YUKSEL-SAMSUN/TURKEY
30. HAK’ASHE ERKAN BATIR - KAYSERI/TURKEY
31. MELGOSH ILHAMI DEMIR- TOKAT/ TURKEY
32. Dr. YETKIN INANOZ- ISTANBUL/TURKEY
33. KHUAKO FEHIM SARAC- ISTANBUL/TURKEY
34. OMER PIHAVA- PARIS/ FRANCE 
35. KUEKUE CANER - KAYSERI/TURKEY
36. Dr. MURAT DEMIRHAN- ANKARA/TURKEY
37. SHEWCEN OMER ERKAN-MUNIH/GERMANY
38. YEKUASH YUKSEL NIDA-MANISA/TURKEY
39. KUBE PERVIN MATSON- GÄVLE / SWEDEN
40. BAGH OGUZ BAGCI-MELBOURNE/AUSTRALIA
41. SHEWOSF NEFIN GUCLU-AMSTERDAM/ NETHERLANDS
42. PSHIGHUSE TEKNUR BASOK- ISTANBUL/TURKEY
43. MAUSHE HUSEYIN ULAMLI- YOZGAT/TURKEY 
44. MERZEY EROL- KAYSERI/TURKEY
45. UFUK ALI BAYSAN- PARIS/FRANCE
46. ZEYNEP PIHAVA - PARIS/FRANCE
47. RUSLAN GHUASHO- SOCI /CIRCASSIA
48. SHEWCEN CEVAHIR ERKAN –MUNIH/GERMANY
49. WAFA HAKHO - KFAR KAMA/ISRAEL
50. MERVAT LABAY - KFAR KAMA/ISRAEL.
51. YAHYA HAKHO - KFAR KAMA/ISRAEL.
52. ALI LABAY - KFAR KAMA/ISRAEL.
53. ADAM LABAY - KFAR KAMA/ISRAEL.
54. AMIR LABAY - KFAR KAMA/ISRAEL.
55. HAROUN HAKHO - KFAR KAMA/ISRAEL.
56. SAFWAN HAKHO - KFAR KAMA/ISRAEL.
57. MOHAMMAD LABAY - KFAR KAMA/ISRAEL.
58. ASEM SHAPSO - KFAR KAMA/ISRAEL.
59. LINA SHAPSO - KFAR KAMA/ISRAEL.
60. SANA’A LABAY - KFAR KAMA/ISRAEL.
61. JUNAI SHAPSO - KFAR KAMA/ISRAEL.
62. YAKOUB LABAY - KFAR KAMA/ISRAEL.
63. HALA LABAY - KFAR KAMA/ISRAEL.
64. ADNAN LABAY - KFAR KAMA/ISRAEL.
65. MERYAN LABAY - KFAR KAMA/ISRAEL.
66. NIBAL SHAPSO - KFAR KAMA/ISRAEL.
67. AYBAK ASHMOZ - KFAR KAMA/ISRAEL.
68. SARA ASHMOZ - KFAR KAMA/ISRAEL.
69. ISMAIL ASHMOZ - KFAR KAMA/ISRAEL.
70. SAMARA ASHMOZ - KFAR KAMA/ISRAEL.
71. FADIL ABZAKH - KFAR KAMA/ISRAEL.
72. AZIZ KHAWAJ - KFAR KAMA/ISRAEL.
73. MOHAMMAD SHOGUN - KFAR KAMA/ISRAEL.
74. LANA SHOGUN - KFAR KAMA/ISRAEL.
75. SUAD HARSHOUQ - KFAR KAMA/ISRAEL.
76. FUAD SHOSH’HA - KFAR KAMA/ISRAEL.
77. TAMBI SHOSH’HA - KFAR KAMA/ISRAEL.
78. NEFNA SHOGUN - KFAR KAMA/ISRAEL.
79. MERYAM SHOSH’HA - KFAR KAMA/ISRAEL.
80. JAMIL SHJASH - KFAR KAMA/ISRAEL.
81. SUHEYLA SHJASH - KFAR KAMA/ISRAEL.
82. ALI AMIN SHJASH - KFAR KAMA/ISRAEL.
83. SILVYA ESHLINE - KFAR KAMA/ISRAEL.
84. MERYAM NATKHO - KFAR KAMA/ISRAEL.
85. BELA SHJASH - KFAR KAMA/ISRAEL.
86. RANYA GHORKOJ - KFAR KAMA/ISRAEL.
87. NOURA NAPSO - KFAR KAMA/ISRAEL.
88. HAROUN GINDAR - KFAR KAMA/ISRAEL.
89. IMAD SHABSOUGH - AMMAN/JORDAN
90. IHSAN KHOUN - CIRCASSIAN DIASPORA
91. LANA AQBI – OTAWA/CANADA 
92. MEJD GHOTOQ - CIRCASSIAN DIASPORA
93. ZACK BARSIK - UNITED STATES OF AMERICA
94. MAZIN LIBZO - AMMAN/JORDAN
95. BELAL BEYRAM BASHKOUR - CIRCASSIAN DIASPORA
96. DR. IBRAHIM VAROQUA - CIRCASSIAN DIASPORA
97. DR. ROUHI SHHALTOUGH – AMMAN/JORDAN 
98. ISHAQ MOLA - AMMAN/JORDAN
99. MOHAMMAD SHAHANKARI – AMMAN/JORDAN 
100. AMIN ANSOUQA - AMMAN/JORDAN - 
101. DR. LISA JARKASI - AUSTRALIA
102. HASAN NABAS - AMMAN/JORDAN 
103. DANA WAJOKH UNITED STATES OF AMERICA
104. ESMAEL LABAY, KFAR KAMA/ISRAEL 
105. OMAR SHABSOUGH - AMMAN/JORDAN 
106. AHMAD BASHQAWI – TORONTO/CANADA 
107. MALIK LIBZO - AMMAN/JORDAN 
108. HAMID ABZAKH - AMMAN/JORDAN 
109. MADEEN SOBER - AMMAN/JORDAN 
110. NADER ABZAKH - AMMAN/JORDAN 
111. LOUSTEN ASHMOZ, KFAR-KAMA, ISRAEL 
112. SAWSER HATUKAY, KFAR-KAMA, ISRAEL 
113. NOOCH THAWCHO, KFAR-KAMA, ISRAEL.
114. ALI HADISH, KFAR KAMA/ISRAEL
115. NATI THAWCHO, KFAR-KAMA, ISRAEL.
116. MANAF STAS - UNITED STATES OF AMERICA
117. BERIN ALTEN - UNITED STATES OF AMERICA
118. HASSAN YOUGHAR - UNITED STATES OF AMERICA
119. TAMARA STAS - UNITED STATES OF AMERICA
120. DALAL SHAKER - UNITED STATES OF AMERICA
121. BADRIA GHAZI - UNITED STATES OF AMERICA
122. FADI MAKANAS - UNITED STATES OF AMERICA
123. KEVIN KASHMAN - UNITED STATES OF AMERICA
124. ASLAN TALOSTAN - UNITED STATES OF AMERICA
125. NEJLA ABAZA - UNITED STATES OF AMERICA
126. MOHAMED SHERDO - UNITED STATES OF AMERICA
127. DUNA SHERDO - UNITED STATES OF AMERICA
128. DANIEL SHERDO - UNITED STATES OF AMERICA
129. SIHAM ABAZA - UNITED STATES OF AMERICA
130. MOHAMED ABAZA - UNITED STATES OF AMERICA
131. MAJDOLIN ABAZA - UNITED STATES OF AMERICA
132. IMAN ABAZA - UNITED STATES OF AMERICA
133. NIDA ABAZA - UNITED STATES OF AMERICA
134. AYMAN ABAZA - UNITED STATES OF AMERICA
135. SAID ABAZA - UNITED STATES OF AMERICA
136. SAM SHERDO - UNITED STATES OF AMERICA
137. NART SHAWA - UNITED STATES OF AMERICA
138. YANAL SHAWA - UNITED STATES OF AMERICA
139. SAMIR HATO - JORDAN
140. SIMA CHABAN - UNITED STATES OF AMERICA
141. DANIA CHABAN - UNITED STATES OF AMERICA
142. MOTAZ QADAN, - NEW JERSEY, UNITED STATES OF AMERICA
143. OMAR TSAY – NEW JERSEY, UNITED STATES OF AMERICA
144. LINDA KUSHHA - UNITED STATES OF AMERICA
145. ALIY TLIAP,ADIGHEKHAL/CIRCASSIA
 
 
****
فخامة رئيسة جمهورية ليتوانيا، داليا غريبوسكايتي (Dalia GRYBAUSKAITĖ)
سعادة رئيسة برلمان ليتوانيا، لوريتا غروزينيني (Loreta GRAUŽINIENĖ)
معالي رئيس مجلس الوزراء الجيرداس بوتكيفيسيوس (Algirdo BUTKEVIČIAUS)
 
 
الموضوع: المطالبة بالاعتراف بالإبادة الجماعية الشركسية التي ارتكبتها الإمبراطورية الروسية القيصرية
 
 
في القرنين الثامن عشر والتاسع عشر، وقعت الإبادة الجماعية ضد الشعب الشركسي حيث أبيدت أغلبية كبيرة من الشركس من قبل الإمبراطورية الروسية للإستيلاء على بلادنا، الوطن الشركسي. واضطر الذين نجوا إلى ترك وطنهم وتم ترحيلهم ونفيهم ككل، وكما خطّطت له الإمبراطورية الروسية، لقي مئات الآلاف من الأشخاص حتفهم أثناء عملية النفي. ووفقا لشعار اتخذه الجنرالات الروس والسلطات الروسية، كانت الإمبراطورية الروسية بحاجة إلى “الأرض التي تعود إلى الشركس، وليس إلى الشركس أنفسهم”.
 
استمر النفي أيضا بعد عام 1864 وبأعذار مختلفة وأقنعة متنوعة، وتم استخدام كافّة أنواع الضغوط لجعل حفنة من الشركس الّذين بقوا في الخلف بتأثير بعض الوسائل لمغادرة وطنهم كذلك. الوثائق ذات الصلة محفوظة في الأرشيفات اضافة الى الوثائق التي نشرها شهود عيان في شهادات شخصية.
 
واليوم، يعيش عُشْر عدد السكان الشركس فقط، حوالي 700،000 نسمة في قطعة من الأرض يمكن أن تمثل جزءا صغيراً من شركيسيا التاريخية، وهي مبعثرة ومقسّمة هنا وهناك. وعلى الرغم من أن الشركس هم أمة واحدة، فقد حُكم عليهم من قبل الإدارة السوفياتية ووريثتها، إدارة الفيدراليّة الرّوسيّة، أن يعيشوا مفكّكي الأوصال، في جيوب سياسية مختلفة، مع أسماء مختلفة كما لو كانوا من قوميات متعدّدة وكذلك معزولين عن بعضهم البعض.
 
في الوقت الحاضر، وبسبب الإبادة الجماعية الشركسية والمنفى، أُجبر 90 ٪ من التّجمّع السكاني الشركسي بأن يعيش خارج الوطن، منتشراً في أكثر من خمسين بلدا من بلدان العالم. إن “حق السكان الأصليين بأن يكون لهم تواصلٌ مع وطنهم” كحق أساسي من حقوق الإنسان للشركس في المنفى مقيد إلى درجة أنّهُ معدوم. وترفض الفيدراليّة الروسية السماح للشركس في المنفى العودة إلى وطنهم الشركسي حتى لو كان لأغراض إنسانية مُلِحّة. وقد طلب الشراكسة في سوريا الذين احتجِزوا في نار الاضطرابات المدنية بين الجانبين في الحرب الداخليّة التي ما زالت دائرة وتعرّضوا خلالها لكل آلام الصراع، بالعودة إلى وطنهم بسبب خطر الموت لكن لم يؤخذ طلبهم حتّى بعين الاعتبار من قبل الفيدراليّة الرّوسيّة.
 
الى جانب ذلك، فإن الناشطين الذين عبّروا عن أفكارهم حول “القضيّة الشركسية” من خلال السبل والوسائل الديمقراطية والقانونية والسلمية تم اعتقالهم ومضايقتهم وتم إخضاعهم للضغوط عبر التهديدات العلنية والسرية. هذا الوضع في المسألة ما زال مستمراً وبأشكالٍ مختلفة.
 
وفي وحدات الفيدراليّة الرّوسيّة تم صدور قرار برلمان جمهورية قباردينو - بلكاريا المرقّم بالرقم (№977–XII-B)، والمؤرّخ بتاريخ 7 فبراير/شباط 1992، وقرار برلمان جمهورية أديغيا المرقّم بالرّقم (64-1)، والمؤرخ بتاريخ 29 أبريل/نيسان 1996، حيث اعترفا على قدم المساواة بالإبادة الجماعية التي ارتكبت ضد الشراكسة، والتي وقعت خلال الحرب الروسية - الشركسية التي استمرت 101 عاما، وقاما بإدانة ذلك. وطلبا من الفيدراليّة الرّوسيّة الاعتراف بالإبادة الجماعية الشركسية.
 
وجورجيا، في 20 مايو/أيّار 2011، وفي القرار الذي تم التوصل إليه في برلمانها بناء على طلب من الشعب الشركسي، كانت أول دولة عضوا في الأمم المتحدة تعترف بالإبادة الجماعية الشركسية.
 
وفقا لذلك القرار الذي توصل إليه البرلمان الجورجي، اقترفت الإمبراطورية الروسية كذلك خلال الحرب التي دارت رحاها بين عامي 1763-1864، التطهير العرقي ضد الشراكسة واستُبدلوا بمجموعة عرقيّة أخرى (السكان الروس) في وطن الشراكسة وذلك وفقاً لسياسة الدّولة. وعبر الشروع في أنشطة عسكرية تهدف إلى معاقبة المدنيين، قامت بإبادة جزء كبير من السكان الشركس تماما، وذلك وفقا لمراقبين مستقلين. وتم إحداث مجاعة مصطنعة وانتشرت الأمراض المعدية بين السكان المدنيين.
 
وأعلن البرلمان الجورجي، بأنّهُ وفقاً لاتفاقية لاهاي الرابعة المؤرّخة بتاريخ 18 أكتوبر/تشرين الأوّل 1907 ولاتفاقيّة المعاقبة على جريمة الإبادة الجماعية لعام 1948، فإن الإجراءات التي ارتكبت ضد الشركس كانت إبادة جماعية.
 
تقدم المدافعون عن الحقوق المدنية والنشطاء الشركس من مختلف أنحاء العالم بالطلب من حكومة أوكرانيا في 21 / 06 / 2014 للإعتراف بالإبادة الجماعية الشركسية. ردت الحكومة الأوكرانية على هذا الطلب وهكذا أوعز سيادة الرئيس الأوكراني بترو بوروشينكو (Petro Poroshenko)، إلى وزارة الشؤون الخارجية الأوكرانية التحقيق في القضية. عبر ممثلون عن وزارة الخارجيّة في ردهم المختصر بتاريخ 07 / 07 / 2014، عن تعليمات السيد بوروشينكو، وذكروا أن عضو الكونغرس أوليغ لياشكو (Oleg Lyashko) قدم اقتراحاً تشريعياً يحمل الرقم 4203 للمجلس الأعلى الأوكراني (Supreme Rada) من أجل “المناقشة والإعتراف بالإبادة الجماعية الشركسية”. وذكر أن الغرض من الاقتراح هو “الشروع في عملية سياسية وقانونية بشأن الاعتراف بالإبادة الجماعية للأمة الشركسية (الأديغيّة) الناجمة عن السياسة الإستعماريّة للإمبراطورية الروسية من عام 1763 ولغاية عام 1864 ودعم العملية من خلال البيانات العلمية والتاريخية”. وقد تم تجديد الإقتراح التشريعي تحت الرقم 2140 المؤرّخ بتاريخ 13 / 02 / 2015 من قبل عضو البرلمان السيد دميترو فلوديمروفيتش (Dmytro Volodimirovich) في دورة التشريعات الجديدة في المجلس الأعلى الأوكراني (Verkhovna Rada). فثمة إجراءات جارية من قبل لجان حقوق الإنسان (Committee on Human Rights) والأقليات القومية (National Minorities) والعلاقات الدولية (International Relations).
 
وقد اعترفت الوحدات الإدارية واين (Wayne)، وبروسبكت بارك (Prospect Park) وهالدون (Haledon)  في ولاية نيو جيرسي (New Jersey)، في الولايات المتحدة الأمريكية بالإبادة الجماعية الشركسية في 21 مايو/أيار 2014، و19 يوليو/تموز 2014، و17 يوليو/تموز 2014 على التوالي على أسس ملموسة.
 
وتم تقديم طلب آخر للاعتراف بالإبادة الجماعية الشركسية إلى بولندا يوم 11 / 11 / 2014 من قبل المدافعين وكذلك الناشطين في مجال الحقوق المدنية الشركسية في جميع أنحاء العالم.
 
القضيّة الشّركسيّة هي مشكلة وقعت نتيجة للإبادة الجماعية الشركسية والإبعاد عن الوطن، والدّولة الملزَمة بحل هذه القضيّة هي الفيدراليّة الرّوسيّة. لقد أصبح من الواضح أن الفيدرالية الروسية، التي تعمل وفقاً لنفس الحجج الّتي ساقتها الإمبراطورية الروسية حول القضيّة الشّركسيّة حتى في القرن الحادي والعشرين، وتتصرف بنفس الأسلوب في جميع المواضيع والمتمثل باحتلالها لشبه جزيرة القرم (Crimea) وهي الأراضي التي تقع ضمن الحدود الإقليمية لأوكرانيا وعبر التوسل غير المبرر بحجة قمع الناطقين باللغة الروسية الذين يعيشون في طبيعة الحال في شرق أوكرانيا، بهدف احتلال كامل أوكرانيا وبعدها مباشرة بالتهديد المفتوح نحو بولندا وأوروبا الشرقية. لقد كان من المعتقد أن ممارسات العالم القديم “بازدياد السيطرة على الأراضي نتيجة للاحتلال” يعتبر وسيلة العالم القديم في التفكير، لكن تم نقلة إلى العالم المعاصر من قبل الفيدراليّة الرّوسيّة، مع إبقاء كل العالم من ناحية أخرى في حالة ذهول.
 
في هذه المرحلة، باعتبار أن ليتوانيا كانت الدولة الأولى الّتي تعلن استقلالها عن الاتحاد السوفياتي، فإنّها بلد مهم بالنّسبة للشركس. ويتقاطع مصير كل من الشركس والليتوانيين في تطلعاتهم للحرّيّة.
 
لقد تم نفي الليتوانيّين أيضا من وطنهم مثلهم مثل الشركس، ولم يكن هناك فارقاً سوى أن نفي الشركس كان قد اقتُرف في عهد الإمبراطورية الروسية ونُفّذَ النفى الليتواني في زمن الحقبة السوفياتية.
 
وتتعلّق “القضيّة الشركسية” بِ“القيم” بقدر ما هي “برموزها الوطنية والعالميّة، وبالتالي فإننا نعتبر “شركيسيا” ضمن منطقة “بحر البلطيق - البحر الأسود - بحر قزوين”. ويؤيّد الشركس القيم الأوروبّيّة وفقا لإعلان بورجومي (Borjomi Declaration).
 
 
 
نحن الموقعون أدناه، بعد الإحترام، نقدم طلبنا لفخامتكم للاعتراف بالإبادة الجماعية الشركسية:
 
1. حابى جودت يلدز - بانديرما / تركيا.
2. محمود بي - بورصة / تركيا.
3. خواد عدنان - مايكوب / شركيسيا.
4. عادل بشقوي - عمان / الأردن.
5. إياد يوغار- الولايات المتحدة الأمريكية.
6. المير أبرق - مايكوب / شركيسيا.
7. الدكتور قردن مراد يلدرم - إسطنبول / تركيا.
8. كوبي نورهان فيدان - إسطنبول / تركيا.
9. شلاخوة رجب ميتا - سكاريا / تركيا.
10. أندزور أخوخوف - نالشيك / شركيسيا.
11. حبراقو مراد أوزدن - إسطنبول / تركيا.
12. خوست سميح أكغون - إسطنبول / تركيا.
13. الدكتور عمر أيتك كورميل - إسطنبول / تركيا.
14. زهير تحاخو / كفر كما / إسرلئيل.
15. جيد وومار دينيز - سكاريا / تركيا.
16. حاتكو فورال بيرم - إسطنبول / تركيا.
17. كوشا وومار - إزمير / تركيا.
18. ياسي مصطفى سعدات - إسطنبول / تركيا.
19. بلكر سلجوق - فان / تركيا.
20. جينا حبوخ - الولايات المتحدة الأمريكيّة.
21. ثاتل ساجد تونج - إسطنبول / تركيا.
22. هاتش يالسين كارابولوت - اسطنبول / تركيا
23. سوجن فاروق أرسلانوق - إسطنبول / تركيا.
24. سولوك اردينك أونسالان - ك. ماراس / تركيا.
25. تحاجوس إيمري أكجان - سكاريا / تركيا.
26. كاليكوت أنور ساغلام - اسطنبول / تركيا.
27. مقود ناهدة دمير أيبات - قونية / تركيا.
28. شاشي أصلان - مايكوب / شركيسيا.
29. أوتلي مصطفى يوكسل - سامسون / تركيا.
30. هاكعشي اركان باتر - قيصري / تركيا.
31. ملجوش إلهامي دامر - توكات / تركيا.
32. الدكتور يتكين إنانوز - إسطنبول / تركيا.
33. خواخو فهيم سراج -إسطنبول / تركيا.
34. عمر بيهافا - باريس / فرنسا.
35. كويكو كانر - قيصري / تركيا.
36. الدكتور مراد دميرهان - أنقرة / تركيا.
37. شوجن عمر إركان - ميونيخ / ألمانيا.
38. ييكواش يوكسل نداء - مانيسا / تركيا.
39. كوبي بيرفين ماتسون - يفله / السويد.
40. باغ أوغوز بخشي - ملبورن / أستراليا.
41. شيووسف نيفين غوغلو - أمستردام / هولندا.
42. بشيغوسي تيكنور باسوك - إسطنبول / تركيا.
43. موشي حسين أولاملي - يوزغات / تركيا.
44. ميرزي إيرول - قيصري / تركيا.
45. أفق علي بيسان - باريس / تركيا.
46. زينب بيهافا - باريس / فرنسا.
47. رسلان غواشو - سوتشي / شركيسيا.
48. شوجن جواهر إركان - ميونيخ / ألمانيا.
49. وفاء حاخو - كفر كما / إسرائيل.
50. ميرفت لباي - كفر كما / إسرائيل.
51. يحي حاخو - كفر كما / إسرائيل.
52. علي لباي - كفر كما / إسرائيل.
53. آدم لباي - كفر كما / إسرائيل.
54. أمير لباي - كفر كما / إسرائيل.
55. هارون حاخو  - كفر كما / إسرائيل.
56. صفوان حاخو - كفر كما / إسرائيل.
57. محمد لباي - كفر كما / إسرائيل.
58. عاصم شابسو - كفر كما / إسرائيل.
59. لينا شابسو - كفر كما / إسرائيل.
60. سناء لباي - كفر كما / إسرائيل.
61. جوناي شابسو - كفر كما / إسرائيل.
62. يعقوب لباي - كفر كما / إسرائيل.
63. هالة لباي - كفر كما / إسرائيل.
64. عدنان لباي - كفر كما / إسرائيل.
65.  مريان لباي - كفر كما / إسرائيل.
66. نبال شابسو - كفر كما / إسرائيل.
67. أيبك أشموز - كفر كما / إسرائيل.
68. سارة أشموز - كفر كما / إسرائيل.
69. اسماعيل أشموز - كفر كما / إسرائيل.
70. سمارة أشموز - كفر كما / إسرائيل.
71. فاضل ابزاخ - كفر كما / إسرائيل.
72. عزيز خواج - كفر كما / إسرائيل.
73. محمد شوجن - كفر كما / إسرائيل.
74. لانا شوجن - كفر كما / إسرائيل.
75. سعاد حرشوق - كفر كما / إسرائيل.
76. فؤاد شوشحة - كفر كما / إسرائيل.
77. تامبي شوشحة - كفر كما / إسرائيل.
78. نفنة شوجن - كفر كما / إسرائيل.
79. مريم شوشحة - كفر كما / إسرائيل.
80. جميل شجاش - كفر كما / إسرائيل.
81. سهيلة شجاش - كفر كما / إسرائيل.
82. علي امين شجاش - كفر كما / إسرائيل.
83. سيلفيا ايشلاين - كفر كما / إسرائيل.
84. مريم ناتخو - كفر كما / إسرائيل.
85. بيلا شجاش - كفر كما / إسرائيل.
86. رانية غوركظ - كفر كما / إسرائيل.
87. نورا نابسو - كفر كما / إسرائيل.
88. هارون جندار - كفر كما / إسرائيل.
89. عماد شابسوغ - عمان / الأردن.
90. إحسان خون - المهجر الشركسي.
91. لانا عقبي - أوتاوا / كندا.
92. مجد غوتوق - المهجر الشركسي.
93. زاك برسيق - الولايات المتحدة الأمريكية.
94. مازن لبزو - عمان / الأردن.
95. بلال بيرم باشكور - المهجر الشركسي.
96. الدكتور إبراهيم فاروقة - المهجر الشركسي.
97. الدكتور روحي شحالتوغ - عمان / الأردن.
98. إسحاق مولا - عمان / الأردن.
99. محمد شهنكري - عمان / الأردن.
100. أمين أنسوقة - عمان / الأردن.
101. الدكتورة ليزا شركسي - أستراليا.
102. حسن ناباس - عمان / الأردن.
103. دانا وجوخ - الولايات المتحدة الأمريكية.
104. اسماعيل لباي - كفر كما / إسرائيل.
105. عمر شابسوغ - عمان / الأردن.
106. أحمد بشقوي - تورونتو / كندا.
107. مالك لبزو - عمان / الأردن.
108. حميد ابزاخ - عمان / الأردن.
109. مدين صوبر - عمان / الأردن.
110. نادر أبزاخ - عمان / الأردن.
111. لوستان أشموز - كفر كما / إسرائيل.
112. سوسر حتوقاي - كفر كما / إسرائيل.
113. نوش تحاخو - كفار كما / إسرائيل.
114. علي حديش - كفر كما / إسرائيل.
115. ناتي تحاخو - كفار كما / إسرائيل.
116. مناف سطاس - الولايات المتحدة الأمريكية.
117. برين ألتين - الولايات المتحدة الأمريكية.
118. حسان يوغار - الولايات المتحدة الأمريكية.
119. تمارا سطاس - الولايات المتحدة الأمريكية.
120. دلال شاكر - الولايات المتحدة الأمريكية.
121. بدرية غازي - الولايات المتحدة الأمريكية.
122. فادي ماكاناس - الولايات المتحدة الأمريكية.
123. كيفين كاشمان - الولايات المتحدة الأمريكية.
124. أصلان تالوستان - الولايات المتحدة الأمريكية.
125. نجلة أباظة - الولايات المتحدة الأمريكية.
126. محمد شردو - الولايات المتحدة الأمريكية.
127. دونا شردو - الولايات المتحدة الأمريكية.
128. دانيال شردو - الولايات المتحدة الأمريكية.
129. سهام أباظة - الولايات المتحدة الأمريكية.
130. محمد اباظة - الولايات المتحدة الأمريكية.
131. مجدولين أباظة - الولايات المتحدة الأمريكية.
132. إيمان أباظة - الولايات المتحدة الأمريكية.
133. نداء أباظة - الولايات المتحدة الأمريكية.
134. أيمن أباظة - الولايات المتحدة الأمريكية.
135. سعيد أباظة - الولايات المتحدة الأمريكية.
136. سام شردو - الولايات المتحدة الأمريكية.
137. نارت شاوا - الولايات المتحدة الأمريكية.
138. ينال شاوا - الولايات المتحدة الأمريكية.
139. سامر حاتو - الأردن.
140. سيما شعبان - الولايات المتحدة الأمريكية.
141. دانيا شعبان - الولايات المتحدة الأمريكية.
142. معتز قردن - نيو جيرسي / الولايات المتحدة الأمريكية.
143. عمر تسي - نيو جيرسي / الولايات المتحدة الأمريكية.
144. ليندا قشحة - الولايات المتحدة الأمريكية.
145. علي تلياب - أديغخال / شركيسيا.
 

 


Bu haber toplam 9270 defa okundu.


burak demirci

Putin ermeni soykırımının 100.yılında 24 nisanda erivanda olacakmış.Ben buradan türk devlet yetkililerine şu çağrıyı yapmak isterim.
toz kondurmadığınız rusya 1998 de ermeni soykırımını tanıdı siz neden milyonlarca çerkesin mağdur olduğu bu soykırımı tanımıyorsunuz.
bakın kadim dostunuz rusyanın devlet başkanı 24 nisanda erivan da soykırımı kınayacak.
Siz türk devlet yetkilileri konu çerkesler olunca daha iki kelam edilemeden susturup susun susun diyorsunuz ama er geç bu soykırımı tanımaya mecbur kalacaksınız.

20 Mart 2015 Cuma Saat 20:37
FEHMİ YILDIRIM

Kıymetli arkadaşlar hayırlı bir iş yapılmıştır. Mağduriyetimizi dünyanın duyması konusunda Litvanyaya çağrı yapmışlar imzacı arkadaşlar.
Doğru atılan adımları gereksiz atışmalarla gölgelemeyelim neçizane öneririm.
İnşallah suya atılan taşlar gibi halka genişleyerek devam eder.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
saygılarımla

19 Mart 2015 Perşembe Saat 01:12
Köylü Diplomat

Oğuz Düzenli başvuruların Rusya ile arası kötü olan ülkelere yapıldığını söylemiş ve bunu anticilik olarak nitelendirip önce Rusya ile sorunlarımızı konuşmalıyız demiş.
Maşşşalllahhh böyle diplomatlarımız olduktan sonra tüm sorunlarımızı çözerler,kare masamı istersin,dikdörtgen masamı istersin,yok en iyisi yuvarlak masa.
Şimdilerde bazı köylü ama şairinde çakması diplomatlar türemiş cıyaklayıp duruyorlar sorunlarımızı uzaylılarlamı çözeceğiz,Rusya ile çözecez tabikide onlarla masaya oturacaz falan.
Köylü samanlık mandıra filozofları,haydi sizde Rusyaya başvurun ve diyinki bak ayaklarına yatayım Rusya ağabey,bizim kötü Çerkesler sizinle aranızın kötü olduğu ülkelere başvuruyorlar,biz ise senin k...çını yalamaya geldik ve seninle yuvarlak olsa bile masaya oturmak istiyoruz,öyle ya sorunlarımızı uzaylılarla değil sen mihrabımız Rusya ile çözeceğiz,onun için yalayacağız,onun için yüzümüzü senin ayaklarının altına sürüyoruz ey Rusya diye bir başvuru yapın bakalım,ama artık yuvarlak masaya otururmusunuz yoksa yuvarlak masaya oturtulurmusunu onu bilemeyiz.Yapsanıza Allasen böyle bir başvuru,sizde o beceride yok kafada yok akılda yok.
Bırakın iş yapanı yattığınız çamura çekmeyi,yapan yapsın.
Sağolun gerçek yurtseverler,sizler en azından diğer Rusya hesabına çalışan yurtseverler değilsiniz.

17 Mart 2015 Salı Saat 22:13
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net