Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dr. Madina Hakuaşeva'dan Kamuoyuna ve Soruşturma Savcılarına Çağrı:
21 Aralık 2022 Çarşamba Saat 20:35
Kabardey-Balkar Cumhuriyeti İnsani Araştırmalar Enstitüsü Baş Araştırmacısı Madina Hakuaşeva yaptığı çağrıyla Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti sivil toplum kuruluşları ve soruşturma savcılarına seslendi.

 

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti İnsani Araştırmalar Enstitüsü Baş Araştırmacısı Madina Hakuaşeva yaptığı çağrıyla Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti sivil toplum kuruluşları ve soruşturma savcılarına seslendi.

Dr. Madina Hakuaşeva


“İşimizde, meslektaşlarım ve ben hiçbir zaman hukukun ötesine geçmedik.” başlığıyla Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti İnsan Hakları Merkezi web sitesinde da yayımlanan yazı şöyle :

 

KBR Savcısı KHABAROV N.A.’ya ,

KBR Rusya Federal Güvenlik Servisi Başkanı GROMUSHKIN P.N.

Rusya Federasyonu KBR Soruşturma Komitesi Soruşturma Komitesi Başkanı A.E. POTAPOV

KBR İçişleri Bakanı V.P. PAVLOV,

KBR İnsan Hakları Komiseri B.N. ZUMAKULOV ,

KBR İnsan Hakları Merkezi Başkanı KHATAZHUKOV V.N.

KBR Adıge Halk Dernekleri Koordinasyon Kurulu Başkanı BESHTO A.

Kabardey-Balkar İnsani Araştırmalar Enstitüsü Direktörü DZAMIKHOV K.F.

Rusya Bilimler Akademisi Kabardey-Balkar Bilim Merkezi Genel Müdürü NAGOEV Z.V.

KBR’deki Siyasi Baskı Mağdurları Derneği Başkanı SHAKHMURZOV M.M.

KBROO “Kabardey halkının Yaşlılar Konseyi” Başkanı GAZOV.KH .

 

Ben, Hakuaşeva Madina Andreyevna, Filoloji Doktoru, İnsani Araştırmalar Enstitüsü’nün (KBSC RAS) Baş Araştırmacısı, haklarımı koruma talebiyle size başvurmak zorundayım.

 

11 Kasım sabahı FSB ve Merkez E çalışanları daha önce bilgilendirmeden bana geldi, birkaç saat boyunca dairede arama yapıldı, iki kişisel bilgisayar (benim ve eşimin), telefon, belgeler, kitaplar, metinler, kayıtlar, notlar vb. toplandı ve götürüldü. Aynı arama İnsani Araştırmalar Enstitüsü’ndeki (IGI KBSC RAS) ofisimde de defter, kayıt ve belgelere el konulmasıyla gerçekleştirildi.

 

El koyma envanterinin kopyaları ve bir çok not defterim (maalesef içeriğini hatırlayamadım) bana bırakılmadı.

 

Aynı zamanda Aloev T.Kh. , Alkhasova S.M., Taziev R.Kh. de bu olaylardan kısa bir süre önce Mirzoev A.S.’nin defalarca savcılığa çağrıldığını da öğrendim.

 

Zaten 11 Kasım akşamı geç saatlerde Merkez E’ye götürüldüm ve bir sorgulama protokolü hazırlandı.

 

Birkaç gün sonra, planladığım çalışmanın dosyasını kopyalama talebiyle FSB temsilcilerinden birine başvurdum (şu anda KBIGI’de yıllık raporlar işleniyor). Geri arayacağına söz verdi ama aramadı.

 

Bilgisayarımda büyük bir belge arşivim, kitaplarımın elektronik versiyonları, makaleler, kişisel notlar vb. şeyler bulunuyor.

 

Bundan önce, sosyal ağlarda Ruslan Ibragimov ve Public Decrier takma adlarıyla bana ve KBR’nin birkaç kamuya mal olmuş şahsa yönelik kirli iftira niteliğinde makaleler yayınlandı.

 

Tamamen saçmalıkları ve kışkırtıcılıkları nedeniyle onlara cevap vermedim. Üstelik sadece whatsapp kullanıyorum (kayıtlıyım ama sosyal ağları hiç kullanmadım).

 

FSB görevlilerine bu makaleleri sipariş edilip yazdırılıp yazdırılmadığını sordum, ancak böyle bir şeyi kararlılıkla reddettiler. Neden yaptıklarını sorduklarında, “Sakıncalı olanı itibarsızlaştırmak için” dedim.

 

2009 yılında diğer yazarların yanı sıra Moskova’da düzenlenen “Halkların Dostluğu” edebiyat dergisinin 70. yıldönümüne davet edildim. Forumda, UNESCO sınıflandırmasına göre Çerkesçe de dahil olmak üzere tüm Kuzey Kafkas dillerinin ölmekte olduğu ilan edildiği resmen duyuruldu. O zamandan beri, diğer dil aktivistleriyle birlikte ana dilimi korumak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

 

Profesyonel bir şekilde ve kişisel inançlarıma uygun olduğu için elimden gelen her şeyi yaptım. İşimde, meslektaşlarım ve ben hiçbir zaman hukukun ötesine geçmedik. Gerçekleri aktardık ve çözümler sunduk, başka bir şey değil.

 

Ama 14 yıllık kamusal faaliyetim boyunca, tarafımızdan önerilen tek bir proje bile uygulanmadı.

 

Bu yüzden son üç yıldır hiçbir şey yayınlamadım, faydasız olduğunu anlayarak halkla ilişkilere katılmadım.

 

Sorguda, 5-10 yıl önce pek iyi hatırlamadığım bazı olayları sordular. 2015 yılında bir ara misafir olduğum Gürcistan Çerkes Kültür Merkezi’nde kaldığım süre ile özellikle ilgilendiler.

 

Bu bende biraz şaşkınlık yarattı: Ne de olsa Çerkes Merkezi hiçbir zaman “kapalı ve gizli tesis” olarak listelenmedi.

 

Bu, Tiflis’te de bulunan Rus Dil Merkezi’ni ziyaret ettikleri için Ruslara karşı iddialarda bulunmakla hemen hemen aynı şey.

 

2018’de uluslararası bir bilimsel konferansa davet edildim, ancak Gürcistan sınır muhafızları sınırdan geçmeme izin vermedi, Nalçik’e dönmek zorunda kaldım (Gürcistan’a giriş yasağına ilişkin belgenin bir kopyası ektedir.).

 

Daha sonra bunun Abhazya’ya resmi bir seyahatim olduğu için (yazar B. Şinkuba anısına düzenlenen etkinliğe katılmış olduğum için ) olduğunu öğrendim. Ancak bu durum, sorgulayıcıların Gürcistan’da kalmama olan ilgisini azaltmadı.

 

Cumhuriyetimizde neler oluyor?

 

Alanlarında ciddi bir şekilde çalışan uzmanları, derin kriz içindeki yerli dilleri, ulusal edebiyatları ve kültürleri rehabilite etmek için devlete karşılıksız yardım eden deneyimli halk figürlerini dinlemek yerine, bu uzmanlar ve halk figürleri en iyi ihtimalle görmezden geliniyor ve şimdi açıkça itibarsızlaştırılıyor, bastırılıyor ve zulüm görüyor. Bu tür eylemler, aşırılıkçılığın doğrudan provokasyonu ve kamusal durumun istikrarsızlaştırılması olarak görülmelidir.

 

Haklarımı bu tam keyfilikten korumanızı içtenlikle rica ediyorum. Çalışmalarımı ve kayıtlarımı içeren tüm dosyaları iade edilmesinde yardım etmenizi umuyorum.

 

Dr. Madina Hakauşeva.


Ç.net Yayın Kurulu Notu: Kabardey-Balkar Cumhuriyeti İnsani Araştırmalar Enstitüsü Baş Araştırmacısı Dr. Madina Hakuaşeva'nın her zaman ve her koşulda yanındayız!


Kaynak: https://ghuaze.net

Cherkessia.net, 21 Aralık 2022


Bu haber toplam 3556 defa okundu.


Samsunlu Çerkes

pek derin, çok derin Çerkes palyaçoları yine iş başında. egemen ve zalim bir güce kendi insanlarını yem ederek yalakalık yapan, egemen güçle iş birliği sayesinde Çerkes toplumunun tepesine çıkmış gözüken ama ona en büyük zararı veren ve maalesef toplumun her sosyal yapısına sızmış bu pislikleri her yerde görebilirsiniz. türkiye özellikle dahil. Çerkes halkı hala örgütsüz ve dağınıksa, hala ulusal gelişimi için bir program, bir hedef tutturamamışsa hep bu iş birlikçi pislikler nedeniyledir. bu vatansever görünümlü parazitlerden kurtulmadıkça çerkes milletine gelecek yok.

23 Aralık 2022 Cuma Saat 16:11
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net