Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkesov: Putin Rusya'yı 1937'ye Değil Fakat 1973'e döndürüyor !
11 Kasım 2022 Cuma Saat 20:18
Memorial insan hakları merkezinin başkanı Aleksandr Çerkasov'a göre Vladimir Putin ve rejimi, bağımsız görüşleri Stalinist anlamda değil, Brejnev dönemi yöntemle bastırıyor.


Memorial insan hakları merkezinin başkanı Aleksandr Çerkasov'a göre Vladimir Putin ve rejimi, bağımsız görüşleri Stalinist anlamda değil, Brejnev dönemi yöntemle bastırıyor. Mevcut Kremlin hakimi 1973 yerine 1937'ye geri dönmek isteseydi, kitlesel protestolar çok daha olası olurdu.

Çerkesov'a göre, bugün Rusya'da Memorial tarafından kaydedilen siyasi tutuklu sayısı 502'dir. 

 

Bu, Brejnev dönemine ait rakamlara, Stalin'inkinden çok daha yakındır. Aksi takdirde rejim ya çok daha baskıcı hale gelmek zorunda kalacak ya da halk ayaklanmalarıyla karşı 

karşıya kalacaktı. (idelreal.org/a/32105498.html).

 

Putin sisteminin halkın duygularını bastırmada etkili olmasının nedeni, Brejnev'inkiyle tamamen aynı: hapsedilenlerin sayısı azdı, ancak cezaevi dışında “koruyucu” önlemlerle uyarılanların sayısı 100 kat daha fazla, bu da topluma rejimin ciddi olduğuna ve daha da katılaşabileceğine dair bir sinyal gönderiyor.

 

Brejnev'in zamanında, aslında yüzden az Sovyet vatandaşı hapse atıldı, diye devam ediyor Cherkasov, ancak çok daha fazlası uyarıldı ve bu yüzden tehdit edildi. “1937'ye değil ama, 1973'e döndük ve 1973'te Moskova'da, Kiev'de, Vilnius'ta veya Tiflis'te meydanda yargılananlar yoktu… Şimdi kontrol sistemi klasik Brejnev zamanlarına döndü.”

 

Birçoğunun artık unutmaya meyilli olduğu gibi, o, SSCB'nin dönüşümüne ve ardından çöküşüne yol açan “bütün büyük çaplı toplumsal hareketlerin ancak 1987'den sonra Gorbaçov'un durumu neredeyse 30 yıl boyunca kontrol altında tutan bu Brejnev usulü baskı pratiğine son vermesiyle başladığına dikkat çekmek istiyor. 

 

Putin açıkça inanıyor ve buna biraz hakkı da var.

 

Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2022/11/putin-returning-russia-not-to-1937-but.html?

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 11 Kasım 2022

 


Bu haber toplam 1770 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net