Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aktiviste Göre, Karaçay-Çerkes Başının Karaçay Olduğunu ‘Unutmaya Hakkı Yok’
27 Temmuz 2015 Pazartesi Saat 14:29
Karaçay Kongresi Yönetim Kurulu üyesi Nyurlyu Gerbekov, cumhuriyetin Karaçay kökenli başı Raşit Temrezov’un etnik kökenini “unutmaya hakkının olmadığını” söyledi.

Paul Goble, 25 Temmuz 2015


Kuzey Kafkasya’da çift-halklı iki cumhuriyetten biri olan Karaçay-Çerkes’te sular ısınıyor. 

Karaçay Kongresi Yönetim Kurulu üyesi Nyurlyu Gerbekov, cumhuriyetin Karaçay kökenli başı Raşit Temrezov’un etnik kökenini “unutmaya hakkının olmadığını” söyledi.


Gerbekov’a göre Temrezov Moskova’dan çok Karaçay-Çerkes’te zaman geçiriyor. Kimi temsil ettiğini hatırlamak için Kremlin tarafından atanmak yerine yüzünü yeniden halka dönmek zorunda (rosbalt.ru/federal/2015/07/24/1422108.html).


Cumhuriyet nüfusunun yüzde 41’ini oluşturan Karaçaylar Çerkesler’in yaklaşık dört katı. Karaçaylar buna rağmen mutsuzlar. Gerbekov etnik kota sisteminin güvencesi konumundaki Rusların göç etmesiyle Karaçayların güç kaybettiği görüşünde.


Gerbekov’a göre Temrezov başa geçince her halkın görüşünü alacağına söz vermiş ama ne Karaçaylar ne Çerkesler ne de başka bir halkla istişare etmiş. Sadece Moskova’ya kulak vermiş. Kamusal yaşam yozlaşmış, etnik çatışma riski artmış.


Sülalecilik durumu daha da kötüleştirmiş. Gelinen noktada birçok Çerkes ve etnik Rus sorunlarından dolayı Karaçayları suçluyor. Ama Temrezov’un politikalarından Karaçaylar da diğer halklar kadar zarar görmüş.


Gerbekov etnik Rusların göç ettiklerini kabul etmekle birlikte Çerkeslerin, hatta Karaçayların da göç ettiklerine işaret ediyor. Olumsuz koşullar yüzünden en az 500 kişinin cumhuriyeti terk ettiğini söylüyor. Köylerdeki boş evlere bakılırsa gerçek rakamın daha yüksek olduğunu düşünüyor.


Temrezov ve ekibi Moskova ile arasını iyi tuttuğu sürece istediğini yapabileceğine inanıyor. Bu yüzden cumhuriyet başının seçimle belirlenmemesi için kulis yaptılar. Gerbekov’a göre bugün seçim yapılsa Temrezov yüzde beşin üzerinde oy alamayacağını biliyor.


Çeviri : Dr. Ömer Aytek Kurmel 

Cherkessia.net, 27 Temmuz 2015


****


Karachayevo-Cherkessia Head ‘Doesn’t Have the Right to Forget’ He’s a Karachay, Activist Says 


Paul Goble, July 25, 2015


Staunton – In another indication that tensions are heating up in one of the remaining binational republics in the North Caucasus, a leader of the Turkic Karachay nation has declared that the ethnic Karachay head of Karachayevo-Cherkessia “doesn’t have the right to forget” his ethnic origins.


Moreover, Nyurlyu Gerbekov, a member of the presidium of the Congress of the Karachay People, says, Rashid Temrezov should be spending more time in his republic than in Moscow and should again have to face elections rather than be appointed by the Kremlin so that he would remember who he represents in office (rosbalt.ru/federal/2015/07/24/1422108.html).


The Turkic Karachays form 41 percent of the population, nearly four times the share of the Circassian Cherkess, but the former have often expressed the view, which Gerbekov repeats, that they have lost influence with the outmigration of ethnic Russians who had stood as guarantors of the ethnic quota leadership system that has been in place since Soviet times.


When Temrezov came to power, Gerbekov says, he promised to consult with all the peoples of his republic, but he hasn’t consulted with his own Karachays or with the Cherkess or with anyone else except Moscow. As a result, public life has deteriorated and the risk of ethnic conflicts have grown.


That lack of consultation, he continues, has been exacerbated by the formation of clans within the government. As a result, many Cherkess and ethnic Russians blame the Karachays for their problems. But an examination of what Temrezov has done shows that the Karachays have been the victim of his indifference just as much as anyone else.


Yes, ethnic Russians are leaving the republic, but so too are Cherkess and even Karachays. He says that he knows of at least 500 who have done so because conditions are so bad, and he points to the vacant houses in many villages and auls to suggest that the real number is likely higher than that.


Temrezov and his team think they can do anything they want as long as they maintain good relations with Moscow. That is why they lobbied so hard to end the direct election of the head of the republic. They know, Gerbekov says, that if an honest election were held now, Temrezov would get no more than five percent of the votes.Bu haber toplam 2234 defa okundu.


Caner K'uek'ue

Ruslar adımlarını kendilerini ileri götürmese de olduğu yerde bırakacak, geriletmeyecek kadar atarlar. bunun örneği de ikili cumhuriyetler.. Rusya federasyonunun en güney ve en gelişmemiş bölgeleri işgal altındaki Çerkesya topraklarıdır.. bunun nedenlerinden biri de ikili cumhuriyetlerdir..
Aslen Çerkesya topraklarında azınlık olan dağlı tük boyları karaçaylar ve balkarlar, abazaların yaptığı gibi abileri rusyanın gazı ile kendilerini önemseyip olmayacak işlere kalkışıyor.. Karaçaylar'a verilen otlak bölgelerine tarım arazilerine baktığımızda Çerkeslere verilen araziler devede kulak değil kıl kalır..
Bu tür eylemler de Çerkesya da ikilik çıkararak Çerkes ulusunu istikrarsızlaştırma çabalarıdır.. Eğer bu gün bu baskıları kabul edersek yarın başımıza daha büyükleri gelecek. Çerkes halkı bu baskılara en şiddetli şekilde örgütlü olarak direnmelidir.. Asıl yapılması gereken ve her geçen gün geç kalınan şey ise Çerkesya daki Çerkes cumhuriyetlerini birleştirip tek bir Çerkes cumhuriyeti haline getirmek..

28 Temmuz 2015 Salı Saat 17:11
Килба

kafkasya da tüm cumhuriyetlerde aynı sıkıntı var.rusya nın geleneksel olarak kafkasya yı kontrol altında tutmak için izlediği yegane politika..çerkesler ve diğer azınlıklar arasında rusyanın sonradan otokontrol ve oterite olarak dahil olabileceği potansiyel etnik sorunları yaratır kaşır sonrada büyük abi olarak son sözü söyler..bugüne kadar böyle oldu. bugünden sonra böyle gider mi orası muğlak.

Бурхан Килба

27 Temmuz 2015 Pazartesi Saat 23:59
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net