Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nato Üyesi 11 Ülkeden Tallinn Taahhüdü ile Ukrayna'ya Destek!
19 Ocak 2023 Perşembe Saat 23:01
Nato üyesi 11 ülke, 'Tallinn Taahhüdü'nü imzalayarak Rus işgal saldırılarına direnen Ukrayna'ya desteğini açıkladı.

 

Nato üyesi 11 ülke, "Tallinn Taahhüdü"nü imzalayarak Rus işgal saldırılarına direnen Ukrayna'ya desteğini açıkladı.

Birleşik Krallık, Almanya, Danimarka, Estonya, Polonya, Litvanya, Letonya, Çekya, Slovakya, Hollanda ve İspanya'nın savunma yetkilileri, Estonya'da bir araya gelerek Ukrayna'ya desteğini ilan etti. 

 

Yetkililer, Estonya'nın Tapa Askeri Üssü'nde bir araya geldi ve Ukrayna'nın, Rusya'nın işgal saldırılarına karşı mücadelesini "kahramanca direniş" olarak tanıdı.

 

RUS SALDIRILARINA KINAMA

 

Estonya Savunma Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

"Sivil nüfusa ve altyapıya yönelik kasıtlı saldırılar da dahil olmak üzere savaş suçu teşkil edebilecek Rus saldırılarını kınıyoruz. Rusya'nın Ukrayna'nın egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü ihlal etmeye devam etmesini ve Ukrayna topraklarını ilhak ettiği yönündeki yasa dışı iddialarını reddediyoruz." 

 

TALLİNN TAAHHÜDÜ

 

Ukrayna'nın askeri olarak desteklenmesi gerektiğinin altı çizilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

 

"Ukrayna savunmasına ana muharebe tankları, ağır toplar, hava savunma, mühimmat ve piyade savaş araçları dahil olmak üzere benzeri görülmemiş bir dizi bağışın ulaştırılmasını toplu olarak takip etmeyi taahhüt ediyoruz. Ukrayna'ya yapılan bu önemli yardım, kendi ulusal stoklarımızdan ve durumun ciddiyetinin karşılıklı anlayışını ve Ukrayna'ya desteği acilen artırma ve hızlandırma taahhüdümüzü gösteren kaynaklarımızdan gelmektedir. 

 

Bu 'Tallinn Taahhüdünü' yerine getirdikten sonra, 20 Ocak'ta Ramstein'da Ukrayna Savunma Grubu toplantısına gideceğiz ve diğer müttefikleri aynı şeyi yapmaya ve Ukrayna'nın zaferini garantilemek için mümkün olan en kısa sürede destek paketlerine katkıda bulunmaya davet edeceğiz."

 

Kaynak: aa.com, QHA 

Cherkessia.net, 20 Ocak 2023


Bu haber toplam 1871 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net