Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Daire Fiyatlarının Karşılaştırılması: Çerkes vatanı, Ürdün, İsrail ve Türkiye!
01 Şubat 2024 Perşembe Saat 23:15
Çerkeslerin yaşadığı bazı ülkelerdeki ortalama daire metrekare fiyatlarını sunuyoruz. Bilgilerin bir kısmı çeşitli internet sitelerinde satışa sunulan evlere ilişkin yaptığımız hesaplamalara, bir kısmı da gayrimenkul üzerine çalışan resmi ve sivil toplum sitelerinden topladığımız hesaplamalara dayanmaktadır.


Çerkeslerin yaşadığı bazı ülkelerdeki ortalama daire metrekare fiyatlarını sunuyoruz. Bilgilerin bir kısmı çeşitli internet sitelerinde satışa sunulan evlere ilişkin yaptığımız hesaplamalara, bir kısmı da gayrimenkul üzerine çalışan resmi ve sivil toplum sitelerinden topladığımız hesaplamalara dayanmaktadır.

Ürdün

Ürdün'ün "Bayut" internet sitesinde satışa sunulan 100 konut üzerinden yaptığımız hesaplamaya göre Amman'da bir dairenin ortalama metrekare fiyatı 1089 dolar. Bu sitede satışa sunulan dairelerden birinin en düşük fiyatı metrekare başına 305 dolar. Satışa sunulan dairelerden birinin en yüksek fiyatı metrekare başına 1.500 dolar.

 

İsrail

Bu ülkede bilgiyi İsrail'in "Mako" internet sitesinde Ağustos 2023'te yayınlanan bir makaleden aldık. Bu sitenin raporuna göre İsrail'de bir dairenin bir metrekaresinin ortalama fiyatı 6097 dolar. Tel Aviv şehrinde bir dairenin metrekaresi ortalama fiyatı 15 bin dolar. Kudüs'te metrekaresi 8430 dolar.

 

Türkiye

Bu ülkede bu bilgiyi "Cumhuriyetçi gazetesi" internet sitesinden aldık. Bu sitenin Türkiye Merkez Bankası'nın raporuna dayanarak hazırladığı rapora göre Türkiye'de bir dairenin ortalama metrekare fiyatı 817 dolar. İstanbul'da bir dairenin metrekare fiyatı ortalama 1236 dolar. Bu rapor Ağustos 2023'teydi.

 

Çerkes vatanı

Burada bilgileri AdygEmlak web sitemizdeki güncel makalelerden aldık. Hesaplamaların çoğu Adıge Cumhuriyeti'nde yapıldı. Adıgey'deki ortalama fiyat, fiyatların Rusya Federasyonu'ndaki en yüksek fiyatlardan biri olduğu Soçi şehri hariç, Çerkes anavatanının her yerinde aşağı yukarı benzerdir.

 

Adigey Cumhuriyeti'nde bir dairenin metrekare ortalama fiyatı 990 dolardır. Başkent Maykop'ta bir dairenin metrekare fiyatı ortalama 1050 dolar.

 

Ev ve arsa fiyatları hakkında daha fazla bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://adygrealtyturkish.blogspot.com/ 

 

Kaynak: https://www.adyglife.com/2024/02/daire-fiyatlarnn-karslastrlmas-cerkes.html?m=1&fbclid=IwAR3SAGtunOwXXLddqE9UZTgn7toypLXjW0Zt56iCCYf77Q61O4qzIWQqLoc


Cherkessia.net, 30 Ocak 2024


Bu haber toplam 3060 defa okundu.


N.Alpan

Bilgiler çok kıymetli. Çok teşekkürler.

Özellikle üç Cumhuriyetimizdeki, yaşam standartları, geniş kapsamlı genel fiyat düzeyleri açısından Türkiye ile mukayese yapan bir araştırmaya çok ihtiyaç var.

Sözlü anlatımlar kadar, gerçek rakamlara dayalı analizler, karar vericiler açısından yol belirleyici. Elinize sağlık.

05 Şubat 2024 Pazartesi Saat 12:22
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net