Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ürdün Adige Khase Başkanı Suriye Çerkeslerinin Güney Rusya’ ya Tahliyesini Talep etti
08 Ekim 2015 Perşembe Saat 22:37
Ürdün Çerkesleri Toplumsal dayanışma Derneği Başkanının bildirisi;Ürdün Çerkesleri Toplumsal dayanışma Derneği Başkanı'nın bildirisi;

Ürdün deki Çerkes Diasporası Suriyedeki Askeri ve siyasi gelişmelerin zor ve ağır şartlara dönüşmesinden oldukça büyük kaygı duymaktadır.


İŞİD’in sivil Çerkes yerleşim bölgelerine sürekli yapmış olduğu terörist saldırılardan dolayı bu bölgelerde yaşayan hemşehrilerimiz büyük bir tehlike altındadırlar. Bundan dolayı on binlerce Çerkes mülteci durumunda olup, yüzlerce kişide bu saldırılarda ölmüştür.


Suriye deki Çerkesler aynı zamanda Rusya Federasyonu yurttaşları komisyonu kuruluna da üyedirler. Güney Rusya’ da yaşayan halklardan birisinin etnik kimliğine mensup olan Suriye Çerkesleri, mevcut durumdan dolayı fiziksel olarak yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.


Bu yurttaşların etnik kimliklerinin halen yaşamakta olduğu vatanlarına acilen tahliyeleri için bir an önce harekete geçmenizi sizlerden rica ediyoruz.


Ayrıca Ürdün Çerkesleri Derneği olarak, Rusya Federasyonu Başkanının Birleşmiş Milletler Newyork toplantısında yapmış olduğu konuşmayı olumlu karşıladığımızı da bildirmek isteriz. Bu yüzden Rusya’nın Suriye’de başlatmış olduğu terörizme karşı mücadeleyi destekliyoruz. Ayrıca Rusya’nın askeri harekatının Suriye devletinin yönetimi tarafından yardım talebi doğrultusunda olması sebebi ile meşru olduğunu kabul ettiğimizin bir kez daha altını çizmek istiyoruz.


Ürdün Çerkes Toplumu Yardım Ve Dayanışma Derneği

Başkan, Samir Kardan


Kaynak: http://www.natpressru.info/index.php?newsid=9926


Çeviri: Кушу ф.

Cherkessia.net, 8 Ekim 2015
Bu haber toplam 2316 defa okundu.


hapi cevdet yıldız

Suriye Çerkesleri IŞİD ile yapılan savaşta, etnik topluluk olarak yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Suriye Çerkesleri Rusya Federasyonu devlet yapısı içinde yer alan Adıge ve diğer Kuzey Kafkasya yöreleri halklarının soydaşlarıdır. Bu nedenle Rusya Hükümeti ile Suriye Hükümetinin bir antlaşmasıyla bu insanların Kafkasya'ya tahliyelerine çalışılması bir insanlık ve bir tarihsel vfa borcudur. Konuyu öteye beriye çekmemekte yarar vardır, derim. Saygılar.

09 Ekim 2015 Cuma Saat 15:02
Oğuzhan Genar

Rusyanın Suriyeye müdahalesini haklı bularak destek açıklaması yapanlar hangisidir:

1)Abhazya 2) DÇB 3) DÇB üyesi ürdün derneği 4) Çin 5) Cüneyt Arkın

:))))

09 Ekim 2015 Cuma Saat 00:51
Gubj Erdal

Bu kadar zavallılık bize bile fazla yahu. Anlaşılıyor ki, Sohrokov kendilerine yani DÇB ye bağlı dernekleri Rusyaya şirinlik yaparlarsa Suriye Çerkeslerinin anavatanlarına getirileceklerine inandırmış. Şimdi sırada Kaffed var bakalım o da açıklama yaparak Rusyanın suriyede güç kullanmasını onaylar açıklama yapacak mı? Bence her an yapabilir, emir patrondan el mecbur.

08 Ekim 2015 Perşembe Saat 23:26
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net