Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CONDEMNATION-KINAMA
03 Ağustos 2015 Pazartesi Saat 11:16

CONDEMNATION

On 28 July 2015,  a group of policemen and FSB agents came to a Circassian village named Shahekey (Kichmay)  in Sochi, where a part and capital city of historical Circassia  , and investigated the students in childhood ages, regarding why they joined the commemoration of 21 May Circassian Genocide events. Moreover, said investigation took place in the schoolhouse on the holiday and their parents forcibly summoned during perpetration of the interrogation.

 

The inquisition in question is an illegal and unlawful activity ; those, defined as ‘’children’’ according to the international law and national laws, have been interrogated with respect to themselves, their parents and their friends, directed to an issue which is not deemed a crime. Thus, the children were implicitly threatened by means of their parents and vice versa.

 

Commemoration of the Circassian Genocide and Exile on May 21,”mourning day”, is legally recognized and also officially carried out. Additionally, it was promulgated as public holiday for Circassians . Regardless of this, the interrogation as to attending of Circassian students from Shahekey (Kichmay) village to completely legal activity is meaningless, gratuitous and futile in aspect of law.

 

Besides, organizers of “mourning day” were also cross-examined through being summoned by prosecution office after a few weeks from the mourning day and in the course of cross-examination, it was questionned that why they made their speech in Circassian Language during the event. 

 

Thus, it is clear that interrogations had political aims, rather than  legal  ones.  Open-ended and everlasting investigations, interrogations and prosecutions under the guise of ‘’law’’ in Russian Federation are being used against Circassians as a tool. As is known, International Human Rights Organizations surveil Russian Federation in this case.

 

The first obvious and real rationale behind this interrogation is to browbeat and forestall the remaining small Circassian population around the historical Circassian capital Sochi after the Circassian Genocide and Exile. Another rationale for the interrogation on this small Circassian population is to gauge the reaction of the whole Circassian Nation against these actions. The ultimate goal is to completely ban the commemorations of the Circassian Genocide and Exile  and hold the utterance of   the Circassian Genocide and Exile as a crime.

 

Therefore we strongly excoriate the actions of the security forces of the Russian Federation breaching the human rights against the organizers of “mourning day”, Circassian children and their parents in Shahekey Village.

 

We herewith invite the security forces of the Russian Federation to stop these type of actions violating the human rights. It needs to be repeated that the “Circassian Question” is also a question of human rights and Circassians aim to solve said problem lawfully and peacefully.

 

The Russian Federation is a contracting party to the Convention on the Rights of the Child and the European Convention on Human Rights. In this context, the unlawful interrogation of the school children, their parents and organizers of “mourning day” in Shahekey (Kichmay),meaning the infraction both conventions, is going to be notified to the international human rights organizations via letters.

In this regard we invite all Circassian organizations and communities throughout the world to condemn this incident.

As long as the world exists, Circassia and wherever they may be, the Circassian People shall continue to exist and struggle!

 

Patriots of Circassia

 

Cherkessia.net, 3 August 2015

 

****

 

 KINAMA


28 Temmuz 2015 tarihinde, tarihi Çerkesya’nın başkenti ve Çerkes toprağı olan Soçi’ye bağlı Çerkes Köyü Şehekey’e (Kiçmay) , bir grup polis ve FSB elemanı giderek, köyde bulunan okulda eğitim gören çocukları, 21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nü anma etkinliklerine niçin katıldıklarına dair sorgulamaya tabi tutmuşlardır. Üstelik bu sorgulama, bir eğitim mekanı olan okulda ve tatil günü yapılmış, öğrencilerin velileri de bu sorgulama sırasında hazır bulundurulmuştur .

 

Söz konusu sorgulama, yasa dışı ve hukuk dışı bir sorgulamadır; yerel hukuk ve uluslararası hukuka göre “çocuk” sayılan öğrenciler, suç ile ilgili olmayan bir konuda,  kendileri, arkadaşları ve aileleri hakkında sorgulamaya tabi tutulmuştur. Böylelikle çocuklar ebeveynleri, ebeveynler ise çocukları ile üstü kapalı bir şekilde tehdit edilmiştir.

 

Rusya Federasyonu’nda, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü için “anma günü” olarak belirlenen 21 Mayıs günü yasaldır ve resmi olarak gerçekleştirilmektedir. Ayrıca 21 Mayıs günü resmi tatil olarak ilan edilmiştir. Buna rağmen, Şehekey (Kiçmay) Köyü’nde öğrenci Çerkes çocukların, tamamen yasal olan bir etkinliğe katılmalarına dair yapılan sorgulama, hukuki açıdan nedensiz, sonuçsuz ve anlamsızdır.

 

Ayrıca, söz konusu “anma günü” etkinliğinin organizatörleri de, etkinliğin gerçekleşmesinden birkaç hafta sonra Savcılığa çağrılarak sorguya çekilmiş ve bu sorgu sırasında, “etkinlik sırasında niçin Çerkesçe konuşma yapıldığı” sorusu da yöneltilmiştir.

 

Bu nedenle söz konusu sorgulamaların hukuki değil, politik hedeflerinin olduğu açıktır! Rusya Federasyonu’nda, hukuk kılıfı giydirilerek yapılan ve sonlandırılmayan, ucu açık sorgulama, kovuşturma, soruşturma yöntemleri, Çerkeslere karşı bir araç olarak kullanılmaktadır. Bilindiği üzere, Uluslararası İnsan Hakları Örgütleri bu çerçevede Rusya Federasyonu’nu takip altında tutmaktadırlar.

 

Sorgulamaların ilk ve görünen hedefi, tarihi Çerkesya’nın başkenti Soçi çevresinde, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nden geride kalabilen bu küçük Çerkes topluluğunu yıldırmak ve sindirmektir. Bu tarz sorgulamaların, sayıca az bu Çerkes topluluğu üzerinde başlatılmasının bir diğer nedeni ise, Çerkeslerin buna ne şekilde tepki vereceğini ölçmektir. Nihai hedef ise, Rusya Federasyonu’nda Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Anma etkinliklerinin tamamen yasaklanması, hatta Çerkes Soykırımı ve Sürgünü söyleminin cezai açıdan bir suç haline getirilmesidir.

 

Bu yüzden, Rusya Federasyonu güvenlik güçlerinin, Şehekey Köyü’nde, Çerkes çocuklar ve ebeveynleri ile“anma günü” nün organizatörlerine yönelik, insan haklarına aykırı aksiyonlarını şiddetle kınıyoruz!

 

Rusya Federasyonu güvenlik güçlerini, insan haklarına aykırı bu tür yöntemlere başvurmamaya davet ediyoruz. Bir kez daha yinelemek gereklidir ki; Çerkes Sorunu aynı zamanda bir insan hakları sorunudur ve Çerkesler hukuka uygun ve barışçıl yöntemler kullanarak bu sorunu çözme hedefindedir.

 

Rusya Federasyonu, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ye ve Avrupa İnsan Haklarına Sözleşmesi’ne taraf durumdadır. Bu nedenle, her iki sözleşmenin de ihlal edilmesi anlamına gelen Şehekey (Kiçmay) okul çocukları ile ebeveynlerinin ve “anma günü” organizatörlerinin hukuk dışı sorgulanması olayı, uluslararası insan hakları örgütlerine birer mektup ile bildirilecektir.

Bu bağlamda, bütün Çerkes örgütlerini ve topluluklarını, bu olayı kınamaya davet ediyoruz!

 

Dünya var oldukça, Çerkesya ve nerede bulunursa bulunsun Çerkes Halkı da var olmaya, mücadelesini sürdürmeye devam edecektir!

 

Çerkesya Yurtseverleri

 

Cherkessia.net, 3 Ağustos 2015

 


Bu haber toplam 5288 defa okundu.


Caner K'uek'ue

хуитыныгъэ гъагъэхэр чэркэсиям худошыйэ..
ди 1эцык1ухэр къэубыд ди хэку жэнэт...

25 Ağustos 2015 Salı Saat 19:30
Rafet Dzıbe

Çerkeslere yapılan her türlü zülmu kınıyorum.

09 Ağustos 2015 Pazar Saat 20:52
Yurdakul Recep

Bizler de nefretle kınıyoruz. Bu AÇIK FAŞİZM dir!

05 Ağustos 2015 Çarşamba Saat 04:40
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net